fantasy_sci.fi_svet

Temný rytíř, netopýří muž a nebo prostě jen Batman - víš o něm vše? Čast 2.

Je to muž a je to detektiv. 

A ještě ke všemu je nechutně bohatý, a žije zhýralým životem svobodného mládence. Nebo to tak aspoň na první pohled vypadá.

Řeč je samozřejmě o Batmanovi.

Temný rytíř, netopýří muž a nebo prostě jen Batman. Přezdívek se mu během dekád své existence dostalo opravdu hodně. Jméno, které ovšem ničím nahradit nejde, je jméno muže, který se skrývá pod maskou. 

Tím mužem je Bruce Wayne.

Než se z Bruce stal Batman, musel jeho život projít změnou tak radikální, že by nenechala v klidu ani ty nejotrlejší z nás. Než se ale pustíme dál do vyprávění Bruceova příběhu, pojďme si říct, kdo vlastně Batman je, a kde se poprvé objevil.

 

ČÁST PRVNÍ SI MUŽETE PŘEČÍST ZDE!

POKUD JSI JI UŽ ČETL/A, POKRAČUJ NÍŽ

První střet

Po návratu do Gothamu převzal Bruce rodinnou firmu Wayne Enterprises, o kterou se v době jeho nepřítomnosti staral Lucius Fox. Zrovna tak přijal identitu zhýralého playboye a vymetače večírků. Dokonalé maskování pro muže, který se rozhodl žít dvojím životem, co myslíte? Když s jeho komorníkem dali dohromady první zbraně a pomůcky pro boj se zločinem, vydal se náš hrdina vyzkoušet své nabyté znalosti v praxi. 

Bohužel pro něj, nedopadl první noční zátah úplně nejlépe. Bruce dostal od přesily gangsterů pěknou nakládačku a zdrcený se vrátil do svého sídla. Právě této noci se odehrála i scéna s netopýrem, která jej inspirovala k vytvoření obleku. Ten se skládal z pláště a obličejové masky se špičatýma (netopýříma) ušima, proto netopýří muž.

V tuto noc se z Bruce Wayna stal Batman.

Jak Batman vznikl už tedy víme. Nyní se můžeme přesunout k tomu, co následovalo potom.

Batman noc co noc vyrážel do ulic Gothamu a potíral zločineckou chátru všeho druhu. Od podřadných zlodějíčků až po mafiánské bossy. Po čase jeho fungování se městem začaly šířit zvěsti o obrovském netopýrovi, který má spadeno na nespravedlivé a nečestné obyvatele města. To se samozřejmě nezamlouvalo jak zločincům, tak korupcí prolezlé policii a politikům. Batmana proto označili za zločince a snažili se ho zdiskreditovat. V tomto směru se za něj postavil James W. “Jim” Gordon. Tehdy ještě policejní poručík, kterého do Gothamu přeložili z Chicaga, kvůli boji proti organizovanému zločinu. Ten, stejně jako Batman, ctil spravedlnost a nesnášel zkorumpované šmejdy z gothamského policejního sboru. Proto se v budoucnu s Batsym spojí a vytvoří detektivní tým, který nemá obdoby.

 

Zpočátku ale Batman pracoval výhradně sám.

Jednoho dne navštívil jako Bruce Wayne cirkus, kde účinkovala rodina nadaných akrobatů v show „The Flying Graysons“. Během představení byli Graysonovi zabiti mužem jménem  Anthony Zucca. Zůstal po nich syn Dick. Bruce si při pohledu na chlapce vybavil vzpomínky na osudovou cestu z divadla, a rozhodl se o něj postarat. Ubytoval ho ve svém sídle a začal jej učit dovednostem, které sám během let nasbíral. Po čase z něj vytrénoval rovnocenného partnera pro boj se zločinem, a Dick se tak mohl připojit k Batmanovi na jeho nočních taženích jako historicky první Batmanův pomocník – Robin.

Rok před touto událostí.

Batman se poprvé setkává se svým budoucím nepřítelem číslo 1, psychopatickým klaunem Jokerem. Joker je prvotřídní šílenec, který rozsévá chaos a strach, bez jakéhokoliv zjevného motivu. I tento fakt z něj činí jednoho z nejhorších komiksových záporáků vůbec. Protože se Batman zapřísahal, že nebude likvidovat své nepřátele, je téměř jisté, že se jejich cesty v budoucnu ještě zkříží.

Během let se začalo v Gothamu objevovat stále více super padouchů, mezi nejznámější můžeme zařadit například Two-Face, Riddlera, Penguina nebo Scarecrowa. Nesmíme zapomenout na muže jménem Ra’s al Ghul. Ten jednou unesl Batmanova mladého společníka Dicka Graysona, což se ve výsledku ukázalo jako test. Ra’s chtěl zjistit, jestli je Batman vhodný muž pro jeho dceru Talii. S tou měl netopýr dokonce v budoucnu románek, ze kterého vzešel syn. Syn, o kterém se Bruce dozvídá až o mnoho let později.

Jediná žena kterou ovšem Batman miloval a svým způsobem i nenáviděl, byla Selina Kyle alias Catwoman.

Ta byla původně padouch, specializující se na krádeže šperků, a příležitostná lovkyně odměn. I když se řadí mezi nejvytrvalejší netopýrovi nepřátele, občasná potřeba konat dobro jí zajistila spíš status antihrdinky. 

Stejně jako se rozrůstal kruh Batmanových nepřátel, rozrůstala se i jeho podpůrná skupina pro boj se zločinem.

Společně s dalšími nejmocnějšímí hrdiny světa dal dohromady tým Justice League of America (JLA) – Liga Spravedlnosti. Ten se zabýval globálními problémy a nebezpečími ohrožujícími nejen celé lidstvo, ale mnohdy i celý vesmír. Kromě toho Temný rytíř pokračoval dál v nikdy nekončící válce proti zločinu. Nebyl však sám. V tomhle směru se hodně činili například superhrdinové Green Arrow nebo Huntress. Tato postava vznikla během stříbrného věku komiksu. Je to dcera Bruce Wayna a Seliny Kyle z paralelního světa (Země 2), známá jako Helena Wayne. K Batmanovi se přidala i Jimova neteř Barbara Gordonová, kterou později budeme znát jako Batgirl.

Tak jako Bruce Wayne odešel v pubertě z Gothamu, opustil Dick Grayson v 18 letech Wyanovu rezidenci. Původně kvůli studiu, později se však stává členem superhrdinského týmu, který vejde ve známost jako Teen Titans – Mladí Titáni. Změnil dokonce i svou tajnou identitu, nyní je z něj Nightwing.

Fotky jsou použity z Pinterest.com

Batman chvíli zase pracuje sám.

Tedy aspoň do té doby, než nachytá u svého Batmobilu mladého Jasona Todda, který mu chce ukrást kola. Netopýra chlapec zaujal, a nakonec se ho ujal a ubytoval ho ve své rezidenci. Z Jasona se časem stane nový Robin a připojí se k Batmanovi v boji proti gothamskému podsvětí. Bohužel byl Jason příliš vznětlivý a nedokázal ovládat své emoce, což ho činilo agresivním a mnohdy nezvladatelným. To se mu jednoho dne stalo osudným. Jason byl zajat Jokerem a následně ubit k smrti. Tato událost patří mezi nejtragičtější události Bruceova života a neustále si ji klade za vinu. Jokerovi to ale nestačilo a přidal si na konto ještě zmrzačení Barbary, kterou postřelil a ona následky zranění skončila upoutaná na invalidní vozík.

Už žádný další Robin!

Po těchto událostech si Batman přísahal, že už žádného dalšího Robina nevycvičí. Osud tomu ale chtěl jinak a přihrál k Batsymu dalšího mladíka, Tima Drakea. S jedním podstatným rozdílem, tenhle kluk se rozhodl Batmana sám vyhledat a stát se jeho pomocníkem ze své vlastní vůle. Tim byl výborný detektiv a měl toho s Brucem hodně společného, není tak divu, že se z něj nakonec stal další Robin.

Mimo maskované hrdiny si Batman za ty roky potírání bezpráví vytvořil taky rozsáhlou síť spojenců. Patří mezi ně samozřejmě jeho věrný komorník Alfréd, nyní už komisař Jim Gordon a nebo již dříve zmiňovaný Lucius Fox.

Batman utrpěl při bojích se zločinem spoustu zranění. Mezi nejzávažnější lze bezpochyby počítat to, jak mu Bane zlomil páteř. V důsledku toho musel být na chvíli nahrazen Azraelem, což byl trénovaný zabiják, který díky experimentům získal nadpřirozené schopnosti, a Batman ho vycvičil jako svého náhradníka.

V moderním věku komiksu se však dějové linie rozcházejí. Například v příběhové linii Knightfall se po dobu Batsyho rekonvalescence ujímá role Batmana Dick Grayson. V jiné dějové linii byl Bruce Wayne dokonce zabit a o jeho místo soupeřili Dick Grayson a Tim Drake. Dick se nakonec stal Batmanem a Tim novým hrdinou – Red Robinem. V roce 2005 byl oživen Jason Todd, aby se stal zabijákem známým jako Red Hood.

Stejně jako je obestřený tajemstvím celý Batmanův život, ani u jeho smrti tomu není jinak.

Setkáme se například s verzí, kdy ho zabije sám bůh z planety Apokolips, Darkseid. Skotský autor Grant Morrison ho zase pošle na věčnost v příběhu nazvaném Batman RIP (Odpočívej v pokoji), kde ho zavraždí Simon Hurt. Simon je něco jako vzdálený příbuzný Bruceova otce, Thomase Wayna. 

Příběhů s Batmanem je opravdu nespočet, stejně jako časových os a alternativních světů, ve kterých se odehrávají. Není proto přesně znám Batmanův věk, ani přesná kontinuita událostí jeho života. O to víc mě ale tato postava uhranula, protože jen málokdo může nabídnout tolik tajemství kolem své osoby, jako právě Batman. I po hromadě přečtených komiksů s tímto detektivem má postava pořád co nabídnout a díky množství jeho různých variant i překvapit. 

 

I proto se Bruce Wayne a.k.a. Batman stal mým nejoblíbenějším hrdinou.

Sdílej:
Sleduj Comics Boy CZ
  • Opens in a new tab
  • Opens in a new tab
  • Opens in a new tab