fantasy_sci.fi_svet

Série o Pegasovi, dětská kniha s nádechem římské mytologie

pegas

Hodnocení 5⭐/5⭐

Název díla: Pegas – Plamen Olympu (1.)

Autor: Kate O´Hearn

Počet stran: 256

Nakladatelství: Bambook

Rok vydání: 2021

Recenzce: Janča

Moc děkujeme @grada_cz a @bambook_cz , která nám ve spolupráci zaslala recenzní výtisk.

Anotace

Městem otřásá zuřivá bouře a Emily je sama doma, když na střeše jejího domu přistane zraněný Pegas. Emily si okřídleného koně okamžitě zamiluje a snaží se mu pomoct.

 

Netuší však, že spolu s Pegasem se ocitne uprostřed války římských bohů s hrozivými čtyřrukými příšerami. Její život se od té chvíle navždy změní. Dokáže dívka spolu s novými přáteli – bohyní Dianou, olympským zlodějíčkem Paelanem a chlapcem Joelem – zachránit Pegase a s ním všechny bohy dřív, než dohoří Plamen Olympu?

 

Autorka Kate O´Hearn je Kanaďanka, které je známá svými dětskými knihami. V Česku vyšli její čtyři knihy, ve dvou sériích a v obou případech se jedná o díla protkaná mytologií.

Recenze

Tuto knihu budu hodnotit primárně dětskýma očima, protože je určena pro děti od 11 let. V tomto věku by mě kniha naprosto dostala. Jako první musím zmínit obálku, která opravdu láká. Je na ní vyobrazen bílí okřídlený kůň a holčička, jde vidět, že jim na sobě záleží. Kaligrafie písma je moc vyvedená a působí dost pohádkově, tak samo i něžné barvy s převahou uklidňující fialové.

Příběh Emily a Joela je moc zajímavý, v dětských očích se obyčejný svět mění ve svět, kde existuje Olymp a mýty se stávají skutečností. Samotná Emily ovšem toho moc o římské mytologii neví, naštěstí jí přijde na pomoc Joel, který doslova miluje mytologii a vše kolem ní. A také jen Joel dokáže objektivně vyhodnotit, jak se, ke komu chovat, proto když do obyčejného světa také zavítá bohyně Diana, nabádá Emily, aby se k ní chovala s úctou (v čemž vidím ponaučení pro dnešní děti, které ztrácí úctu). To ovšem není jediné ponaučení v této knize, je jich tam skryto mnoho. Ať už se jedná o lásku, o víru, o to uvěřit, a naopak získat si důvěru jiného člověka, a hlavně se zde jedná o rozpoznání dobra a zla. A také o to se obětovat pro druhé. Tak jak to v klasických pohádkách bývá.

pegas
pegas
pegas
pegas

 

I když hlavní postava příběhu je holka, knížka určitě není vyhraněná jen pro holky. Určitě se může zalíbit i klukům. Navíc kdo by nechtěl číst o tom, že jsou na Zemi bohové Olympu a okřídlený kůň Pegas. Rozhodně to děti i něco o mytologii naučí a třeba je to nadchne tak, že další četba půjde opět tímto směrem. A pokud by to tak bylo, tak skvělé na této knize je, že je to první díl série a druhý díl už u nás vyšel, opět pod nakladatelstvím Bambook.

Mnoho lidí knihu přirovnává k sérii o Percy Jacksonovi, už z toho důvodu, že autor Rick Riordan doporučuje právě sérii Pegas. Což se můžeme dočíst i na samotné obálce knihy. A když máte uznání a podporu tak velkého a oblíbeného autora jako je Rick Riordan, je to velký krok k úspěchu.

Rozhodně bych tuto knihu doporučila. Třeba i jako vánoční dárek.

Sdílej:

Máte rádi římskou mytologii?