fantasy_sci.fi_svet

Ulice strachu - hororová trilogie plná magie a obživlých zabijáku

ulice strachu

Celkové hodnocení 3,5⭐/5⭐

🎥Název filmu: Ulice strachů: Kompletní Trilogie (1994, 1978, 1666)

🍿Žánr: fantasy, horor, mysteriózní

✨Rok vydání: 2021

🎬Režie: Leigh Janiak

🎞️Stopáž: 3* různá stopáž

ulice strachu
ulice strachu

Hodnocení 2,5⭐/5⭐

🎥Název filmu Ulice strachu 1.část: 1994

🎞️Stopáž: 107 min

Režie: Leigh Janiak

Předloha: R.L. Stine (kniha)

Scénář: Leigh JaniakRoberto PatinoKate Trefry

Kamera: Caleb Heymann

Hudba: Marco BeltramiMarcus Trumpp

Hrají: Kiana MadeiraJulia RehwaldFred HechingerBenjamin Flores Jr.Olivia Scott WelchMaya HawkeGillian JacobsAshley Zukerman

Po sérii brutálních vražd se dospívající dívka a její přátelé postaví zlu, které jejich nechvalně proslulé město dusí už celá staletí. Vítejte v Shadyside.

První díl této trilogie nás zavede na klasické americké maloměsto. Kde se skupina mladých lidí dostane do křížku s temným zlem, jenž na ně posílá různé šílené vrahy.

Recenze

Na tomto díle mě nejvíce bavila ta nevědomost, o co vlastně jde, takový ten přeliv tajemna. Bohužel, to bylo tak asi bylo všechno. Jinak tu šlo o klasickou vyvražďovačku (slasher). S tím, že konec zůstal otevřený a hlavní hrdinové se snaží přijít na to, jak zlo zastavit. Nakonec velmi zajímavou dedukcí si dají 1a1 dohromady a najdou někoho, kdo už to samé prožil před 16 lety a bude jim to vyprávět. Zde končí první díl.

 

Vizuál je situovaný do 90 let minulého století. Na můj vkus je to až moc barevné, a kromě hudby a aut bych to tipl klidně na období milénia. Kamera průměrná, vyloženě zde nebyly záběry, co by mi vadily ale také žádné, ze kterých bych tak říkajíc spadl na zadek. Efekty dobré, to si Netflix umí pohlídat. Co se mi velmi líbilo byl vizuál vrahů, ten byl hodně drsný a strašidelný. Nechtěl bych nikoho z nich v noci potkat na ulici 😁😂.

 

Tento díl trpí převážně na slabý scénář a nezáživné dialogy. Jedná se o slasher horor, takže většina rozhodnutí postav a jejích chování je naprosto nesmyslné, ale to prostě k tomuto žánru patří. Tak jak velmi průměrné až podprůměrné herecké výkony. Z celého osazenstva se mi líbil výkon jen Benjemina Florese Jr.. Nemám to hercům, ale nijak za zlé jsou to mladí a vesměs nezkušení herci, kteří mají hereckou kariéru teprve před sebou. Aspoň tu není faktor toho, že si určité herce člověk spojuje s jinými rolemi.

 

Za mě nejslabší díl z trilogie.

ulice strachu

Hodnocení 4⭐/5⭐

🎥Název filmu: Ulice strachu 2 část: 1978

🎞️Stopáž:109

Režie: Leigh Janiak

Předloha: R.L. Stine (kniha)

Scénář: Leigh JaniakRoberto PatinoZak Olkewicz

Kamera: Caleb Heymann

Hudba: Marco BeltramiBrandon Roberts

Hrají: Sadie SinkEmily RuddRyan SimpkinsTed SutherlandMcCabe SlyeGillian JacobsKiana MadeiraBenjamin Flores Jr.Ashley Zukerman

 

Tento díl začíná tam kde skončil první. U jedné ženy Ziggi, jenž přežila děsivý masakr na táboře v roce 1978. Takže vlastně většina dílů je retrospektiva.

Recenze

Tento díl má dokonalou 70 atmosféru, kostýmy prostředí i kamera je perfektní. Vizuál je hodně povedený, hned jsem si vzpomněl na původní „Pátek 13“ nebo „Texaský masakr motorovou pilou“. Tábor, jenž nese působivý název „Nightwing“ je plný děti a mladistvých, kteří si užívají prázdnin a jejích jedinou starostí je, kde sehnat trávu anebo místo k prvním erotickým radovánkám… Tábor je vzdálený několik kilometrů od civilizace, takže přímo volá k tomu, aby se zde objevilo zlo s vraždícím psychopatem v čele.

 

V druhém díle se nám to příběhově vice posune. Věci do sebe zapadají a začínají dávat smysl. Hlavni postavy zde odhalí ono prokletí a zjistí, kdo je to tajemné zlo, znají jeho historii a pozici. Stále však neví, jak ho zastavit. Velmi dobře tu funguje faktor nejen strachu ale i duševního utrpení, jelikož jeden z psychopatů je vedoucí tábora, kterého všichni znají, takže tu máme prostoru i pro jiný druh scén. Díl je opět velmi brutální a vraždy jsou velmi explicitní a krvavé. Stále zde trpíme na klasické hororové klišé ale najde si tu několik fakt originálních scén, které mě velmi bavily. Navíc musím vyzdvihnout docela povedený herecký výkon mladé Sadie Sink, kterou známe ze Stranger Tings jako zrzku.

 

Musím říct, že se jedná o nejlepší díl z trilogie.

Hodnocení 3⭐/5⭐

🎥Název filmu: Ulice strachu část 3: 1666

🎞️Stopáž:114

Režie: Leigh Janiak

Předloha: R.L. Stine (kniha)

Scénář: Leigh JaniakR.L. StineKate Trefry

Kamera: Caleb Heymann

Hudba: Marco BeltramiAnna DrubičMarcus Trumpp

Hrají: Kiana MadeiraAshley ZukermanGillian JacobsOlivia Scott WelchBenjamin Flores Jr.Darrell Britt-GibsonSadie SinkEmily Rudd,

Od třetího dílu jsem očekával nejvíce podle traileru to vypadalo na atmosférický horor, jenž mi nenápadně připomínal „Vesnici“ od M. Night Shyamalana nebo „Witch“.

Recenze

Bohužel, jsme toto zdaleka nedostali. Tento díl začíná návratem do roku 1994, kde se hlavní hrdinové i díky vyprávění přeživší Ziggi zjistí jak prokletí zlomit. POZOR spoilery. Hlavni hrdinka při rušení kletby se spojí se zlem a to jí přemístí do minulosti. Do těla mladé dívky, která prožila osudný příběh v roce 1666 kdy vzniklo ono prokletí.

Opět vizuál ok, prostě Netflix má ty prostředky, má to technické zázemí – historická vesnice vypadá perfektně. Osadníkům jejich těžký a práci naplněný život fakt věříme. Bohužel, je tu spousta věcí, které by v té době byly docela mimo mísu. Děj se vlekl rozjezd byl pomalý a co se týká slasher podstaty tak hodně slabý. Byla to prostě potřebná vsuvka abychom pochopili proč, co a jak. Herecky opět průměrné, nijak to nevybočovalo ze standartu předchozích dvou dílů.

Tento díl docela zachraňuje poslední třetina, která nás vezme zpátky do roku 1994 aby se 300 let dlouhá tyranie konečně ukončila. Dojde tady k obrovskému finále, kde se všechny kladné postavy, postaví zlu a všem zabijákům, které za ty tři století stvořilo.

Jako klad beru ono rozuzlení, a poté zvrat na konec příběhu. To bylo fajn. Moc scenáristy nechválím za finální souboje, ty byly hodně přitažené za vlasy i na hororový žánr.

Jako ukončení trilogie dobrý… Jako samostatný film průměr. Nebýt předcházejících dílů a tím vzniklého lore, nevím co bych si o tomto díle myslel.

Jako celek hodnotím tuto sérii průměrně. Bylo tu několik částí, při kterých jsem si vzpomněl na staré dobré začátky slasher hororů. Vůbec v tomto žánru se jedná o lepší dílo s ucházejícím příběhem, který má v sobě i trochu magie a nadpřirozena, což u tohoto žánru je neobvyklé. Tady ale toto spojení docela fungovalo. Kdo má rád horory, a především vyvražďování tak si přijde na určitě na své.

Máte rádi slasher horory? Jaký se vám naposledy nejvíce líbil?