fantasy_sci.fi_svet

Bedny: Zabít Sráče!, jak na to nás naučí Rosana Zvelebilová

bedny - zabit srace

Hodnocení 4⭐/5⭐

Název díla: Bedny: Zabít sráče!

Autor: Rosana Zvelebilová

Počet stran: 368

Nakladatelství: Igor Indruch

Rok vydání: 2021

Recenze: Robin

Moc děkujeme autorce @rosanazabit , která nám ve spolupráci poslala tuto knihu.

Anotace

Je to sráč. Největší v celém Poddrně. O všem ví, všechny ovládá a počet jeho obětí roste. Jeho protivníkem je… učitelka. Bývalá. A má pro toho nemilosrdného zmetka překvapení: smrt. Krutou, velmi bolestivou a hlavně ponižující.

Jeho utrpení dokonale naplánovala. Nic se nesmí pokazit. Sráč je nevypočitatelný a nepředvídatelný, dokáže využít každé chyby, slabiny i příležitosti.

Polapený padouch se však odmítá chovat jako polapený padouch. A co ona? Zvládne uskutečnit vše, co si naplánovala? Stane se sama tím, čím tolik pohrdá?

Recenze

Asi bych měl napsat, že to byla brutální jízda … Ne, byla to masakrálně brutální jízda.

Tato kniha zdaleka není pro každého, je svým způsobem zábavná, divná, brutální a velmi originální. Líbí se mi, že se zde nehraje na žádnou nóbl literaturu, ale jde tady převážně o zábavu (tuto vlastnost obdivují třeba u Kotlety).  Přitom je schopna udržet vysokou úroveň děje a napomáhá ke čtivosti.

Kniha je zábavná díky velkému množství ilustrací ať už celostránkových nebo různých drobných vsuvek, díky tomu to na mě působí až filmovým dojmem. Navíc většině postav propůjčuje svůj vzhled nějaká slavná osoba, a to povedeně dokresluje atmosféru. Máme zde spoustu odkazů na různé filmy, seriály a narážky na spoustu problému dnešní doby.

Bohužel, je to někdy přes čáru a těch šílených a ujetých scén je až moc. Někoho slabšího by to mohlo odrovnat nebo poslat do dža… 😁. Na druhou stranu to jako celek funguje. Přirovnal bych to k nějakému kultovnímu béčkovému filmu Roberta Rodrígueze.

Když dáme stranou brutální scény, osobitou mluvu a všechny sprosté i úchylné narážky na cokoliv co si vzpomenete, máme zde velmi zajímavý příběh. Ten mě opravdu zaujal, byl propracovaný do posledního detailu. Člověk v něm musel hodně číst i mezi řádky. Díky tomu, že byl děj rozdělen do současného aktu a do spousty retrospektiv, jenž vyprávějí různé postavy, se toto dílo stalo pro mě ještě zajímavější. Orientace v časových obdobích byla těžší, jelikož nejsou lineární, ale jak se říká, nic není v životě jednoduché 😁👍.

Překvapilo mě specifické a osobité zpracování knihy. Zajímavostí je, že všechny kresby a také úvodní kresbu na obálce vytvořila sama autorka Rosana Zvelebilová. Další zajímavý detail je, že autorka navoněla knihu tak, jak voní hlavní ženská postava, doslova vás ta vůně ovine a nepustí. Dodává osobitou atmosféru.

Závěrem bych dodal, že kniha mě pobavila a určitě ji doporučuji každému, kdo má rád trochu té ujetosti a láká ho kombinace R. Rodríguez a M.Puzo.

Máte rádi trochu ostřejší humor a mluvu v knihách?