fantasy_sci.fi_svet

Kylo Ren v napínavém mixu Dino Crysis a Jurského Parku

napsal filmova_galaxie 🦖 19.03.2023

Hodnocení ČSFD  56%

Název filmu: 65

Žánr: Sci-fi, Thriller

Rok vydání: 2023

Režie: Scott BeckBryan Woods

Scénář: Scott BeckBryan Woods

Kamera: Salvatore Totino

Hudba: Chris Bacon

Hrají: Adam DriverAriana GreenblattChloe ColemanNika KingBrian Dare

Příběh vypráví o pilotovi, jenž se z nějakého důvodu dostane na planetu Zemi před 65 milióny let. S sebou má malou holčičku, která mu dělá společnost a proti sobě predátory, kteří v té době brázdily půdu.

Víc asi není třeba ohledně příběhu psát. Možná bych i spoileroval věci, které mě osobně překvapily (Příčina toho, proč a jak se objevil na Zemi v té době) a hlavně se jedná o přímou žánrovku, která sice nenabídne ve vyprávění nic extra, ale zato sbírá body v jiných aspektech.

Přiznám se, že napínavější a zábavnější film s dinosaury jsem dlouho neviděl. Samotný snímek měl rozhodně větší potenciál a je škoda, že tvůrci vsadili spíše na jistotu. I přesto se jim povedlo na plátna kin přinést biják, u kterého slabší povahy mohou měnit trenýrky.

Jako Survival totiž film funguje skvěle a scén, ve kterých by se napětí dalo krájet je bohudík požehnaně. Ať už je to souboj v jeskyních, kde si s Vámi celkem solidně hraje kamera nebo první střetnutí s T-Rexem. Několik pasáží má pak až hororový nádech a překvapivě film obsahuje i několik povedených jumpscarů, které, zaprvé fungují na výbornou a hodně hororů by za tohle vraždilo. Zadruhé, v kombinaci s dinousaury se jedná o svěží změnu. Mimo to funguje i kooperace hlavního hrdiny s malou pomocnicí. Občas máte o ně strach, jindy zas na tváří kouzlí úsměv díky vtipným scénám. I když jsou oba charaktery napsané opravdu základní formou, devízou jsou herci, jenž těmto postavám dodávají šmrnc. Ať už je to sympaťák Adam Driver, o jehož kvalitách není pochyb a je fajn ho vidět i v jiném žánru, kde nedrží světelný meč nebo se nerozvádí se Scarlett Johansson. Také Ariana Greenblatt solidně herecký přihrává a její kariéra určitě časem nabere vyšších obrátek. Už ve filmu Love and Monsters (silně doporučuji) dokázala, že hrát umí.

Co není vyloženě chybou, ale spíše na škodu, je, že film sleduje jen dvě postavy. Tón filmu je totiž více mířen na dospělejší publikum a kdyby na plátně pobíhalo víc potravy, navrch bychom dostali krvavou jízdu, která se nebojí násilí a odpravovaní hlavních postav, což mě iritovalo v posledním Family-Friendly Jurském Světe.

Jedinou výtkou tak zůstává nenaplněný potenciál, který film má. Jede se podle té nejzákladnější šablony, kde se postavy musí dostat z bodu A do bodu B a přitom je čeká několik hladových překážek. Je to předvídatelné, nepřekvapující a skončí to přesně tak, jak čekáte.

Verdikt: Solidní řemeslo, jenž exceluje na poli napětí, CGI zvířat a lekaček. Postavy jsou sympatické a není problém si k nim najít cestu. Otrlejší verze Jurského Světa, která se nebojí ukázat víc drsnější pojetí a kdyby to nebyl příběh dvou postav, na poli filmů s dinosaury by neměl konkurenta. Je proto až ostudou, že film provází šablonovitá cestička bez nějakých inovací. I s tímto ale nemám problém nadhodnotit, jelikož film rychle odsýpal a já si ho užil. Kino doporučuji.

Hodnocení 4⭐/5⭐

Sdílej: