fantasy_sci.fi_svet

Cristopher Paolini jeden z nejmladších fantasy autorů slaví dnes narozeniny

paolini

17.11 1983 se narodil americký spisovatel Christopher Paolini.

Autor žánru fantasy a sci-fi, celosvětově ho proslavila série Odkaz dračích Jezdců.

Christopher se narodil v jižní Kalifornií ale většinu svého života žil v Montaně. Zdejší drsná příroda ho prý inspirovala k psaní knih.  V dětství rád četl převážně fantasy, jenž si chodil půjčovat do místní knihovny. V té době také psal krátké příběhy. Když je psal, jako inspirace mu sloužila vážná hudba, kterou rád při své tvorbě poslouchal.

Jednalo se převážně o Wagnera a Beethovena.

Svojí první verzi Eragona napsal v patnácti letech. Nikdy ji nechtěl publikovat; psal pro radost. Všechny postavy si vymýšlel, kromě čarodějnice Angely, v které najdete jeho sestru. Po několika letech tuto první verzi upravil a dal přečíst rodině. Všichni byli z díla nadšeni. Poté sjednotil grafickou úpravu knihy a navrhl i mapu, která se objevila ve vydání knihy. Spoustu času mu trvalo vytvořit na počítači obrázek oka dračice Safiry. Kniha přišla poprvé do tisku. Objevila se v knihovnách a školách. V roce 2002 byla kniha vydána v rodinném nakladatelství jeho rodičů, Paolini International LLC. Kniha poté vyšla v nakladatelství Knopf Books for Young Readers a dalších v jednotlivých překladech. U nás vyšla v nakladatelství Fragment. Paolini o příběhu tvrdí, že ho změnil stejně jako hlavního hrdinu Eragona.

V roce 2020 vyšla autorovi první sci-fi kniha „Spát v moři hvězd“ a tento rok vyšlo pokračování této vesmírné Odysey.

Údolí Palancar, domov Eragona, a také sám vládce Palancar byl pojmenován podle autora obálek této knihy – Johna Judea Palancara.

V Česku se prvních třech dílů prodalo 140 000.

Kniha Eragon byla přeložena do 49 jazyků a vydána ve více než 120 zemích.

řestože autor nepřinesl do žánru fantasy žádný nový zásadní prvek a pro dějová schemata i postavy a rasy našel inspiraci u jiných autorů (Tolkienův „Pán prstenů“, „Hvězdné války“ G. Lucase), jde o dílo pozoruhodně propracované, zejména s přihlédnutím k věku autora, který Eragona začal psát již v 15 letech

Na motivy knihy byl natočen stejnojmenný film z roku 2006, režii měl na starosti Stefen Fangmeier.

Citáty autora:

„…pokud bohové existují, byli dobrými strážci Alagaësie? Smrt, nemoc, chudoba, krutovláda a mnohá další neštěstí zamořují zemi. Pokud je tohle dílo božských bytostí, pak bychom se proti nim měli vzbouřit a svrhnout je, a ne jim vzdávat úctu, poslušnost a vážnost.“ (Eldest)

„Ať děláš cokoli, ochraňuj ty, na kterých ti záleží. Bez nich je život mizernější, než si dokážeš představit.“ (Brisingr – Brom)

„Dokud nezačneme používat telepatii, knihy jsou naší nejlepší volbou pro pochopení zbytku lidstva.“

Cesta za naším cílem je jen málokdy přímá. Často se kroutí a klikatí, což ji činí příjemnější, než by jinak byla. – Inarë, str. 171 — Spát v moři hvězd. Kniha I.

„Co se má stát, to se stane a sebevětší strach nebo úzkost to nezmění.“ (Inheritance – Nasuada)

eragon

Země Alagaësie byla po tisíc let chráněna jezdci na dracích. Pak ale tito jezdci začli mezi sebou soupeřit o moc, až proradný Galbatorix zradil a všechny pobil v jedné velké bitvě. Od té doby vládne zemi a válčí s Vardeny – bojovníky za svobodu, kteří se museli uchýlit do skrýší v horách.

Arya, spojenkyně Vardenů, veze vzácný kámen, který byl ukraden samotnému králi. Stín Durza jí spolu se svými služebníky urgaly během cesty přepadnou. Chtějí zpět to, co patří Galbatorixovi. Arya mu ale kámen nedá, raději ho kouzlem pošle tisíc mil daleko a nechá se Durzou zajmout… Mezitím se kdesi v Dračích horách mladý čeledín Eragon chystá ulovit srnu. Těsně před vystřelením šípu jej oslní záblesk a přímo před ním se v doutnajícím kráteru objeví modrý a dokonale vyhlazený kámen.

Eragon se ho ve vesnici pokusí vyměnit u řezníka za jídlo pro rodinu. Řezník ale pozná, že se jedná o králův majetek, a nechce s ním mít nic společného. Tak se Eragon vrací domů s nepořízenou. Jeho bratranec Roran se chystá opustit farmu, protože královi vojáci odvádějí mládež do armády a jeho osud není stát se bojovníkem. Strýc Eragona ujišťuje, že jeho čas také přijde, až bude starší.

Později se Eragon blíže podívá na neznámý kámen. Při dotyku se objeví modrý záblesk, který dá Arye, Durzovi a dalším zasvěceným osobám vědět, že dračí vejce bylo objeveno. Zanedlouho se z něj doopravdy vyklube malý drak, který vypálí Eragonovi na dlani znamení spirály… Durza dostane nový úkol. Když nedokázal získat zpět ukradené vejce, musí zabránit Vardenům, aby se o jeho existenci dozvěděli.

Durza vyvolá temné bojovníky Razaky a pošle je zabít Eragona a přinést vejce…

Máte rádi tohoto autora? Jaké dílo se vám nejvíce líbi?