fantasy_sci.fi_svet

Ridley Scott, muž jenž je průkopníkem filmového průmyslu slaví narozeniny

ridley scott

 

30.11. 1937 v South Shields, Tyne And Wear se narodil britský režisér, producent a scenárista Sir Ridley Scott.

Ridley vyrůstal ve vojenské rodině. Jeho otec byl armádní důstojník a často byl mimo domov. Díky tomu jsou jeho bojové a válečné scény na vysoké úrovni. Kvůli otci se často stěhovali, takže jako malý poznal spoustu zemí a různých kultur. Po druhé světové válce se vrátili zpět do Anglie přesně do Teesside v severovýchodní Anglií. Toto pochmurné prostředí se stalo také inspirací pro mnoho scén ve filmu Blade Runner.

Dnes slaví 84 narozeniny!

Studoval na Grangefieldském gymnáziu v Teesside v letech 1954 a 1958 a později na Hartlepool College of Art, kde získal titul. Získal i magisterský studijní program na Royal College of Art, kde studoval od roku 1960 až do roku 1962.

 

Během studií se stal spoluzakladatelem RCA ARK uměleckého magazínu. Na konci školských studií natočil krátkometrážní film s názvem „Ten kluk s Kolem“. Do filmu obsadil svého otce i bratra. Dodnes je tento film považován za jasnou ukázku Scottova filmařského stylu.

Po dokončení studií začal pracovat pro BBC. Zde se také zúčastnil školení pro začínající režiséry. V této době velmi obdivoval práci amerického režiséra a scenáristy Stanleyho Kubricka.

 

V roce 1968 skončil v BBC a společně se svým bratrem založily Ridley Scott associatec. Jednalo se o produkční společnost vytvářející filmy a reklamy. Pět členů ze Scottovy rodiny pracuje právě v této společnosti, bratr Tony se stal úspěšným režisérem a Ridleyho synové Jake a Luke a dcera Jordan jsou tvůrci reklam.

 

Oblíbené filmy Ridleyho Scotta jsou Občan Kane 1941, Sedm samurajů 1954, Muriel se vdává 1994, Lawrence z Arábie 1962 a film War Game měl na něho takový emoční vliv, že ještě týden po shlédnutí na něho neustále myslel.

 

Dnes má na svědomí tento režisér více jak dvě desítky filmu, z níž se některé stálý doslova kultem (Blade Runner, Legenda, Hannibal). Také rád točí válečné a historické velkofilmy (Gladiátor, Království nebeské, Černý jestřáb sestřelen, 1492 Dobytí ráje). Je otcem jednoho s nejděsivějších a nejvražednější vesmírných monster a to Vetřelce, jenž má milióny fanoušků po celém světě. My se mezi ně taky počítáme.

 

V roce 1984 režíroval úplně první reklamu na Apple Macintosh.

legend
království nebeské
allien
martan

 

Scott řekl, že Blade Runner sdílí stejný vesmír s filmy Vetřelc, Predátor a Prometheus. Jedná se tedy o pět různých filmových sérii v jednom universu: Blade Runner (1 film), Vetřelec (4 filmy), Prometheus (1 film), Predátor (3 filmy) a Vetřelec vs. Predátor (2 filmy).

I ve svém věku je stále velmi aktivní. V tomto roce měli premiéru dva jeho nové snímky. První je rytířský epos „Poslední souboj“ a druhý životopisné drama „Klan Gucci“. Do budoucna připravuje Gladiátora druhý díl a Seguel k Vetřelci na seznamu má minimálně 3 další snímky

Přejeme mistrovi svého řemesla všechno nejlepší. A spousty dalších filmových úspěchu.

Který film tohoto režiséra máte nejraději?