fantasy_sci.fi_svet

Seriál Prokletá - nedobře uchopená legenda o králi Artušovi a Excaliburu

prokletá

Název seriálu: Prokletá (Cursed)

Žánr: Fantasy / Dobrodružný
 
USA, 2020, 9 h 14 min (Minutáž: 48–60 min)
 
 
 
Předloha: Frank Miller (komiks)Tom Wheeler (komiks)

Recenze obsahuje spojlery!

Mladá dívka jménem Nimue pochází ze staré rasy, jenž má ve svých řadách lidi, kteří jsou magicky nadaní. Nimue je jedna z nich.
Jejích vesnici napadnou rudí mniši, kteří bojují proti všemu nadpřirozenému a nelidskému. Nimue při útěku získá od své matky meč. Ten má chránit a donést nejslavnějšímu kouzelníkovy Merlinovi. Při útěku potká mladého žoldáka Artuše, a společnými silami se snaží splnit úkol, zůstat naživu a najít mocného Merlina.
Ale ne všechno je tak jak se zdá být. Meč má totiž svou temnou minulost a vlastní budoucnost. Pro jedny má být spásou pro druhé záhubou. Všichni mocní po něm touží, začíná hra o to, kdo bude jeho držitelem.

Recenze

Tento seriál se tváří, že má něco společného s legendami o Artušovy, Merlinovi a mocném Exkalibru.
Bohužel kromě jmen a pár drobnosti se vlastně jedná o úplně jiné dílo.
Seriál mě velmi zklamal, nejde ani tak o technickou stránku. Vizuál je docela povedený, hlavně čarovné a rozmanité prostředí. Uvěřitelné kulisy (narozdíl od seriálu Witcher), docela povedené kostýmy, sice na můj vkus až moc čisté a nažehlené, ale vizuálně pěkné. Největší problém v seriálu je casting, ten se nepovedl – výběr herců se mi nelíbil. Jediný, kdo se nám líbil byl Merlin. Nebudu řešit historické zobrazení, ale když už beru herce podle toho, co dnešní doba vyžaduje, tak se aspoň snažím abych to těm hercům věřil.

Nimue je moc dokonalá ze svými krásnými nafoukanými vlasy. Artuš vypadá jak surfař z Floridy a mohl bych pokračovat dále… V tomhle, by si měli autoři vzít příklad ze seriálu Vikingové a Hra o trůny. Druhou slabinou je jednoduchý a roztahaný scénář. Dialogy jsou většinou slabé a děj předvídatelný, žádná z postav není ničím zajímavá a jejich chování je většinou zvláštní. Není tu žádný charakter, který by ten seriál posouval na vyšší úroveň. Takové nesmysly, že prohlásí královnou dívku, kterou nikdo nezná jen kvůli tomu, že má meč z legend a zabila pár nepřátel mi přišlo vhodné tak do seriálu z 90 let. Nepovedený a velice urychlený byl poslední díl, ve kterém se snažili filmaři o takové ukončení jedné části děje a připraveni půdy pro pokračování. Takže po pár pokusech o wow efekt, který se ale vůbec nekonal zjistíme, že vlastně úhlavní nepřítel a malý kluk jsou budoucímu členy kulatého stolu (Lancelot, Percival). To mě docela pobavilo a utvrdilo v tom, že tohle se prostě nepovedlo.

Hodnocení 2⭐/5⭐ a to za kameru, efekty a pěkné prostředí. Zbytek hrůza.

Navíc, dle informací se ani druhá řada série nebude natáčet.

 

Seriál je natočen podle stejnojmenné komiksové předlohy z roku 2019 od Franka Millera a Thomase Wheelera, kteří spolupracovali také na seriálu.

Sdílej:

Máte rádi Artušovské legendy?