fantasy_sci.fi_svet

Bojovníci s Nicotou: Dystopická cesta k sebepřijetí a rodinné síle

napsala Janča   💛    06.08.2023 

Listovací ukázku komiksu najdete ZDE

Název díla: Nicota – Bojovníci s Nicotou (1.)

Autor: Kate Murray

Počet stran: 288

Nakladatelství: Cosmopolis

Překlad: Jakub Chodil

Edice: Young Adult

Rok vydání: 2023

Děkujeme @cosmopolis_cz za zaslání recenzního výtisku této knihy.

Kniha „Bojovníci s Nicotou“ mě nalákala zajímavou anotací, která slibovala zajímavý příběh plný dobrodružství a nebezpečí. Hlavní hrdinka, sedmnáctiletá Priscilla, se narodila do prestižního rodu gildy Bojovníků s Nicotou, kteří mají za úkol chránit lidstvo před děsivými monstry. Avšak Priscilla není vnímána jako nejtalentovanější bojovnice v rodině Daalmanů, což ji činí nejistou ohledně svého místa v gildě.

Přesto Priscilla neztrácí odvahu a pokouší se zlepšit své schopnosti pomocí zakázaného rituálu. V důsledku toho začne nekontrolovaně povolávat stvůry Nicoty do našeho světa, čímž ohrožuje nejenom své blízké, ale možná i celou lidskou civilizaci. To, jak se musí Priscilla vyrovnávat s následky svého počínání, dodává příběhu hloubku a emotivní rozměr.

Krom anotace mě na knize zaujal zajímavý přebal, který se mi líbil natolik, že jsem si o knihu napsala. I přes to, že autorku Kate Murray jsem dosud neznala. Jak sama o sobě píše na obálce knihy je Murray Novozélanďanka žijící v Melbourne se svou rodinou, znepokojivým množstvím lega a obvyklým množstvím knih. Je příznivkyní kávy, sluníčka, sci- fi a fantasy, balzámů na rty, hezkých náušnic a čtení. Ode dne, kdy poprvé vzala do ruky tužku, si vymýšlí příběhy a tohle je jeden z nich.

„Bojovníci s Nicotou“ je skutečně silným příběhem, který se zároveň vyznačuje bohatou rodinnou dynamikou. V centru dění stojí živá a eklektická rodina Priscilly, vedená dvěma silnými matkami a divokou babičkou. Tato kniha oslavuje sílu žen a přináší příběh o cestě mladé hlavní hrdinky, která hledá své místo v rodině i ve světě. Také zde máme milostný trojúhelník.

Autorka dokázala vytvořit dystopický svět, který je univerzální a mohl by existovat v kterémkoliv městě na světě. Četlo se mi to lehce a děj se pohyboval stabilním tempem, což mi umožnilo se plně ponořit do příběhu.

Jednou z věcí, která mi opravdu vadila byla přílišná nedůvěra hlavní hrdinky v sebe samou, která se zdála být až přehnaná a neustále se opakující. Nicméně, kniha se nebojí zpracovat témata jako ztráta, dospívání a přijímání zodpovědnosti za své činy. Právě v růstu postavy Priscilly vidím mojí nejoblíbenější část knihy, která nám ukazuje, že sebepřijetí je proces, na kterém musíme neustále pracovat.

Celkově je kniha „Bojovníci s Nicotou“ oddechovkou s důležitým poselstvím pro mladé dospívající čtenáře. Skrze Priscillinu cestu se nám ukazuje, jak je důležité věřit ve vlastní sílu a schopnosti, a neustále se snažit přijímat a respektovat sami sebe. Zajímavé a nenásilné zpracování LGBT+ do knihy, které se zná být poslední dobou v YA knihách oblíbené a vyhledávané. Za sebe ale musím říct, že knize prostě něco chybělo. Možná mi nesedla hlavní postava, která mě občas (vlastně dost často) vytáčela svou povahou. Romantická linka byla taky trochu nudná, dokonce i přes to, že se jednalo o milostný trojúhelník. V příběhu jsem měla pasáže, kdy jsem doslova většinu věcí, které se budou dít odhadla. Nepřišel žádný wow moment ani nějaký zásadní zvrat, který by mě posadil na zadek. Ovšem nemůžu ani upřít pár zajímavostí, které mě na knize bavily. Jako například zvířecí společníky. Další díl si ráda přečtu, ale vyhledávat ho asi úplně nebudu.

Hodnocení 3⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsala a vytvořila:
janča
Janča
autor webu

Miluje fantasy již od dětství a její největší vášní byl a je Harry Potter a Pán prstenů. První si zamilovala knihy a poté i filmy. Od té doby miluje vše co je s fantasy svázáno. Ať už se jedná o PC hry, stolní hry, hru na hrdiny, knihy nebo filmy a seriály.
Sdílej: