fantasy_sci.fi_svet

Jak dopadlo pokračování fantasy ságy Arila s podtitulem poslední hvězda?

arila

Název díla: Arila – Poslední Hvězda

Autor: Radek Starý – Sterakdary

Počet stran: 384

Nakladatelství: CooBoo

Rok vydání: 2021

Recenze: Robin

Děkujeme autorovi @sterakdery za zaslání recenzního výtisku této knihy.

Výprava do fantasy světa podruhé!

Z trosek pradávného Amdailu povstal nový Nurheim a zdá se, že je národ Nurů konečně v bezpečí před šílenou bohyní. Všichni ale tuší, že jde pouze o dočasné období klidu a že kdykoli může přijít bouře, která je smete. A ač vždy chtěla být hrdinkou, Arila nyní musí dělat něco mnohem náročnějšího – postavit se čelem šílené bohyni, jejíž hněv otřásá samotnou realitou.

arila

 

Recenze na první díl ze série Arila 👉ZDE👈.

sterakdary

 

Rozhovor s autorem Radek „sterakdary“ Starý si přečtete 👉ZDE👈

Recenze

Druhý díl navazuje na první a odehrává se pár dní po konci první knihy, proto jsem neměl nejmenší problém se do knihy ihned začíst. Samozřejmě tomu napomáhá fakt, že autor Radek Starý vydal oba díly v jednom roce, což je velmi příjemné. Na rozdíl od jiných sérií, kde se člověk třeba i dva roky nedočká vytouženého pokračování.

„Radši se postavím před deset netvorů než před deset studentů. Ty první můžu porazit silou, ty druhé musím ovládnout slovy.“

Teď k samotnému příběhu. V první knize jsme poznávali hlavně svět, jeho zákonitosti a celkové fungování. Poznávali jsme také hlavní hrdinku Arilu, společně sní jsme se snažili pochopit její nově nabité magické síly a schopnosti. Druhý díl nám nabízí více magie, mytologie a poznávání možnosti svých schopností. Líbí se mi, že Arila se stále učí, a nejen ona ale také většina postav stále přemýšlí, jak nejlépe využít to co mají a co jim jejich síly nabízí. V pozdější fázi knihy mi sice Arila přišla až moc dobrá, až moc vyzrálá. Oproti první knížce, její postupy a metody mi přišly vhodné pro někoho s mnohém většími zkušenostmi, než kterými by měla hlavní hrdinka oplývat.

Děj plynule přechází mezi poznáváním postav, bojem a vyprávěním důležitých informací. Kniha se četla lépe než první díl, autor se za mě v technice psaní a vedení příběhu neustále zlepšuje. Jedinou mou výtkou je přímá lineárnost děje. Takto promyšlený otevřený svět by si zasloužil vícero dějových linek. Tady se vše odehrává v přítomnosti Arily nebo aspoň na její dohled. Jsou tu maximálně velmi krátké odbočky, vzpomínky nebo vyprávění jiných postav, ale nejsou to plnohodnotné dějové linky.

Vyzdvihnul bych celkové fungování magie a božstva. Velmi důležití jsou zde Bohové, jejich postavy a charaktery nejsou plytké, naopak mají svou legendami opředenou minulost, jenž je velmi důležitá pro chod celého světa ale i děje knihy. Další plus je neustálé poznávání nových možností magie a síly. Autor si všechnu parádu nevystřílel hned v prvním díle a stále nám přináší něco nového. Příběh navíc nabízí politikaření, střet rozdílných národů a názoru na celkové fungování hlavního města. Nechybí nové postavy a jejich osobní příběhy, dokonce dojde i na velmi stydlivou romanci. Závěr příběhu a celkové finále je docela rychlé a přímé oproti začátku knihy, ale i zde najdeme několik zajímavých okamžiků a neokoukaných nápadů. Celkově povedený závěr.

„Co jiného nám zbývá? člověk neprohraje, když selže v boji, ale když ztratí vůlí pokračovat.“

Kniha má pěknou barevnou obálku, která na první pohled vypadá fantasticky ale když jsem se na ilustraci podíval blíž, zjistil jsem, že obálka až tak nekoresponduje s tím, jak je toto popisováno v knize. Nebo jsem to špatně pochopil a moje představa je mylná. Za mě to ale nemělo žádný vliv na příběh samotný. Kniha je po vizuální a technické stránce velmi pěkná a povedená. V knize také najdeme několik pěkných ilustrací.

Závěrem se jedná o příjemné pokračování. V něčem je lepší jako první díl v něčem horší ale mě kniha bavila. Opět vyzdvihnu to, jak Radek Starý dokáže vcucnout diváka do akce, já si většinu bojových scén v hlavě představoval jako velmi epickou RPG hru, akce je psána hodně na efekt… Což je za mě dobře. Funguje tu občas tzv. filmový nešvar, kdy si autor pomohl nějakou super sílou či wow schopnosti nedůležitého jedince k překonání něčeho, co by musel velmi zdlouhavě vysvětlovat a rozepisovat. Celkově hodnotím knihu jako povedenou s úžasným světem a příjemnou hlavní hrdinkou 👍.

Hodnocení 4⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
autor webu

Četli jste tuto knihu? Jaký druh fantasy knih máte rádi?

Tento příspěvek má jeden komentář

Napsat komentář