fantasy_sci.fi_svet

Co spojuje filmy Doctor Strange, Grinch,  Ocelová Pěst, Spider-Man, Alenka V říši divů a plno dalších? Hudba! A její skladatel Danny Elfman

Dnes slaví své narozeniny skladatel Danny Elfman, pojďme si o něm něco říct. 😊💣

Vlastním jménem Daniel Robert Elfman, je americký zpěvák a skladatel, který v první polovině 80. let působil ve skupině Oingo Boingo a posléze se stal jedním z nejvyhledávanějších filmových skladatelů dnešního Hollywoodu.

Malý Danny vyrůstal v Los Angels a trávil hodně času v místním divadle, kde se obdivoval hudbě Bernarda Hermanna a Franze Waxmana. Ale po tom, co byl vyhozen ze střední školy, se odstěhoval do Francie za svým starším bratrem, kde si vydělával hraním na ulici na housle. Později se se svým bratrem přidal k avantgardní divadelní skupině Le Grand Magic Circus. Po nějaké době strávené ve Francii se přestěhoval do Afriky, kde objevoval nové hudební nástroje, ale štěstí mu nepřálo a kvůli malárii se musel vrátit do Spojených států. Tam jeho bratr Rick právě sestavoval hudební skupinu The Mystic Knights of the Oingo Boingo, Danny se k ní přidal a společně složili hudbu k dnes již kultovnímu, filmu FORBIDDEN ZONE. Danny si ve filmu vystřihl roli Satana a od roku 1978 se skupinou, jejíž název se zkrátil na Oingo Boingo, vystupoval po celých Spojených státech.

 

V roce 1985 nastal v Elfmanově kariéře zlom, a to když poznal Tima Burtona, který si přál, aby Oingo Boingo složili hudbu k jeho prvotině PEE-WEEHO VELKÉ DOBRODRUŽSTVÍ. Počínaje tímto filmem začala více než úspěšná spolupráce těchto dvou nevšedních mužů. Elfman složil hudbu téměř ke všemu, co Burton natočil. Elfman samozřejmě neskládal jen pro Burtona, a tak můžeme jeho hudbu slyšet ve filmech jako MUŽI V ČERNÉM, SPIDER-MAN, nebo ZEMŘÍT PRO, a v mnoha dalších. Vytvořil také úvodní hudbu k seriálům, zde uveďme kupříkladu ZOUFALÉ MANŽELKY, nebo SIMPSONOVI.

Elfmanova hudba může být temná a zádumčivá, jindy hravá a romantická, divoká a maniakální. V jeho tvorbě se odráží vliv mnoha jeho vzorů. Například vliv Bernarda Hermanna můžeme nejvíc slyšet ve sci-fi komedii MARS ÚTOČÍ!. V BATMANOVI se zase dá rozpoznat vliv Nino Roty. Jindy má Elfmanova hudba nádech východní Evropy, zde se nechal Elfman inspirovat Stravinským, Čajkovským, nebo také Mozartem. V CHICAGU můžeme slyšet Elfmanovu jazzovější tvorbu.

Za svou tvorbu byl Elfman mnohokrát nominován na různá ocenění, jako jsou Grammy (tu i získal za skladbu k BATMANOVI), Oscara-třikrát nominace (DOBRÝ WILL HUNTING, VELKÁ RYBA, MUŽI V ČERNÉM), tu ale neproměnil, a za ZOUFALÉ MANŽELKY získal Emmy.

Je pro vás hudba ve filmu důležitá? Jaký film vás svou hudbou naposledy zaujal?