fantasy_sci.fi_svet

Recenze na evropský komiks Měsíční tvář

měsiční tvář

Hodnocení 4⭐/5⭐

Název díla: Měsíční tvář

Autor: Alejandro Jodorowsky

Ilustrace: François Boucq

Počet stran: 256

Nakladatelství: @crew_komiks

Rok vydání: 2021

Recenze: Janča

Moc děkujeme nakladatelství @crew_komiks, které nám ve spolupráci poslalo tento komiks.

O knize

Tento evropský komiks nás zavádí do doby totalitního režimu, děj se odehrává na ostrově Damanuestra, který po katastrofě řídí tyran Lazo a jeho šílená manipulátorská manželka. Ostrov je neustále v nebezpečí z hlavního důvodu, což je nebezpečí útoku přírodního živlu – vody. Ostrov je naplněn vyspělou technologii, monitoruje se celý ostrov a díky těžbě totrania mají k dispozici velice nebezpečnou látku. Na ostrově jako takovém není možné nic pěstovat ani chovat, proto mají ponorku, která jim na ostrov přiváží potraviny a další věci. Lidé na ostrově jsou ohrožováni nepravidelnými tsunami, které jsou možní detekovat jen pět minut předem. Při blížící se vlně jsou obyvatelé varováni sirénou, ale jsou takto naprosto závislí a odkázaní na mocenskou strukturu republiky.

 

Nadejde ovšem den, kdy vlnu ovládne člověk. Doslova tancuje a vlna se pohybuje dle něho, je to němý muž zvaný měsíční tvář, prosťáček s bezvýrazným obličejem. To se diktátorovi nelíbí, tento muž by mohl zapříčinit vzpouru, musí být zajat, aby mohli odhalit jeho tajemství moci.

Usměvavý a hodný „měsíček“ se jmenuje Borrado, a jeho společnicí je Iša, náčelnice klanu Jiná moc a později se přidá i další náčelník Louzbel z klanu Tisíce negací. Němí Barrado se dorozumívá pomocí provázkových symbolu. Ale je také schopen sdělovat své myšlenky skrz druhé, přiložením rukou na jejich hlavu. Jeho jedinou mocí není jen ovládání vody, ale dorozumívá se také se zvířaty a je prakticky nesmrtelný, dokáže vstřebat i střelné rány.

 

Po čas knihy se však odkrývá pravá síla, která ovládá všechny včetně kondukátora Laza, jedná se o místní kněze v čele s monsignorem Groissmanem, který sleduje své vlastní mocenské cíle.

Tunely a vojenské podzemní prostory ovládají excitáti a swingníci z různých klanů (jako např. Tisíc negací, jiná moc, modré štětky, ultraneurózové atd.) , kteří bojují spolu o moc.  Další uzavřený klan se nazývají rybáři teohuacanů, mají svá pravidla a zákony. Vládne u nich šaman Ušmán, který podněcuje své stoupence k lovu přiotrávených velryb a uctívání spící Panny Marie, kterou našli v jednom z obřích plejtváků neboli teohuacanu. Maria je v kataleptickém stavu a Ušman pořádá obřady, kde rybářský hrdina má být její oplodňovatel.

Rozdílné náboženství a konflikty všech vedou k vzájemným střetům těchto klanů.

 

Dokážou se vzdát války proti sobě a najdou toho pravého nepřítele, kterým je kondukátor a rada kněží? Bude mesiáš Borrado lid podněcovat ke vzpouře?

Recenze

Kniha obsahuje všech pět dílů legendárního postkatastrofického příběhu, ve kterém řeší otázku, jestli má jedinec šanci v boji s totalitním systémem. Kniha je rozdělná do tří svazků – Neviditelná katedrála, Vrcholový kámen, Vejce duše.

 

Komiks jako takový byl velice zábavný ale z části dost komplikovaný. Na styl Jodorowského jsem si již už zvykla, jelikož to není jediný komiks, který jsem od něho četla a jeho osobité příběhy se mi líbí. Jeho dílo je dle mě výrazné už proto, že je dost kontroverzní. Tento příběh mi ovšem přišel docela překombinovaný, i když čím více o něm přemýšlím, tím více se mi líbí… Není to komiks, který po přečetní hned zapomenete nebo tak říkajíc zahodíte. Je to komplikované dílo, nad kterým musíte přemýšlet nejen během četby ale i dlouho po ní.

měsíční tvář
měsíční tvář
měsíční tvář

Kresba je originální a má jí na svědomí François Boucq a moc se mi líbila celková struktura, rozmístění bublin, kterých je tu na komiks docela dost. Je tu spousta textu a přitom to nijak nezasahuje do kreseb. Ilustrace vyjadřovala vše, co měla a je dost umělecká, přesto jsem se u ní bavila a obdivovala jsem detaily, které se v ní skrývají.

Moc se těším na další Jodorowského komiks! Je to originální umělec.

Úryvky z knihy:

„Ale další operace musíme co nejpřísněji utajit. Milovaný kondukátor by nerad slyšel, že jeho mocí otřásá jeden jediný člověk.“

„Jeho jas jako nejdražší drahokam a jeho průzračný křišťál… hle, příbytek boží uprostřed lidí, oni budou jeho lid a on jim setře každou slzu z očí. A smrti již nebude, ani žalu, ani nářku, ani bolesti už nebude – neboť co bylo, pominulo.“

Máte radši evropské komiksy nebo americké? Znáte nějaký komiks od Jodorowského?