fantasy_sci.fi_svet

Jak jsme se dostali od detektiva Batmana k Temnému rytíři?

batman

Hodnocení 6🦇/5🦇

Název díla: Temny rytíř: Historie Batmana a zrod nerdů

Autor: Glen Weldon

Počet stran: 384

Nakladatelství: Paseka

Rok vydání: 2021 (ČR)- 2016 originál

Recenze: Robin

💥Moc děkujeme nakladatelství @knihypaseka , že nám ve spolupráci poslali svou 📕.

Anotace

Díky téhle knize si odteď mnohem víc užijete jakýkoli příběh s Batmanem. Zkušený publicista a fanoušek Glen Weldon dává do souvislostí podoby a interpretace Temného rytíře od jeho zrodu v komiksu před osmdesáti lety až po nedávnou minulost. Přibližuje pozadí vzniku a kvality milovaných i nenáviděných děl: Nechybí kultovní televizní seriál ze 60. let, filmy od Tima Burtona, Joela Schumachera a Christophera Nolana, animovaná verze z 90. let ani nejslavnější komiksy od Neala Adamse, Franka Millera, Alana Moora nebo Granta Morrisona.

 

Batmanův život se prolíná s všeobecnými trendy v populární kultuře a v komiksových vesmírech DC a Marvel. Kniha vypráví také o tom, jak se zrodila skupina zarytých fanoušků, kteří si žárlivě střeží to, jak má podle nich Batman vypadat. Weldon ukazuje vzestup nerdů, kteří svým zápalem dokázali obohatit běžné publikum a mainstream, ale mezi nimiž se pravidelně objevují tací, jejichž vášeň se proměňuje v nenávist. Zábavná kniha, kterou si pochvalují také oceňovaní scenáristé jako Tom King nebo Scott Snyder, vám otevře cestu k novému čtení superhrdinských příběhů.

Recenze

Tato recenze bude trochu jiná, jelikož se jedná o knihu faktu…

No kde začít, je to doslova „Batmanovská Bible“ 😍😁.

Svatý grál všech fanoušků a obdivovatelů Batmana.

Encyklopedie Temného rytíře, máte zde vše od A až po Z.

Historický ale také fanouškovský pohled na vznik a působení této legendy. Tento hrdina je součástí zrodu nové komiksové éry. Navíc Batman jako jeden z hlavních hrdinu vytvořil a vymodeloval předchozí ale i současnou generace nerdů.

Prostě úžasná věc.

,,Zločinci jsou pověrčivá, zbabělá cháska. Můj převlek musí do jejich srdcí zasít strach. Musím být noční stvoření, temné, strašlivé…“

Jsem velkým fanouškem Batmana z universa DC Comics. Jedná se o mého nejoblíbenější hrdinu, proto jsem se moc těšil na tuto knihu. Batman mě oslovil už v devadesátých letech, ale to sem byl ještě dítě. Přelom přišel u trilogie „Temný rytíř“ od Christophera Nolana (za mě nejlepší filmové zpracování komiksu co kdy bylo natočeno) a díky těmto filmům jsem Batmanovi propadl úplně. Viděl jsem několik seriálů četl různé komiksy, dokonce i různé fanfikce na internetu. Stále jsem ale zdaleka neznal celou historií tohohle Gothamského bojovníka proti zlu…

Tato kniha mi doplnila všechny mé chybějící vědomosti a že jich byla spousta. 😊 Jedná se o knihu faktu, ale její autor Glen Weldon (sám obrovský fanda Batmana) ji napsal tak poutavě, že vlastně čtete jeden velký Road trip s Batman a jeho celou Bat-family.

batman
batman
batman
batman
batman

,,Přísahám na duše svých rodičů, že jejich smrt pomstím tak, že po zbytek života budu bojovat proti zločinu.“

Kniha začíná přesně v roce 1939 kdy byly vydán první komiks s Batmanem. Ten vyšel v sérii Detective Comics v březnu 1939. Hned se stál velkým fenomén a později dostal vlastní komiks.

Kniha sleduje nejen jeho vznik ale také jeho pády a slabší období. Dnes má za sebou Batman stovky čísel komiksů, ve kterých se dějí různé věci. Od vesmírných šílenosti po cestování na jiné planety nebo dimenze. Náš hrdina zažil pády a vzestupy. Bojoval proti stovkám nepřátel i o vlastní život či existenci. Na jeho vývoji měli zásluhu nejen desítky autorů a kreslířů ale i samotná doba, filmy, hry, seriály ale také internet. Toto všechno udělalo Batmana tím, čím je dnes…

Hrdinou, ke kterému shlížejí milióny fandů, nerdů po celém světě a já patřím mezi ně!

Autor, zde také řeší největší přešlapy a zajímavosti v historii Batmana. Jakou je například homosexualita, přemrštěné zobrazování žen, jako sexuálních vzorů pro mladé muže. Legendární bradavky na brnění Batmana. Velkého množství násilí v komiksech, ale také přílišnou brutalitu a pochmurnost ve filmech. Zákaz jeho vydávání jako komiksu, jelikož má špatný vliv na mládež. Temný rytíř byl také u zrodu prvních fanfikcí na internetu a různých nerdovských fór a internetových diskuzí. Tato kniha toho obsahuje fakt spoustu. Je tu čerpáno z velkého množství dat, a hlavně i s osobních zkušeností a zážitků, různých lidí, jenž měli někdy něco společného s Batmanem.

,,Batman byl vždycky jako kaňka inkoustů, do níž si každý promítal svá vlastní pudová nutkání, a bylo tím pádem snadné splést si ho se stvořením nenávisti a temnoty. Ačkoliv ale Batman v temnotě žije, nenosí ji v sobě. Zrodil se z nesmyslného aktu násilí, ale jeho misí, jeho životním cílem, je zabraňovat, aby se něco podobného stalo ostatním.“

Máte rádi Batmana? Četli jste nějakou knihu s ním nebo komiks? Či jste hráli hru, kde se batman objevoval? A jaké filmové zpracování máte nejraději?