fantasy_sci.fi_svet

Temná rána - Bizarní a temná sbírka povídek

Listovací ukázku komiksu najdete ZDE

Název díla: Temná rána

Autor: Zbyněk Vičar

Počet stran: 248

Nakladatelství: Jota

Rok vydání: 2022

Děkujeme nakladatelství @nakladatelstvijota za zaslání recenzního výtisku této knihy.

 

Mohou to být také kocoviny po probuzení z nočních můr. Světlem, které nám v takových situacích ukazuje cestu vpřed, bývá mnohdy už jen černý humor. Autor ho naštěstí postavám, ponechaným jeho rozmarům, dopřává v patřičné míře. Jsou to zvláštní příběhy. Některé z nich by se mohly stát každému z nás třeba v kanceláři. I tam se mohou skrývat nevyzpytatelní démoni moderního věku. Některé se vynořily jako ozvěna drsných minulých časů. A některé nás možná teprve čekají, budoucnost může vypadat všelijak a vždycky jí nakonec budeme muset čelit my, lidé. Všechny texty mají společnou rychlost, jakou se řítí vpřed. Stejně jako životní pouť autora, který povídky shromážděné v této knize vytvářel řadu let. Malou ochutnávkou vám mohou být jeho stand-upy, které možná znáte z televize, internetu nebo z návštěvy některého z živých vystoupení. K této směsi si přidejte pořádnou dávku absurdity, okořeňte špetkou nemravnosti (ale jen trochou) a ponořte se do světů, ze kterých se rádi vrátíte zpět do prosluněné reality. I když…

Recenze

Temná rána je povídková kniha, kterou má na svědomí pro mě neznámý autor Zbyněk Vičar. Jedná se o jeho prvotinu. Některé jeho povídky se daly v minulosti přečíst v sci-fi sbornících a časopisech. Možná ho někteří znáte jako Stand – Up komika z pořadu Na stojáka nebo Comedy club. Jako Stand Up komik přenesl svou lásku k humoru také do většiny svých povídek. Povídek, které svým rozsahem balancují na úrovni vícero žánru, jako fantasy, thriller až horor, ale převážně tu nalezneme sci-fi. Většinu z 12 temných a bizarních povídek spojuje to, v čem za mě autor vyniká, a to je humor. Humor černější než noc a v dosti případech také absurdita, sarkasmus a v něm skryté určité životní moudro a ponaučení.

 

Pro mě je napsání recenze na povídkovou knihu vždy velká výzva. Nemůžu se sáhodlouze rozepisovat o ději nebo popisovat charakter hlavních postav. Sbírky povídek jsou specifické a Temná rána patří k těm velmi osobitým a specifickým knihám. Temná rána jsou pro každého z nás jiná. Každý vidí své temné ráno trochu jinak, a tak samo to vidí i autor této povídkové sbírky. Ten nám servíruje dost různorodou směsicí povídek každá je originální a zábavná. Autor ukazuje velkou míru fantazie a spisovatelského umu.

Upřímně jsem si nevšiml žádného propastného rozdílu v kvalitě různých povídek. Povídky se mi líbily snad úplně všechny. Nechybí tu akce, smrt, duchové, sex, sulc, boje, zrada a lidské genitálie. Jedině, kde to trochu vázlo bylo u těch úplně nejkratších povídek. Vždycky mi připadají takové suché nedokončené většinou jako chudí příbuzní těch rozsáhlejších propracovanějších povídek.

 

Závěrem se jedná o dosti originální literární dílo. Každá z povídek má svou určitou kvalitu a je jedinečná svým zpracováním. Jsem rád, že nakladatelství Jota vydala tuto knihu, která obohatí českou literaturu. Navíc má velmi pěknou obálku, která je podpořena povedenými vnitřními ilustracemi. Každá povídka má svou ilustraci a ta krásně dotváří její atmosféru. Originální ilustrace má na svědomí Aleš Čuma.

 

Hodnocení 5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
autor webu
Sdílej:

Jakou povídkovou knihu jste naposled četli?