fantasy_sci.fi_svet

Znáte původního Šíleného Maxe? 12.4. 1979 měl tento snímek premiéru

 

12.4. 1979 měl premiéru akční, sci-fi film Šílený Max. Jedná se o první díl ze série postapokalyptické filmu z blízké budoucnosti. V hlavní roli se zde představí v té době neznámý herec Mel Gibson, jež hraje Maxe Rockatanskýho. Režie se ujal George Miller a natáčelo se v Austrálii. Film byl v té době natočen z velmi omezeným rozpočtem. Tento snímek držel dlouhých 20 let rekord v Guinessově knize rekordů, jako snímek s největším poměrem náklady/tržby.

 

První díl z této série se ještě neodehrává v postapokalyptické době, nýbrž těsně na jejím sklonku, ale už tam jsou patrné náznaky zkaženosti civilizace a globálních a existenčních problémů. V této době australské silnice terorizují zločinecké motorkářské gangy. Policejní složky jsou na pokraji zhroucení a nedokážou této hrozbě vzdorovat. Jediný, kdo se jim postaví je hlavní hrdina Max. Šílený Max obsahuje westernové motivy: klan vyvrhelů, odplatu, střet jedince hájícího právo s členy skupiny bez jakékoli morálky.

Původní třídílná série Šílený Max byla natočena v pouštích Austrálie v rozmezí let 1979–1985, a proslavila se mimo jiné netradičními kostýmy, tíživou atmosférou, brutální akci a celkově jiným pojetím filmu. Dodnes je první díl z této sérii v Austrálií považován za jejich filmový klenot a nedají na něj dopustit.

Navíc byl v roce 2015 natočen další díl s názvem Šílený Max: Zběsilá cesta, který také režíroval George Miller v hlavní roli tentokrát neuvidíme Mela Gibsona ale Toma Hardyho.

Šíleny Max

Viděli jste tento film? Co vy a starší postapo snímky?