fantasy_sci.fi_svet

Nájezdník z Pustiny recenze: Jak na přežití v postapo budoucnosti

najezdník z pustiny

Hodnocení 4⭐/5⭐

Autor: Tomáš Sekerka

Počet stran: 384

Nakladatelství: Fantom Print

Rok vydání: 2020

Recenze: Robin

💥Moc děkujeme nakladatelství @fantomprint , že nám ve spolupráci poslali svou 📕.

Anotace

Vítejte v postkapitalismu. Letopočet se nyní počítá od Doby temna, po níž nepřišlo světlo zářných zítřků, nýbrž Clona. A její světlo z vás udělá šílence. Nebo génia. Je v tom rozdíl?

 

Přežít v Pustině, za hranicemi měst a megaměst, je těžké, ale komu vadí nepřetržité války barbarských kmenů, nedostatek potravin i vody, může se zkusit probít a prostřílet. Členové Klanu o tom vědí svoje. Mají navíc víru v Rubínového Boha, díky které mohou bojovat, i když jejich tělo mělo už dávno zemřít. Je v tom vážně jenom víra, nebo něco víc?

 

Ani v megaměstech však není život růžový jako světlo Clony. Synonymum nekontrolovatelné zkázy zní KiSMET. Záhadný virus, napadající přímo lidský organismus skrze informační technologie, se sice nešíří exponenciálně jako klasický počítačový virus, ale o to víc je pro lidskou společnost smrtící.

 

Říká se, že při pohledu do Clony zešílíte. Možná vás ale čekají jenom příliš kruté pravdy.

Recenze

Nejdříve musím říct, že se jedná o autorovu prvotinu, je to mix postapokalyptické budoucností s mad Maxem, fantasy a sci-fi …

Máme zde clonu, jenž pokryla celý svět a způsobuje šílenství, ale také možná dokáže dát určitým jedincům nadpřirozené schopnosti (to se snad dozvíme v dalším díle 😊👍). Máme zde pustiny, kde lidé sotva přežívají ale také obří megaměsta plná nejmodernější technologií a překypující blahobytem. Válčí se zde pomocí dronů, exoskeletů ale také mečů… Na začátek si člověk řekne pěkný maglajz, ale ono to tady vše pěkně funguje 👍.

 

Příběh je zajímavý, je to kombinace dvou dějových linek. Sledujeme zde dvě hlavní postavy Nikkol a Ducha pouště. Jejich život má stejný začátek, ale jedna se dostane do Megaměsta a druhý se stane zajatcem pouštního gangu. Sledujeme dva naprosto rozdílné životní příběhy přitom je spojuje jedna věc. 

Oba hrdinové jsou zajatci svého údělu a nezbývá jím nic jiného, než přežít a stát se těmi nejlepšími mezi svými druhy.

 

Děj více či méně nemá hluchá místa. Kniha se čte sama a příběh nám pěkně plyne. Díky střídání dvou linií dostáváme v pěkném sledu jak akci, tak také informace o světě, ve kterém se kniha odehrává. Akce je svižná, velice dobře a brutálně popsána. Autor se pěkně vyřadil a naservíroval nám nekonečné přestřelky, brutální souboje může proti muži, a dokonce i nějakou tu atomovku dostaneme. Akce je zde velmi důležitá a více méně táhne celou knihu. Na pozadí všeho se sice rýsuje nějaký příběh, dokonce je zde i romantická linka ale já jsem si užíval tu explicitně krvavou jízdu pustinou, ve které exceloval náš hlavní hrdina „Duch pouště“ a jeho klan skoro až nesmrtelných kumpánů.

 

No a konec knihy byla naprosto šílená, krutá, neuvěřitelná krvavá lázeň 😊👍. Sice to bylo fakt už na hraně, že by si megaměsto plné nejinteligentnější a nejmoderněji vybavených lidí, neporadilo s bandou válečníků z pustiny… Ale, knihy jsou o tom, aby byly neuvěřitelné, nereálné a zábavné a tady to dostáváme všemi deseti. Celou dobu, co sem knihu četl jsem se náramně bavil.

 

Závěrem, jedná se o povedenou knihu. Najdeme zde pár nelogičnosti a věci už nadmíru přitažených za vlasy, ale mě to bavilo a příběh má stále velký potenciál do budoucna. Takže jsem zvědav, co se v pokračování dozvíme.

Máte rádi postapo knihy? Nebo máte radši filmy z tohohle žánru?