fantasy_sci.fi_svet

Máte rádi magické světy a svéhlavé hlavní postavy? Knižní série Erilian vyšla v novém vydání

erilian

Kdo je autorka série Erilian?

Její jméno je Tereza Janišová, narodila se 30. května 1989 v Praze. Hradčany, Petřín a křivolaké uličky Malé Strany byla místa, kde prožila dětství, a dodnes jsou pro ní velkým zdrojem inspirace. Po výtvarném gymnáziu vystudovala Fakultu architektury ČVUT, poté strávila nějaký čas v Londýně, kde pracovala v místním architektonickém ateliéru. Největší radostí ale pro ní vždy bylo psaní. Je autorkou čarodějné trilogie Erilian a historického fantasy románu Lvářka. Kromě psaní knih se věnuje architektonické žurnalistice, miluje tanec, kočky a cestování jsou její vášní.

Tereza Janišová

 

S Terkou jsme se seznámili na Instagramu, kde prezentuje své knížky a hned na první pohled se nám série Erilian zalíbila. I když v té době jsme jí získali jen v audio verzi, kterou namluvila Hana Drnovská pod záštitou audiovydavatelství Čti mi!

Tuto verzi jsme si také poslechli a fantasy svět, který Terka vytvořila se nám opravdu moc líbí. Má svou historii, kterou nám dávkuje počas všech tří dílu. Kniha je psaná čtivě a moc hezky se v podání Hanky Drnovské poslouchá. (a to moc audioknih neposlouchám, papírové knihy jsou prostě papírové knihy 🙂 ) Moc zajímavá věc na této sérii je, že na sebe plynule nenavazuje (přitom je každý díl důležitou součástí), díly jsou totiž rozdělené do generací. Což je velmi zajímavý jev. Hlavní postava v prvním díle, se vyskytuje v posledním jako babička. To jsem zatím já osobně v žádné knižní sérii nezažila a přijde mi to opravdu originální a zajímavý nápad. Máme možnost tak nahlížet na tento fantasy svět pokaždé s jinou postavou, tudíž sérii nedoprovází stejné charaktery ale hlavní postava je vždy originál. 😊  I když rodinné rysy se nezapřou. Autorka navíc používá velmi zajímavá a neokoukaná jména, a to nejenom postav.  

A i přesto, že již tento příběh známe, když Erilian vyšel v papírové verzi (kterou vydalo nakladatelství e-knihy jedou ), byli jsme nadšení když jsem se s autorkou Terkou domluvili na spolupráci a můžeme si tudiž knihy přidat do naší knihovny. Navíc podepsané! Za tu možnost moc děkujeme! Navíc když jsme prolistovali knihy, zjistili jsme, že v každé z nich jsou krásné ilustrace, které má na svědomí Petr Vyoral. A také v každé knize najdeme mapu.

A jako bonus k trilogii Erilian jsme dostali i úzkou knížečku neboli novelu s názvem Gryf, který neuměl létat , která je prequel k oné sérii. Knižka mě moc bavila a skvěle se četla, vůbec bych se nezlobila, kdyby kniha měla více stran. Řekněme si upřímně – Lyraz Perelian je jedna z nejlepších postav! ❤📕

Celou sérii i s novelou ze stejného světa bychom ohodnotili 4⭐/5⭐. Knihy určitě doporučujeme a nyní před vánocemi dvojnásobně, pro nějakou mladou čarodějku krásný dárek. 

erilian

Erilian 1 – Město čarodějů

Tereza Janišová

Erilian… starobylé město vystavěné z kamení, cihel a magie. Členem Velké rady se stanou jen ti nejlepší a nejváženější čarodějové. Někteří neváhají získat jedno ze zlatých křesel v Kruhovém sále i za cenu zločinu. To ale mladičká čarodějka Kiara zatím netuší. Studium na Univerzitě magických věd, tajemný cizinec s uhrančivým pohledem i nečekané odhalení vlastní minulosti… Nemalé sousto pro jednu sedmnáctiletou zrzku, které magie obrátí život vzhůru nohama.

 

erilian

Erilian 2 – Kouzla na obzoru

Tereza Janišová

Život v čarodějném městě Erilian se zdá být až pohádkově idylický. Kiařina dcera Zia, mladá spisovatelka, rebelka a čarodějka v jedné osobě, tento názor nesdílí. Jedné letní noci se rozhodne vzít svůj osud do vlastních rukou a uteče z domu. Na palubě plachetnice Bílý delfín se vydá na jihovýchod, odhodlaná zažít senzační prázdniny a najít inspiraci pro svoji knihu. Netuší ale, že pluje vstříc velkým tajemstvím, která dlouhá léta spala za obzorem.


erilian

Erilian 3 – Střípky hvězd

Tereza Janišová

Fínka se umí ohánět smyčcem i dýkami a v žilách jí koluje magie, stejně jako její matce Zie a babičce Kiaře. Přichází doba krátkých vlasů a krátkých sukní, v ulicích města Erilian jezdí tramvaje a čarodějové poslouchají jazz. Na dávné časy a legendy se skoro zapomnělo. Nikdo nemá tušení o chystané pomstě, o spolku Maskovaných gentlemanů ani o pěti hvězdách, které se na obloze pomalu ale jistě seskupují do jedinečné liniové konstelace.

 

erilian

Gryf, který neuměl létat

Tereza Janišová

Nudíte se? Pořiďte si gryfa… Lyraz Perelian neměl po své promoci na Univerzitě magických věd ani tušení, jak velká pravda se v tomhle starém rčení skrývá.

Čerstvě vystudovaný mág s nadějnými vyhlídkami do budoucna se zaplete do sítě intrik, které mají ve městě čarodějů dobrou živnou půdu. S pošpiněným jménem pak odplouv
á na jihovýchod, odhodlaný sám sobě vsugerovat, že nic takového jako Erilian neexistuje. Co se stalo během těch dvanácti let tvořících tajnou kapitolu Lyrazova života? A jak došlo k tomu, že se na jednom z předalekých ostrovů za Smaragdovým mořem potkali čaroděj a malý černý gryf, který neuměl létat?

 
gryf

Máte rádi magické fantasy knihy, které jsou v sérii? Nebo máte radši standalone?