fantasy_sci.fi_svet

Filmový denník Marvelu: "Captain America – Od Falcona, až po New World Order“

Nový Kapitán Amerika je Sam Wilson/Falcon! Aká budúcnosť ho čaká v MCU?

Svetoznáma udalosť San Diego Comic-Con (SDCC) je pre mnohých fanúšikov komiksov a filmových hitov encyklopédiou, ktorá prekladá ich tajné literárne sny do vizuálnej reality. Udalosť nezostala nikomu nič dlžná ani tento rok a vo filmovom svete Marvelu (MCU) uviedli na svetlo sveta niekoľko zaujímavých projektov, medzi ktoré patrí bezpochyby jedna z najdôležitejších snímok tohto univerza, film „Captain America: New World Order“.

V tomto projekte vystrieda v hlavnej úlohe Kapitána Ameriku/Chrisa Evansa (Steve Rogers), herec Anthony Mackie (Sam Wilson), ktorý v tíme Avengers doteraz predstavoval postavu menom Falcon. Steve Rogers bol v závere filmu Avengers: Endgame poverený úlohou navrátiť kamene nekonečna do ich pôvodnej časovej línie, odkiaľ ich ostatní hrdinovia odobrali. Po návrate Steva späť do pôvodnej časovej línie filmu zostalo niekoľko fanúšikov v šoku. Steve sa vrátil, ale podstatne starší. Po nedobrovoľnom opustení svojej doby (Captain America: The First Avenger), sa rozhodol pri návrate kameňov nekonečna prežiť nejaký čas so svojou láskou Peggy Cater, po ktorej boku zostarol. Tento skutok na „prvý pohľad“ ukončil pôsobenie prvého a najznámejšieho Kapitána Ameriku v MCU, pričom ikonický štít z vibránia predal svojmu vernému partnerovi Falconovi, ktorý sa v tom momente ujal pozície nového Kapitána Ameriku.

Ako sa Falcon stal a zhostil novej úlohy Kapitána Ameriku?

Pre lepšie pochopenie celej problematiky ohľadom aktuálneho Kapitána Ameriku sa musíme vrátiť v čase späť, k myšlienke vytvoriť prvého vylepšeného jedinca, ktorý by stál v čele Americkej spoločnosti počas vojnového obdobia.

 

Už od čias 2. svetovej vojny, pri výbere správneho jedinca, ktorý by mohol podstúpiť zákrok aplikácie séra super-vojaka, nebol nikdy zvažovaný žiadny človek tmavej pleti. Vlastnosťami, ktorými mal daný jedinec oplývať boli: beloch s čestnými myšlienkami, oddaný svojej vlasti, schopný sa pre ňu kedykoľvek s nasadením vlastného života obetovať. Človeka, ktorého by ľudia nasledovali aj v tých najhorších časoch.

Toto všetko viedlo Sama Wilsona v seriáli „The Falcon and the Winter Soldier“ k pochybnostiam o Stevovom rozhodnutí a odovzdaniu štítu Kapitána Ameriku do rúk vlády, ktorá rozhodla o výbere ďalšieho správneho uchádzača, voči ktorému by americkí občania nemali žiadne predsudky. Toto rozhodnutie tiež napomohlo k vytvoreniu nového hrdinu/anti-hrdinu menom „U.S. Agent“, ktorého budeme mať neskôr možnosť vidieť v novej pripravovanej tímovke „Thunderbolts“. Ako už to býva zvykom, rozhodnutie vlády sa postupom času ukázalo ako nesprávne, a tak sa celú situáciu pokúsil úspešne napraviť Falcon s verným priateľom Steva Rogersa, Buckym Barnesom/Winter Soldierom. Následne sa Samovi podarilo vyrovnať sa s prevzatím identity Kapitána Ameriku, za čo vďačí stretnutiu s prvým človekom tmavej pleti, na ktorom bolo testované sérum super-vojaka v 50. rokoch 20. storočia, Isaiahom Bradleym1.

Po týchto udalostiach sa už mentálne vyrovnaný Sam Wilson/Falcon, v závere seriálu opäť zhostil oficiálnej úlohy Kapitána Ameriku, ktorý už má naplánovaný ďalší sólový projekt „Captain America 4“, s podtitulom „New World Order“. Premiéra je naplánovaná na 3. mája 2024, a o scenár filmu sa postará Malcolm Spellman. 

Bola tu možnosť Winter Soldiera, aj napriek tomu sa nestal Kapitánom Amerikom!

Bucky Barnes, známy tiež ako Winter Soldier (Zimný vojak), verný a najlepší priateľ Steva Rogersa ešte z čias, keď mnoho superhrdinov po svete nebehalo. Jeho postava doplatila na hriechy tých, ktorí ho v minulosti využívali. Ak by sme sa riadili podľa komiksovej predlohy, určite by sme tam Buckyho ako Kapitána Ameriku párkrát stretli. Ide predsa o vylepšeného jedinca s podobnými schopnosťami, ako Kapitán Amerika, ktorý má vojnové skúsenosti a svojej vlasti je tiež plne oddaný.

V jeho prípade si vláda nemohla dovoliť dosadiť na post takto ikonického hrdinu jedinca, ktorého sprevádza toľko hriechov, vrážd a ďalších iných nezrovnalostí. Tiež si spomeňme na udalosti filmu „Captain America: Civil War“, kedy bol Bucky stredobodom konfliktu medzi Iron Manom a Kapitánom Amerikom, ktorý skupinu Avengers rozdelil na dve strany. Tohto celého si bol vedomý aj samotný Steve Rogers, ktorý sa z vlastnej vôle a úsudku rozhodol predať štít Falconovi.

Fanúšici Winter Soldiera, sa však môžu tešiť na spomínaný film „Thunderbolts“, kde si Bucky svoju úlohu opäť zopakuje, a nemusia sa tak báť jeho absencie v ďalších chystaných projektoch!2

V ktorých snímkoch očakávame účasť nového Kapitána Ameriku?

Počas septembrového víkendu prebehla v Californii udalosť svetových rozmerov „D23 Expo 2022“, kde bol jedným z prezentovaných projektov, už oznámený film „Captain America: New World Order“. Prezentácie sa zúčastnilo niekoľko oficiálne potvrdených hercov, medzi ktorými bol aj Anthony Mackie/Kapitán Amerika/Sam Wilson, vyššie spomínaný Carl Lumbly/Isaiah Bradley a Danny Ramirez/Joaquin Torres, ktorý bol nedávno oznámený do role nového Falcona. Veľkým prekvapením prezentácie bola účasť Tima Blakea Nelsona, stvárňujúceho Dr. Samuela Sternsa. Ten si zopakuje svoju úlohu z filmu „The Incredible Hulk“, pričom stvárni záporáka pre Kapitána Ameriku, známeho ako „The Leader“3. Oficiálne potvrdeným režisérom sa stal Julius Onah, ktorý bol počas prezentácie filmu taktiež prítomný.

Okrem hlavnej úlohy v sólovom projekte „Captain America: New World Order“, sa povráva, že herec Anthony Mackie sa objaví ako Sam Wilson v ďalších pripravovaných seriálových projektoch „Secret Invasion“, kde sa v hlavnej úlohe predstaví hviezdny Samuel L. Jackson ako Nick Fury, riaditeľ S.H.I.E.L.D.u a nedávno oznámenom seriáli „Armor Wars“, kde by sa mal v hlavnej úlohe objaviť herec Don Cheadle/War Machine. Vylúčené nie sú ani ďalšie projekty MCU, kde sa ráta s jeho účasťou, či už ako Kapitánom Amerikom alebo Falconom vo filmoch „Avengers: The Kang Dynasty“ a „Avengers: Secret Wars“4.

Samotná účasť Sama Wilsona, ako Kapitána Ameriku je v aktuálnom dianí MCU veľmi potrebná. Svet sa stále spamätáva z incidentu, ktorý sa odohral vo filme „Avengers: Endgame“, kedy Thanos odstránil polovicu celého vesmíru. Iron Man je mŕtvy a pôvodný Kapitán Amerika mimo službu. Ľudstvo a americká spoločnosť potrebujú opäť svojho hrdinu. Hrdinu, ktorého budú ľudia nasledovať a vzhliadať k nemu.

O čom bude pripravovaný film „Captain America: New World Order“?

Nový film Captain America je na ceste, a ponesie rovnaký názov, ako sa volá prvá epizóda seriálu „The Falcon and the Winter Soldier“, kde Sam prevzal štít Kapitána Ameriku. Jedna z teórií nesie podobný scenár, čo by mohlo znamenať, že film bude skúmať prostredie okolo Flag-Smashers, ktorí sa snažili pomocou svojich vylepšených schopností, navrátiť svet do chaosu bez hraníc, ako po Thanosovom lusknutí5.

Druhá teória nás privádza k zločineckej organizácii, v komiksoch od Marvelu založenej Red Skullom, ktorá nesie názov „New World Order“. V tomto prípade by sa film zameriaval na skupinu, ktorá v komiksovom svete zahŕňa stret s Hulkom, ktorému na krátky čas vymyjú mozog. Neskôr ho využijú ako zbraň v boji proti Avengers. Ako už sme pri MCU zvyknutí, film by sa mohol odohrávať v podobnom duchu, len s tým rozdielom, že by Red Skulla na jeho pozícii vystriedal spomínaný „The Leader“, ktorého účasť vo filme bola nedávno potvrdená na expozícii D23 Expo 2022. Dávalo by tak zmysel, prečo sa jeho postava, objaví v „Captain America 4“.

Návrat Red Skulla je pre film nepravdepodobný, nakoľko jeho aktuálne pôsobisko je na planéte Vormir. Je tu však ďalšia teória, ktorá má veľa nedostatkov a „ALE“, ktoré ju komplikujú. Red Skull Vormir opustil pri zničení kameňa duše. Stroskotal na planéte Sakaar, kde sa stretne s Hulkom, ktorý v druhej epizóde seriálu „She-Hulk: Attorney at Law“ odletel s najväčšou pravdepodobnosťou práve na túto planétu. Tu by mohlo prísť k ich stretu, pričom Red Skull by práve tu očaroval Hulkovu myseľ, ktorý by na to napadol planétu ochraňujúcu Avengermi.

Zlá voľba záporáka by mohla pochovať celý film. Je „The Leader“ správna voľba?

Bez správneho záporáka by štvrtá sólovka Kapitána Ameriku mohla mať katastrofálny dopad na celé MCU! Je pravda, že posledné snímky filmového Marvelu a štúdia Sony Pictures, ktoré je momentálne vo fáze, kedy môže prísť o práva na postavu Hulka v prospech domáceho MCU, sú kritikmi negatívne prijaté. Seriály ako „Ms. Marvel“ od Marvel Studios, streamovanej na platforme Disney+, sa na svetovej filmovej databáze IMDB drží na hodnotení 6,2/10, pričom najnovší seriálový počin „She-Hulk: Attorney at Law“ sa drží na kritickom hodnotení až 5,1/10! O nič lepšie na tom nie spin-off filmový svet Spider-Mana od Sony Pictures, kde sa posledný filmový snímok „Morbius“ dostal s hodnotením na 5,2/10.

Podobne sú na tom aj ohlasy fanúšikov, ktorí s aktuálnym seriálovým vývojom nie sú spokojní. Často sa skloňujú sťažnosti na infantilnosť spracovania príbehov, a svojvoľné zmeny MCU spojené so vznikom hrdinov v samotných snímkach.

Ako nám ale ukázal minuloročný trhák „Spider-Man: No Way Home“ v hlavnej úlohe s Tomom Hollandom, kde sa po jeho boku objavili legendárny Tobey Maguire a jeho nástupca Andrew Garfield, návrat starých postáv do aktuálneho sveta MCU prospieva celkovému hodnoteniu filmu, a priláka aj staršie generácie, ktorých záujem o dobrodružstvá Marvelu už dávno opustil.

V rovnakom duchu, by mala napredovať aj filmová franšíza „Captain America: New World Order“. Film nám naservíruje záporáka, ktorého sme naposledy mohli vidieť, keď sa pri napadnutí Abominationom poranil na čele hlavy, pričom do rany sa mu dostala Bannerova. Toto viedlo k jeho transformácii na záporáka „The Leader“.

Návrat do tejto časovej línie, by sa dal vysvetliť jeho zvýšeným intelektom, ktorý plánoval od udalostí z filmu „The Incredible Hulk“. Je vysoko pravdepodobné, že predpovedal príchod Avengers, a keď videl, akí dominantní sú najmocnejší hrdinovia Zeme, rozhodol sa, že im pôjde z cesty, kým nepríde správny čas6.

marvel

Kedy môžeme očakávať návrat Steva Rogersa, prvého Kapitána Ameriku? V ktorých projektoch ho ešte uvidíme?

Podobne ako pri Red Skullovi, návrat Steva Rogersa ako Kapitán Amerika pre film „Captain America: New World Order“ je veľmi nepravdepodobný. Avšak, stále sú v obehu teórie, ktoré o jeho návrate špekulujú. Od filmu „Avengers: Endgame“, sa stále nevie, kam Steve Rogers zmizol. Jedna z teórií tvrdí, že pravý Steve je na vesmírnej lodi s Nickom Furym a ostatnými Skrullmi, pričom jeho schopnosti super-vojaka sú ešte potrebné, a budú využité v ďalších projektoch MCU. Uveriteľnejšie však pre tento film je malé cameo, počas ktorého by vedel ponúknuť cenné informácie a podporu ostatným hrdinom, keďže Steve Rogers z konca „Avengers: Endgame“ je príliš starý a neschopný boja.

S určitosťou sa vie, že Steve Rogers s jeho záhadným zmiznutím zo sveta MCU, má ešte niekoľko zadných dvierok, cez ktoré sa môže kedykoľvek vrátiť. Jednou z najviac podporovaných teórií a pravdepodobných účastí v MCU je film „Avengers: Secret Wars“. V tejto obrovskej komiksovej udalosti sa Steve Rogers, ako Kapitán Amerika, stal vedúcim tímu ľudí s nadprirodzenými schopnosťami, medzi ktorých patrili niektorí členovia Avengers, Fantastic Four alebo Spider-Man, ktorý si tu prvýkrát vyskúšal oblek zo symbionta. Počas tejto udalosti, kozmická entita prezývaná ako „Beyonder“, teleportovala „najväčších“ hrdinov a záporákov sveta na „Battleworld“ vo vzdialenej galaxii. Beyonder dokáže navrátiť k životu mŕtvych, vie manipulovať s realitou, hmotou, časticami a časom7. Je bytosťou so schopnosťami, ktoré siahajú ďaleko za bežných super-hrdinov, čo by mohlo znamenať, že práve on pre túto veľkú filmovú udalosť prinavráti ikonickú postavu Kapitána Ameriku v podaní Chrisa Evansa späť do MCU. Práve tu by Steve Rogers mohol zohrať jednu z kľúčových úloh!

Sdílej příspěvek:

 

 

Sleduj Marvelnews_sk
  • Opens in a new tab

Zdroje článku:

  1. https://marvelcinematicuniverse.fandom.com/wiki/Isaiah_Bradley
  2. https://www.marvel.com/articles/movies/d23-2022-thunderbolts
  3. https://www.marvel.com/articles/movies/d23-2022-captain-america-new-world-order-sam-wilson-cast
  4. https://www.imdb.com/title/tt21361444/fullcredits/?ref_=tt_cl_sm
  5. https://screenrant.com/captain-america-4-new-world-order-title-meaning/?fbclid=IwAR1CW-QxHOTBj3bhsbtmoGC25F_WhEcvp-V3TtfETHoDor60PKUxcnt8jiw
  6. https://thedirect.com/article/captain-america-4-marvel-leader-cliffhanger
  7. https://marvel.fandom.com/wiki/Beyonder_(Earth-616)