fantasy_sci.fi_svet

Recenze na dětskou knížku Podivuhodný dům slečny Zvířené

slečna zvířená

Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Název díla: Podivuhodný dům slečny Zvířené

Autor: Magdalena Hai

Ilustrace: Teemu Juhani

Počet stran: 184

Nakladatelství: @bambook_cz

Rok vydání: 2021

Recenze: Janča

 

Moc děkujeme nakladatelství @grada_cz , které nám knihu ve spolupráci zaslalo.

Anotace

Magický a podmanivý fantasy příběh pro děti.

 

Dvanáct opic a zamilovaný duch španělského matadora uvnitř domu a bengálští tygři na zahradě. Podivuhodný dům slečny Zvířené má všechno, až na lidi. Žádní nejsou ani na fotografiích. Je tu jen slečna. Kam se všichni poděli? A proč jsou v domě tři dětské pokoje?

 

Jednoho dne se na prahu toho zvláštního domu objeví zvědavý, ušmudlaný hošík, který odmítá odejít, dokud nenajde svou ztracenou Odvahu. Ke slečnině velké nelibosti vzápětí dorazí i dvě sestry a než se naděje, domem se jí kromě opic prohánějí i tři veselé děti a otvírají dveře, které možná měly zůstat zavřené…

 

Knížka o odvaze, chybování a sebepřijetí.

Recenze

Tato kniha mě na první pohled zaujala svou krásnou obálkou. Kresba je velmi zajímavá a osobitá, navíc fialovou barvu mám moc ráda (a také mám štěstí, že je nyní fialová v kurzu 😀 ) . Tuto knihu ilustrovala Teemu Juhani a není to její první spolupráce s autorkou Magdalenou Hai. Ilustrovala také její dětskou sérii Strašidelný krámek, který se skládá ze dvou dílu – zatím).

„Za zavřenými
dveřmi se může schovávat leccos. Ale… Nezapomínejme, že všechny dveře mají dvě
strany. Jako všechno. Pravda je otázkou úhlu pohledu. Na které straně dveří
stojíte.“ (Susanna – str. 85)

 

 

Samozřejmě se nejedná jen o přebal ale o všechny ilustrace, které se v knize nachází a je jich tam opravdu dost. Příběh hezky dokreslují a ukazují aktuální emoce nynějších obyvatel domu. Jak můžete vidět, pár ilustrací jsem vám tu vyfotila ať sami vidíte, jak jsou ilustrace hezky zakomponovány do textu.

„Pokud ta dívka, co má z dětí nejblíž k dospělosti, tygry neviděla, možná ve skutečnosti neexistují. Najedenou se jí jevilo úplně absurdní, aby na zahradě slušného a kultivovaného člověka jejího formátu žili tygři. Ale co to o ní vypovídá? Že by jí strašilo ve věži? Začala tedy zpochybňovat všechno: tygry, vlastní život, dokonce i knoflíky na svých šatech.“ (str. 98)

 

 

Teď k samotnému příběhu slečny Zvířené. Je až neuvěřitelné, jak mě (v mých letech 😀 ) dokáže obyčejná pohádka oslovit. Je to velice zajímavý a magický příběh, který je plný ponaučení a kouzel. Čtenář si z tohoto příběhu určitě něco odnese, ať už i třeba jen požitek ze zajímavého a také i trochu smutného příběhu.

slečna zvířená
slečna zvířená
slečna zvířená
slečna zvířená
slečna zvířená
slečna zvířená

Kniha je určena dětem od devíti let. U toho si nejsem úplně jistá, ač je kniha čtivá je občas docela složitě napsaná – což se autorka snaží tlumit. Ovšem, když je 12 opic vtipně pojmenovaných po literárních postavách – tuším, že to dítěti nejspíš nic neřekne. Naopak, ale kniha dítě ponouká, aby sledovalo okolí a zlepšovalo své pozorovací schopnosti.

„Popírání
problémů si vždycky vybere svou daň. Hloupost plodí výčitky svědomí, výčitky
svědomí plodí stud a stud plodí strach.“ (str. 148)

Ještě bych chtěla vypíchnout schopnost autorky, promlouvat přímo k čtenáři – například jsou tam úseky, kde dítě doslova upozorňuje, aby si tuto část zapamatoval, nebo mu vysvětluje pojem, který použila ale tuší, že možná dítě neví, co znamená.

„Čím víc si své obavy hýčkáme a čím míň se jim odvažujeme čelit, tím větší se stávají. Totéž platí o smutku a výčitkách svědomí.“ (str. 175)

Zda ovšem dítě dokáže porozumět myšlence příběhu to nedokážu určit, ale věřím, že každý rodič si tuto pohádku přečte rád s dítětem, aby mu to, popřípadě vysvětlil.

Kdy jste naposled četli nějakou dětskou knížku? A jakou?