fantasy_sci.fi_svet

Recenze na dětskou fantasy knihu Modrá čarodějka

napsala Janča   💛    04.07.2024 

Listovací ukázku komiksu najdete ZDE

Název díla: Modrá čarodějka

Žánr: fantasy pro děti

Nakladatelství: Bambook

Počet stran: 200

Rok vydání: 2024

 

Děkujeme @bambook @nakladatelstvi_grada , kteří nám v rámci #spoluprace zaslali knihu k recenzi.

Alane Adamsová je spisovatelka, profesorka a propagátorka dětského čtenářství. Je autorkou knih Legends of Orkney, fantasy série s prvky mytologie pro děti ve věku kolem deseti let. Také napsala knihy The Coal Thief, The Egg Thief a The Santa Thief, což jsou obrázkové knížky pro začínající čtenáře. Žije v jižní Kalifornii.

ANOTACE:
Abigail by se jednou chtěla stát nejmocnější čarodějkou ze všech. Chodí do čarodějnické akademie, ale kouzlení jí moc nejde. Nicméně je obdařena jedinečnou mocí. Zatímco každá čarodějka vládne zeleným čarohněm, ten její hoří modře. A zákonitě ji dostane do potíží. Zvládne malá čarodějka obejít nástrahy své výjimečnosti?

„Modrá čarodějka“ od Alane Adams nás zavádí do magického království Orkneje, kde mladá Abigail objevuje svůj pravý původ a moc, kterou musí ovládnout. Hlavní hrdinka, která vede na první pohled obyčejný život, zjistí, že je potomkem mocné linie čarodějek. Tento objev ji zavede na cestu plnou dobrodružství, nebezpečí a odhalení dávných tajemství.

„Utíkali a Abigail cítila, jak ji šlehají větve. Mezi stromy zahlédla tenkou špičku jedné z věží Tarkanské pevnosti a srdce jí poskočilo radostí. Brána do zahrady musela být přímo před nimi. Hugo, který běžel vedle ní, šlápl do díry a vykřikl. Jeho noha až po kotník zmizela.“ – str. 32

Autorka vytvořila fascinující svět plný detailů a magie. Moc se mi líbily ilustrace, které vše dokreslovaly. Orkneje je místo, které dýchá historií a tajemstvím. I když některé věci mi to znepříjemňovali. Zatímco hlavní postava Abigail je dobře vykreslená, vedlejší postavy by si zasloužily hlubší rozpracování. Některé postavy působí ploše a jejich motivace nejsou vždy dostatečně vysvětleny, což ve mně vyvolalo pocit nedostatku hloubky v příběhu.

Podívala se na něj vystrašenýma očima. „Co když jsem čarucha?“ „Čarucha? Co je to?“ „To je čarodějnice, u které se neprojeví kouzelné schopnosti. Stará chůva z Útulku měla tak málo kouzelné síly, že by s ní ani neuvařila vodu.“ „Určitě se to u tebe projeví, až na to budeš připravená.“ – str. 31

I když je příběh napínavý, místy působí předvídatelně, ne vždy samozřejme. Některé zvraty (a těch je zde docela hodně) a odhalení lze snadno odhadnout, což může pro zkušenější čtenáře fantasy žánru snížit pocit překvapení a napětí. V dnešní době, kdy existují knihy jako Harry Potter či Hraničářův učeň a dalších, je dost těžké nesrovnávat dětskou fantasy, ještě když jsem vyrostla právě na těchto komplexních knihách.
Každopádně se kniha četla moc dobře, někdy jsem se ovšem udivovala nad chováním všech postav v knize, hlavně těm dospělým. Velkým tématem knihy je rozdílnost hlavní postavy, a šikana která jí díky tomu provází. Ale je také o přátelství a růstu.

„Modrá čarodějka“ od Alane Adams je dobrým přírůstkem do světa moderní fantasy literatury. Přináší fascinující svět plný magie, dobrodružství a silné hlavní postavy. Nicméně, předvídatelnost příběhu a nedostatečný rozvoj některých vedlejších postav snižují celkový dojem z knihy. Přesto je to poutavé čtení, které stojí za to prozkoumat, zejména pro mladší čtenáře nebo ty, kteří hledají kouzelný únik z reality. Kniha je dobrým začátkem série, která má potenciál růst a zlepšovat se v dalších dílech.

Hodnocení 3,5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsala a vytvořila:
janča
Janča
autor webu

Miluje fantasy již od dětství a její největší vášní byl a je Harry Potter a Pán prstenů. První si zamilovala knihy a poté i filmy. Od té doby miluje vše co je s fantasy svázáno. Ať už se jedná o PC hry, stolní hry, hru na hrdiny, knihy nebo filmy a seriály.
Sdílej: