fantasy_sci.fi_svet

Dnes slaví narozeniny John Milius režisér kultovního Barbara Conana

 

11.4. 1944 St. Louis, Missouri, USA se narodil filmový režisér, scénárista a producent John Milius. Jedná se o velmi osobitého a konzervativního tvůrce, který je v Hollywodu velmi respektovaný. Nejprve se proslavil jako scenárista, z jeho pera vznikly díla jako Apokalypsy F. F Copoly nebo Drsný Harry s Clintem Eastwoodem. Jeho režisérská historie není moc bohatá, za to je velmi povedená. Režíroval snímky jako Barbara Conan s Arnoldem Schwarzeneggrem, který se proslavil touto ikonickou rolí. Dále režíroval Velká středa, Rudý Úsvit nebo Vítr a Lev, který byl nominován na dva Oscary. Je také autorem několika dílu velmi populárního seriálu Řím (Roma). Také v roce 2013 vznikl životopisný film o tomto tvůrci s názvem Milius. Přejeme mu všechno nejlepší k jeho 78 narozeninám!

 

Zajimavosti:

Postava Waltera (John Goodman) z kultovního filmu Big Lebowski je částečně inspirovaná Johnem Miliusem. Také neustále u sebe nosil pistol, a často vzpomínal na armádu, kterou velmi obdivuje.

Během příprav filmu Čelisti navštívil Steven Spielberg spolu se svými kamarády Martinem Scorsesem, Georgem Lucasem a Johnem Miliusem přípravnu, kde byl model žraloka. Lucas dal z legrace svou hlavu do jeho úst a Milius se Spielbergem je ovládáním spustili. Čelisti žraloka se zasekly a hlava Lucase byla na nějakou dobu uvězněna, než se podařilo mechanickou potvoru zase uvést do chodu. Když se to povedlo, tak všichni rychle opustili místo činu s domněním, že atrapu poškodili.

John Milius

Viděli jste nějaký film od Johna Miliuse?