fantasy_sci.fi_svet

Je to 13 let od premiéry seriálu Hra o Trůny a stále zůstává, jako fantasy seriál neporažen

Hodnocení na ČSFD 91 %

Hra o trůny 

Game of Thrones 

 

Hra o trůny: Epický seriál, který změnil televizi

“Hra o trůny”, známá také pod svým originálním názvem “Game of Thrones”, je jedním z nejpopulárnějších a nejúspěšnějších televizních seriálů všech dob. Tento epický fantasy seriál, který vysílala stanice HBO od roku 2011 do roku 2019, je založen na sérii knih “Píseň ledu a ohně” od George R. R. Martina.

Seriál se odehrává ve fiktivních zemích Westeros a Essos a sleduje mnoho různých postav a jejich složité intriky, bitvy a politické manévry, zatímco se snaží získat kontrolu nad Železným trůnem. “Hra o trůny” je známá svou složitou zápletkou, velkým množstvím postav a nečekanými zvraty, včetně náhlé smrti hlavních postav.

Jedním z nejvýznamnějších aspektů “Hry o trůny” je její schopnost vytvářet hluboké a komplexní postavy, které diváci milují i nenávidí. Seriál také získal uznání za svou vysokou produktovou hodnotu, včetně detailních kostýmů, nádherných lokací a impozantních bitevních scén.

Seriál se natáčí v Titanic Studios v Belfastu, dále pak po celém Severním Irsku, v Chorvatsku, na Islandu, na Maltě, v Maroku, ve Španělsku, ve Skotsku a v USA. Seriál měl celosvětovou premiéru dne 17. dubna 2011, kdy byl vysílán v USA na kanálu HBOŠestá řada seriálu se v USA vysílala 26. června 2016. Sedmá řada, která obsahuje 7 dílů, byla premiérově vysílána na HBO od 16. července 2017 do 27. srpna 2017. Seriál skončil osmou řadou, kterou tvoří šest dílů, v roce 2019.

O natáčení:

Seriál byl natočen celkem v 10 zemích. Nejznámější země z natáčení seriálu jsou pravděpodobně Chorvatsko a Severní Irsko.

Výroba železného trůnu trvala dva měsíce. Je vysoký dva a půl metru a osázený stovkami mečů.

Zeď noční hlídky je vysoká okolo 213 metrů.

Velkou radost dělá seriál cestovním kancelářím a turistickým agenturám, které profitují z toho, že fanoušci chtějí na vlastní oči vidět místa, kde se seriál natáčel.

O seriálu:

Skoro každý poslední výstup v sérii Arye Stark končí větou „Valar morghulis“ (Všichni musí zemřít).

Petr Dinklage (Tyrion Lannister) je jediná postava, která se objevila v každém díle 2. série seriálu.

Kristian Nairn, obsazený do role slabomyslného pacholka Hodora, se živí jako DJ a nikdy předtím v ničem nehrál.

Nejdražší paruku seriálu nosí Emilia Clarke a Lena Headey. Každá vyšla na 4 500 liber, přičemž jsou obě z pravých lidských vlasů.

Zatímco se scénář většinou řídí obsahem knihy, postava Ros (Esmé Bianco) byla vytvořena pro seriálovou verzi a ztělesňuje bezpočet nejmenovaných prostitutek, které se objevily v knize.

Zajímavosti:

Červený kříž provedl analýzu Hry o trůny, konkrétně prvních 7 sérií, s cílem zjistit, která postava spáchala nejvíce válečných zločinů (viditelných v seriálu) dle současných mezinárodních zákonů. Na prvním místě se umístil Ramsay Bolton (Iwan Rheon) s celkem 17 proviněními, především mučením. Na druhém místě Daenerys Targaryen (Emilia Clarke) s 15 proviněními, především masové vraždy pomocí dračího ohně a vynášení svévolných rozsudků. A na třetím místě Roose Bolton (Michael McElhatton) s 8 proviněními. Ani „hodné“ postavy se však nevyhnuly válečným zločinům, například Jon Sníh (Kit Harington) spáchal 6 válečných zločinů, z toho se 4x provinil využíváním dětských vojáků. Celkem bylo v seriálu spácháno (hlavními postavami) 103 válečných zločinů. 

Titulní píseň seriálu se dostala i do repertoáru britské Královské gardy.

Slovenský kaskadér Vladimír Furdík se od 6. série ujal role Nočního krále. V rozhovorech uvedl, že někteří herci, které coby kaskadér připravoval na akční scény, ani nevěděli, že tuto postavu hraje. Pod maskou totiž nebyl k poznání.

Legendární zkoušku bojem si autor populární série jen tak nevymyslel. V minulosti se na ni dalo odvolat třeba ve Velké Británii. Panovníci ji ale roku 1819 zrušili. V některých amerických státech je však stále legální, nikdy totiž nebyla oficiálně zakázaná.

Americký profesor Brett Ratcliffe pojmenoval několik nových druhů hmyzu po dracích Drogonovi, Rhaegalovi a Viserionovi, kteří patří Daenerys (Emilia Clarke). Biologické názvy hmyzu jsou drogoni, rhaegali a viserioni. 

Skotská whisky Johnnie Walker přišla na trh s limitovanou edicí „White Walker“ (bílý chodec), inspirovanou seriálem. Vyrábí se v palírnách na samém severu Skotska – v Cardhu a Clynelish. Obsah alkoholu je 41,7 %. Číslo 1 odkazuje na jeden trůn a číslo 7 pak na sedm království. Na láhvi je typický panáček, ale místo hole drží meč a je oblečen do brnění. Když se láhev namrazí, vystoupí slogan: „Winter is here“ („Zima je zde“)

Jason Momoa získal roli Khala Droga, když na konkurzu předvedl bojový maorský tanec Haka.

Bílí chodci jsou z 95% vytvoření pouze pomocí masek. Jediná věc, která na nich byla digitálně dotvořena, jsou jejich zářivé oči. Namaskování jednoho bílého chodce zabralo víc jak 6 hodin.

Většina zbraní, používaných v seriálu, je založena na reálných předlohách. Například Dlouhý Dráp Jona Sněha (Kit Harington) odpovídá evropským jedenapůlručním mečům, zvaným „bastardi“. Meče „arakh“, používané dothrackými jezdci, mají svůj předobraz zase v egyptských khopeshích.

Lord Walder Frey (David Bradley), který má obrovské množství dětí, byl pojmenován po vikingské bohyni Freya, jež byla označována za patronku plodnosti. 

Casting:

Casting se skládal z konkurzů čtení textu. Výjimkami byli Peter Dinklage a Sean Bean, které chtěla produkce od počátku a jejich účast byla oznámena v roce 2009. Později byli vybráni i Kit Harington (Jon Snow), Jack Gleeson (Joffrey Baratheon), Harry Lloyd (Viserys Targaryen) a Mark Addy (Robert Baratheon). V srpnu 2009 bylo oznámeno, že na roli Catelyn Stark byla vybrána Jennifer Ehle, později však byla nakonec vybrána Michelle Fairleyová. V průběhu druhé půle roku 2009 byly zveřejněny další postavy – Emilia Clarkeová (Daenerys Targaryen), Charles Dance (Tywin Lannister), Aidan Gillen (Petyr Baeliš neboli „Malíček“) a Conleth Hill (Varys).

Seriál za svou existenci přilákal nejvíce diváků v historii HBO a má tak velmi širokou diváckou a fanouškovskou základnu, jak v USA, tak po celém světě. Seriál je dobře vnímán i kritiky, nejvíce je pak ceněný díky hereckým výkonům, komplexnosti postav, ději, zaměření a podobně. Hůře je pak kritikou vnímána často zobrazovaná nahota, sexuální násilí a násilí obecně, některé zdroje pak tento seriál považují za pornografický.  Seriál vyhrál celkem 38 cen Emmy.

“Hra o trůny” měla obrovský dopad na populární kulturu a stala se fenoménem po celém světě. Já sám jsem tomuto fenoménu podlehl a dodnes na tetno seriál vzpomínám a rád si pouštím své oblíbené scény. Přestože byl konec seriálu kontroverzní a čekal jsem osobně něco trochu jiného, “Hra o trůny” zůstává jedním z nejvýznamnějších a nejvlivnějších televizních seriálů v historii. Bez ohledu na to, jak se k němu postavíte, “Hra o trůny” je nepochybně seriálem, který změnil televizi a změnil i můj pohled na seriálovou tvorbu.

                                                                                                                                                                                                                                                      Čerpáno z Wikipedie a ČSFD

Jaká postava je vaše nejoblíbenější?

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
MAJITEL WEBU / AUTOR WEBU

Rád se nechává unášet na vlnách fantazie, neustále má hlavu v oblacích a snaží se najít další planetu plnou vetřelců a Jaffů. Miluje volnost, kterou mu nabízí četba a pozorování filmů a seriálů s sci-fi a fantasy tématikou. Je vášnivý hráč her, nejraději má RPG jak stolní tak i počítačové. Dovahkiin a Geralt z Rivie jsou jako jeho bratři a všechnu tuto vášeň a lásku pro věc se snaží předávat dál.