fantasy_sci.fi_svet

Recenze na Warcraft: Legendy 1 - originální povídkový komiks

warcraft legendy

 

Název díla: Warcraft Legendy – svazek jedna

Počet stran: 172

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 2021

Děkujeme nakladatelství Crew za zaslání tohoto komiksu k recenzi.

 

 

 

Warcraft Legendy: Svazek jedna – Nabízí něco jiného, než jsme zvyklí z většiny komiksu ze světa Warcraft. Jedna se o kombinaci komiksu a černobílé kresby, kterou mají povětšinou na svědomí asijští kreslíři. Svazek jedna obsahuje 4 krátké grafické povídky, každou povídku má na svědomí jiná dvojice/trojice autorů, což dodává každé povídce originální vzhled a příběh. Tento velikostí malý komiks nám ukáže svět Warcraftu, tak jak ho máme rádi. Je plny dobrodružství, zrad, humoru i odvahy. Příběhy jsou zde vyprávěné jak z pohledu Aliance tak Hordy.

Recenze

První povídka nese název „Padly“, napsal ji můj oblíbenec Richard A. Knaak. Povedenou ilustraci má na svědomí Jae Hwan Kin, avšak tento ilustrátor mi nic neříká a nevěděl jsem, co mám od něj čekat, ale nakonec jsem byl spokojen. Kresba se docela dost drží vizuálu herní předlohy, a hlavní hrdina Trag Highmountain vypadá fakt dobře. Bohužel, mám tu pár výtek, když se něco děje nebo je zde více postav je kresba docela nepřehledná a textová okna s popisem události jsou docela špatně čitelná, musel jsem se na tyto dva aspekty dost soustředit. Příběh je zajímavý, má spád a nechybí krvavá akce a boj s monstry. Trag je známá a povedená postava ze světa Warcraft a Richard A. Knaak ho skvěle využil ve své povídce, jenž má zajímavou zápletku i konec. 

Hodnocení 3⭐/5⭐

Druhá povídka se jmenuje „Cesta“, autoři jsou Troye Lewter a Mike Wellman, kresba Mi – Young No. Pro mě druhý nejlepší příběh – smutný, hrdinský plný odvahy ale i hloupé zaslepenosti. Příběh o cestě, před kterou stojí důležité rozhodnutí, zda být s rodinou v relativním bezpečí ale bez peněz nebo riskovat život pro lepší zítřky. Tato povídka mě od první stránky pohltila a nepustila. Povídka nabízí vícero charakterů, které sice nestihneme lépe poznat, ale pro příběh to není důležité. Důležitá jsou životní poznání a rozhodnutí, která bohužel někdy přicházejí pozdě a věci co jsme udělali se už nedají zvrátit…

Ilustrace mě nezaujala ani tak kvalitou jako zpracováním. Jedná se o kresbu v moderním manga stylu a musím konstatovat, že se mi docela líbila, bylo to něco jiného něco, na co nejsem u Warcraftu zvyklý. Bohužel, opět je kresba občas trošku nepřehledná ale není to nějak extrémně rušivé a nemělo to vliv na celkovou kvalitu povídky.

Hodnocení 4⭐/5⭐

Třetí povídka nese název „Jak získat přátele“, autor je Dan Jolley, kresba Carlos Olivares.

Příběhově velmi povedená povídka. Hlavní postavou je gnomský inženýr Lazlo Grindwidget, který není zrovna oblíbený pro svoje komunikační a bojové schopnosti, ale ostatní si ho váží pro jeho vynálezy… Co když bude Lazlo jediný, kdo dokáže zastavit monstrum, které ničí jeho město?

Zábavná povídková jednohubka, která má spád a čte se úplně sama. Příběh ničím neohromí, ale postava Lazla je zábavná a jeho charakter je velmi osobitý. Kresba je jednoduchá přehledná a až dětský roztomilá. Sice se vizuálně moc nehodí k ostatním povídkám, ale zase může přilákat mladší publikum 👍.

Hodnocení 3⭐/5⭐

Poslední povídka se jmenuje „Poctivá živnost“, její autor je Troy Lewter, kresba Nam Kim a Studiol.

Nori Blackfinger je výborný kovář a zbrojíř, který je známý široko daleko. Jeho výzbroj a zbraně jsou velmi oblíbené, a on prodá své zbraně komukoliv, kdo je schopny mu za ně dobře zaplatit. Co když jednou jeho meč zabije někoho, na kom mu záleží? Následuje putování za pomstou a očištěním vlastní duše. Cesta, která nemůže skončit jinak, než krveprolitím…

Pro mě nejlepší, nejemotivnější příběh ze všech povídek. Jedná se o rodinou tragédií, kterou bych nepřál ani největšímu nepříteli. Povídka mě ihned vtáhla a vyplivla až bylo po všem, výborně napsaná záležitost. Kresba je průměrná, ničím mě extra nezaujala, ale je dostatečná pro potřeby příběhu. Oproti prvním dvou mi přijde málo propracovaná s velkým důrazem na postavy v popředí.

Hodnocení 4⭐/5⭐

Závěrem se jedná o povedenou sbírku povídek v originálním grafickém zpracování. Dle mě by Warcraftu více slušelo barevné provedení, některé části povídek byly dosti nepřehledné, a někdy jsem měl problém i s textovými okny. Oceňuji originalitu a různorodost jak kreseb, tak příběhu, bohužel tak jak u většiny povídkových knih/komiksu trpí povídky na délku, některé by si určitě zasloužily delší zpracování. Jako celek hodnotím první díl této pětidílné volné série ze světa Warcraftu kladně. Velmi rád si přečtu další díl, minimálně abych ho porovnal s dílem prvním…

Celkově hodnocení 3,5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
autor webu
Sdílej:

Jaký máte vztah k Warcraftu?