fantasy_sci.fi_svet

Temný rytíř, netopýří muž a nebo prostě jen Batman - víš o něm vše? Čast 1.

Je to muž a je to detektiv. 

A ještě ke všemu je nechutně bohatý, a žije zhýralým životem svobodného mládence. Nebo to tak aspoň na první pohled vypadá.

Řeč je samozřejmě o Batmanovi.

Temný rytíř, netopýří muž a nebo prostě jen Batman. Přezdívek se mu během dekád své existence dostalo opravdu hodně. Jméno, které ovšem ničím nahradit nejde, je jméno muže, který se skrývá pod maskou. 

Tím mužem je Bruce Wayne.

Než se z Bruce stal Batman, musel jeho život projít změnou tak radikální, že by nenechala v klidu ani ty nejotrlejší z nás. Než se ale pustíme dál do vyprávění Bruceova příběhu, pojďme si říct, kdo vlastně Batman je, a kde se poprvé objevil.

Stručná historie postavy:

Jde o fiktivní postavu z amerických komiksů, kterou vytvořil Bob Kane a Bill Finger a původně ji nazvali jen Bat-Man. Prvního vystoupení se dočkal roku 1939 v Detective Comics #27. Příběh se jmenoval The Case of the Chemical Syndicate, a Batman se stal populárním prakticky hned po jeho uvedení. Zajímavé je, že poprvé v historii komiksu se zrodila myšlenka, že Batman nebude zabíjet své nepřátele. Příběh jeho původu byl poprvé odvyprávěn v Detective Comics #33.

 

Jen pro zajímavost:

Jeden z výtisků Detective Comics číslo 27, se v roce 2010 prodal za 1 075 000 $ (cca 25 516 000 Kč). Věřím, že dnes by tato částka byla daleko vyšší, jelikož komiksy jsou (nejen u nás) stále na vzestupu. Dokládá to například fakt, že loni se v aukci vydražil historicky nejdražší komiks. Tím byl sešit Amazing Fantasy č.15 (první výskyt Spider-Mana) a vítěz aukce za něj zaplatil 3,6 milionu USD, tedy asi 85 449 000 Kč.

Zpátky k Bruceovi.

Až do 8 let věku žil mladý pan Wayne takřka stejný život, jako kterýkoliv z jeho vrstevníků. Tedy až na jeden “drobný” rozdíl. Bruce se narodil do rodiny bohatých filantropů Marthy a Thomase Waynových, jejichž rod patřil ve městě Gotham k nejstarším a nejvlivnějším. To samozřejmě přinášelo jisté výhody, jako třeba honosné rodinné sídlo a vlastní služebnictvo. Skoro by se zdálo, že bezstarostnému životu ve Wayne Manor chybí nějaké vzrušení. 

Nic ale netrvá věčně.

Taky někdy přemýšlíte nad tím, jak by se určité situace v životě odehrály nebo neodehrály, kdybyste se tenkrát rozhodli jinak? Myslím, že po tom, co se má právě stát, si bude Bruce klást tuhle otázku už navěky. 

Jedna osudová cesta z divadla všechno změnila.

Je pár minut po tři čtvrtě na 11 večer a Waynovi se rozhodli, že si cestu domů zkrátí přes jednu z mnoha bočních uliček ve městě. Tato ulička později vejde ve známost jako Crime Alley, tedy ulička zločinu. Zde je překvapí, do té doby bezvýznamný kriminálník Joe Chill. Ten se na ně vrhne s pistolí v ruce, a nevinná noc tak začne dostávat pěkně ponurý nádech. Původně měl Joe zavraždit Bruceova otce a vše nastražit tak, aby to vypadalo jako obyčejná loupež, která se jen ”trochu” zvrtla. Postupem času byl tento scénář stále měněn, a tak se můžeme setkat i s verzí, kde jde opravdu jen o nepovedenou loupež, při které zbytečně vyhasnou 2 lidské životy.

Tak jako tak, toho večera Bruce přišel o matku i o otce. Vrah je oba zastřelil při zmiňované krádeži, přímo před jeho očima (i když ve zlatém věku komiksů zastřelil jen otce a matka dostala infarkt). Byl to právě tento okamžik, který kompletně změnil jeho život. 

Toho dne společně s jeho rodiči zemřelo i jeho dětství. 

 

Čerstvě po pohřbu Marthy a Thomase Waynových se jejich syn vydal na hřbitov, a nad jejich náhrobky přísahal, že je pomstí a očistí město Gotham od zločinu.

V ten den se zrodila legenda.

Po smrti rodičů se chlapce ujal jeho komorník Alfred Pennyworth, který se o něj staral až do jeho dospělosti. Alfred se mu stal náhradním otcem, a odvedl v tomto směru opravdu dobrou práci. Vštěpoval Bruceovi morální zásady a staral se o to, aby z něj vyrostl dobrý člověk, který ctí dobro a spravedlnost. A vlastně se o něj stará dodnes. Přestože po rodičích zdědil nemalé jmění, upadal Bruce do čím dál větší deprese. Když mu bylo 14 let, vydal se na cestu kolem světa. 

Byla to právě tahle 12 let dlouhá cesta, která postupně zformovala chlapce v muže, jenž je předurčen stát se Batmanem. Wayne se naučil různým bojovým stylům, umění lovu a stopování. V Anglii, Francii a v Evropě se snažil získat co největší množství vědomostí v různých vědních oborech. Nepálští mnichové mu pak prozradili tajemství rychlého hojení a regenerace. Mezi jeho největší mentory na cestě za sebepoznáním můžeme počítat muže jménem Shihan Matsuda. 

Tomu Batman vděčí za svoji nadstandardní sebekázeň a kompletní kontrolu nad svou myslí i tělem. Pan Matsuda je japonský mistr bojových umění a na přerod Bruce Wayna v Batmana měl zásadní vliv.

“Náklonnost a smutek jsou lidské. To, kým se chceš stát, je nebude potřebovat. Smrt tvých rodičů je to nejlepší, co tě mohlo potkat. Osvobodilo tě to od omezení smrtelnosti. Jsi  předurčen být více, než člověk.”  Shihan Matsuda

Fotky jsou použity z Pinterest.com

Po letech na cestách se Bruce nakonec vrací zátky do Gothamu, rozhodnut dodržet slib, který dal kdysi svým rodičům. 

Uvědomil si, že samotné dovednosti mu k nastolení pořádku ve městě stačit nebudou. Věděl, že je potřeba ve zločincích vyvolat bázeň. Jednou, když seděl v otcově křesle a přemítal nad životem, vlétl oknem do pracovny netopýr a rozrazil okenní tabuli. Tato událost Bruceovi připomněla jeho dávný strach z netopýrů. A byl to právě strach, který se v budoucnu stal jednou z Batmanových nejúčinnějších zbraní. (Jeho kostým má nepřátele děsit.) Když ale Bob Kane tuto postavu vymyslel, pracoval pouze s myšlenkou, že Bruce k vytvoření jeho netopýřího znaku inspirovala tato událost čistě náhodně. 

Potom, co si Bruce zvoli svůj znak, pod kterým bude potírat zločin, využil svého bohatství k výstavbě tajné základny a vývoji prvního obleku. 

Batcave

Při volbě místa pro tajnou základnu si Bruce vzpomněl na jeskynní komplex, který se nacházel pod jejich sídlem, kam spadl jako dítě (a získal strach z netopýrů). Vybudoval zde netopýří jeskyni plnou technologických vymožeností, supermoderních vozidel a postupem času i jakési soukromé muzeum. Za zmínku stojí určitě jeden z tajných vchodů, který do jeskyně vedl z Waynova sídla. Ten byl ukryt za historickými pendlovkami, které otevřely průchod po nastavení ručiček na čas 10:47, tedy čas vraždy Bruceových rodičů.

Sdílej:
Sleduj Comics Boy CZ
  • Opens in a new tab
  • Opens in a new tab
  • Opens in a new tab

Máte rádi Batmana?