fantasy_sci.fi_svet

Jeden jim všem káže - J.R.R. Tolkien, 130 let

Je to přesně 130 let kdy se narodil člověk, jenž spoustě lidem otevřel dveře do světa fantasie, do světa hrdinů, králů, mocných černokněžníků, kde lidská představivost nemá konce. I nás osobně ovlivnilo jeho dílo natolik, že díky němu milujeme fantasy ve všech možných podobách. A bez mistra by nikdy ani nevznikl tenhle instagramový profil a web.

 

J. R. R. Tolkien se narodil 3.ledna 1892 zemřel 2. září 1973. Byl anglický spisovatel, filolog, jazykovědec a univerzitní profesor na Oxfordu.

Tolkien měl čtyři děti a byl milující otec. Vytvářel dětem spoustu ilustrovaných pohádek a příběhu. O Vánocích psal každý rok dopisy s fantastickými příběhy, pod které se podepisoval jako Father Christmas. Později byly příběhy publikovány jako „Dopisy Dědy Mráze“.

 

Jeho žena Edith zemřela v roce 1971 Tolkien v roce 1973. Na náhrobků mají napsáno u vlastních jmén i jména Beren a Luthien.

 

Tolkien nikdy neočekával, že Hobit bude úspěšný. Myslel si, že jeho fantasy příběhy zaujmou jen malý okruh lidí. Na naléhání svého bývalého studenta knihu v roce 1937 publikoval. Kniha si hned získala spousty čtenářů, stála se natolik populární že nakladatelství ho požádalo o napsání pokračovaní. A tak vzniklo jeho nejpopulárnější dílo Pán prstenů. Tolkien potřeboval k napsání románů téměř deset let. Při práci ho nejvíce podporoval jeho blízký přítel C.S. Lewis autor Narnie.

,,Neznám vás ani polovinu tak, jak bych rád; a ani polovinu vás nemám rád tak, jak si zasloužíte.“ (Společenstvo prstenu)

Při psaní Pána prstenů Tolkien na pozadí hlavního námětu rozehrává útržky dalších příběhů a vykresluje tak fascinující atmosféru neodhalených tajemství starobylé historie světa Středozemě. Sám Mistr měl obrovské množství poznámek a různých mytologických faktu. Pracoval na historií Středozemě až do své smrti.

 

,,Svět se změnil. Cítím to ve vodě. Cítím to v půdě. Cítím to ve vzduchu. Mnohé, co kdysi bylo, je ztraceno“

Všechny materiály později dával dohromady jeho syn Christopher. Díky tomu vyšli romány Silmarillion, Historie Středozemě, Nedokončené příběhy, Hurinovy děti, Pád Gondolinu a Beren a Luthien.

 

V roce 1999 zákazníci internetového knihkupectví Amazon.com v hlasování vybrali Pána prstenů jako nejvýznamnější knihu tisíciletí.

 

,,Ať ten, kdo neviděl padat noc, ještě neslibuje kráčet tmou.“ (Společenstvo prstenu, Elrond)

Dnes jsou Tolkienova díla celosvětový fenomén. Podle jeho knih vzniklo několik velmi úspěšných filmů, také her. V roce 2001 měl premiéru první díl dnes už kultovní trilogie Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Dvě věže a Návrat krále. V dnešní době je stále tato trilogie považována za zlomové filmové dílo a díky ni se jedna generace lidí stala milovníky fantasy, elfů, hobitů, trpaslíků a všech fantasy stvoření.

Peter Jackson v roce 2012 natočil preguel k trilogií Pán prstenů. Preguel se jmenoval Hobit: neočekávaná cesta a měl další dvě pokračování. Tyto filmy byly natočeny podle knihy, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. Bohužel se nepodařilo navázat na kvalitu předchozí trilogie. Jedná se sice o dobré filmy, ale nemají tu správnou atmosféru a nedrží se tak striktně své předlohy jako první trilogie.

Tolkien
Tolkien
Tolkien

 

Další povedený snímek je biografický film Tolkien. Tento snímek sleduje osudy J.R.R. Tolkiena (Nicholas Hoult) dávno před tím, než se z něj stal slavný spisovatel. Dospívající Tolkien obklopen spolužáky, objevuje sílu přátelství, odvahy a odhodlání. Společné pouto je časem stále pevnější, první světová válka však může jejich přátelství rozbít.

Určitě doporučujeme je to fakt povedená záležitost.

 

,,Tři prsteny pro krále elfů pod nebem, Sedm vládcům trpaslíků v síních z kamene, Devět mužům: každý je k smrti odsouzen, Jeden pro temného pána, jenž dlí na trůně v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem. Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže, Jeden všechny přivede, do temnoty sváže v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem.“ (Pán prstenů)

 

V současné době probíhá natáčení seriálu ze světa Středozemě. Tento seriál by měl mít premiéru v září 2022. Seriál by měl pokračovat ve stejném stylu jako filmy Petera Jacksona. Nově se zde objeví například hobiti různých ras. Děj bude pravděpodobně vycházet z příběhů Tolkienova Silmarillionu. Dějové Silmarillion předchází právě Pánů prstenů.

 

Sdílej:

Chtěli byste znovu zažít ten pocit kdy poprvé čtete či koukáte na Pána prstenů či Hobita? A jaký snímek máte nejraději?