fantasy_sci.fi_svet

Co zažila Středozem před Hobitem A Pánem prstenů?

Název díla: Húrinovy děti

Autor: J. R. R. Tolkien

Editor: Christopher Tolkien

Počet stran: 194

Nakladatelství: @argo.cz

Rok vydání: 2007

Poprvé vychází další z Tolkienových příběhů. Húrinovy děti jsou tragickou pověstí o prokletí a zkáze rodu velkého lidského bojovníka z konce prvního věku Středozemě. * Po Hobitovi a Pánu prstenů jsou třetím Tolkienovým příběhem z fantastické Středozemě. Autor knihu za svého života pouze rozepsal, pracovat na ní začal dokonce už v pětadvaceti letech. Z Tolkienových poznámek sestavil Húrinovy děti do finální podoby jeho syn Christopher, který je držitelem autorských práv na odkaz slavného spisovatele.

Existují příběhy o Středozemi z dob mnohem starších než Pán prstenů, a příběh vyprávěný v této knize je zasazen do rozlehlé země za Šedými přístavy na západě, kudy se kdysi procházíval Stromovous, ale která se potopila při obrovském kataklysmatu, jímž skončil První věk světa. V oné pradávné době sídlil první Temný pán, Morgoth, v obrovité pevnosti Angband na severu, a tragédie Túrina a jeho sestry Niënor se odehrávala ve stínu strachu z Angbandu, za války, kterou Morgoth vedl proti zemím a ukrytým městům elfů…

Recenze

Krátký a strastiplný život sourozenců ovládá živelná nenávist, kterou k nim choval Morgoth jako k dětem Húrina. Muže, který se mu odvážil vzdorovat a vysmát se mu do obličeje.

Člověk, který utíká před tím, čeho se bojí, někdy shledá, že si k tomu jen zkrátil cestu.(Húrinovy děti)

Do tohoto příběhu plného dobývání, útěků, lesních skrýší, pronásledování a vytrvalého odporu tváří v tvář stále menší naději vstupují Temný pán a drak Glaurung v děsivě hmatatelné podobě. Zlovolně Glaurung manipuluje osudy Túrina a Niënor pomocí ďábelský vychytralých lží a úkladů, dokud se Morgothovy kletba nenaplní.

„Šplhání vzhůru je bolestné a z výšek se snadno padá dolů.“ (Húrinovy děti)

Božská tragédie! Musím přiznat, že prvních pár stránek jsem měla poněkud smíšené pocity. Mnoho jmen a mnoho míst mě pletlo a těžce se mi to četlo. Začátek knihy mi trval strašně dlouho (cca měsíc), potom ovšem nastal zlom. Příběh mě tolik vtáhl do děje, že jsem nemohla knihu dát z ruky. (dočteno za necelé dva dny).

Střídal se ve mě pocit překvapení, zoufalství a nakonec smutek. Túrin se nedokáže vzepřít svému osudu, ať se snaží, jak chce. Kniha je plná emocí, trpkých zvratů, kdy jako čtenář jsem zůstala jek opařená. Tak moc se sžijete s postavami, že jsem je občas doslova nenáviděla a na druhou stranu je litovala a chápala. Je to opravdu silný příběh.

Knihu určitě doporučuji!

Hodnocení 5⭐/5⭐

 

 

Zajimavosti:

Sestavováním ságy o Húrinových dětech z fragmentů, poznámek a různých variant děje strávil Christopher Tolkien úctyhodných 30 let.

V knize (jako v jedné z mála Tolkienovek) nevystupuje rasa hobiti.

Mandosovo proroctví v Závěru Quenty Noldorinwa (zařazené do Pádu Gondolinu) hovoří tom, že na konci věků zabije Túrin svým černým mečem Morgotha, a tak budou Húrinovy děti a všichni lidé nakonec pomstěni. Túrin je tu dokonce nazván Pokořitelem osudu.

Recenzi pro Vás napsala a vytvořila:
janča
Robin
autorka webu
Sdílej:

Máte rádi Tolkienova díla? Četli jste tuto knihu?