fantasy_sci.fi_svet

Recenze na komiks Superman: V každé roční době

napsal Robin 💛    05.01. 2023 

Listovací ukázku komiksu najdete ZDE

Název díla: Superman – V každé roční době

Autor: Jeph Loeb

Kresba: Tim Sale

Počet stran: 224

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 2022

Děkujeme nakladatelství @crew_komiks za zaslání komiksu.

Než se stal legendou…

Než se stal ikonou…

Než se stal Mužem zítřka…

 

Kdo by neznal Supermana!!!

Kluka, jenž spadl z vesmíru v malé lodi a stal se můžeme, který dokáže zastavit kulku a ohýbat ocel holýma rukama. Superman je celosvětový fenomén a je legendou DC comics. Tento komiks je dnes už kultovní záležitost a já jsem moc rád, že jsem si ho také přečetl.

Toto umělecké dílo stvořila dvojice autorů. Bravurní scenárista a spisovatel Jeph Loeb, jenž vytvořil příběh tohoto díla. Vizuální podobu komiksu vdechl Tim Sale, který má pro komiksové kreslíře velmi netypický handicap. Trpí totiž barvoslepostí. Proto barevnou paletu měl na starost Bjatrne Hanse. Myslím, že se toho zhostil na výbornou. Jelikož stránky, na kterých se odehrává příběh tohoto komiksu hrají všemi barvami a vypadají úchvatně.

Komiks je rozdělený do čtyř částí (proto název V každé roční době). Každá část představuje jedno roční období a jednu etapu v Clarkově životě. Navíc každá část je vyprávěna z pohledu jiné osoby (Supermana, Jonathana Clarka, Lany Langové, a dokonce i z pohledu Lexe Luthora).

Komiks vypraví již tisíckrát vyprávěný příběh o zrodu Supermana. V každé roční době je vyprávěn tento příběh trochou jinak, velmi specifickým způsobem, ať už osobitým retro vizuálem či velmi osobními pohledy na to, jak by mělo vypadat hrdinství. Clark bojuje s možností, že i přes své až božské schopnosti není prostě schopný pomocí všem a všechny zachránit. Není schopný porazit tok času nebo být na všech místech světa najednou. Bojuje sám se sebou i s tím, jestli je vůbec dobrý superhrdina, je to hodně osobní a pro něho velmi citlivé.

V tomto komiksu je brán velký ohled na několik vedlejších postav. Není to komiks jen o Supermanovi, je to komiks o tom, jak ho také vnímají ostatní, a to dělá toto dílo výjimečným. Mě osobně toto niternější vyprávění velmi bavilo. Nenajdeme zde vlastně žádného super záporáka, nedostaneme žádný epický souboj s vesmírným zloduchem. Je to boj proti naprosto přirozeným věcem. Proti matce přírodě, proti lidské nenávistí, závisti, zlobě, a hlavně proti lidské vynalézavosti. Hlavním zlounem je Lex a Supermanova vlastní mysl.

 

Jak jsem zmiňoval na začátku kresbu a vizuál má na svědomí dvojice Tim Sale a Bjatrne Hanse. Cela kresba komiksu se táhne v retro duchu. Vypadá velmi archaický a nemusí se jeho vizuál líbit všem. Pro mě osobně je velmi mistrně zvládnutý. Smallwill působí přesně, tak jak jsem si ho představoval i já. Jako typický americký zapadákov, kde se zastavil čas. Kde žijí hodní a milí lide, kteří se navzájem znají, respektují a chtějí si pomáhat. Na druhou stranu tu máme Metropolis, obrovské město ze železa a skla plné vysokých mrakodrapů, kde si každý hledí svého a bují zde zločin a kriminalita. Tento kontrast je působivý. Co pro mě není moc působivé, je kontrast mezi obří Supermanovou muskulaturou a jeho nevinným až dětinským obličejem. Má takový ublížený, ustrašený kukuč. Někdy vypadá Clark až komicky.

Závěrem – Superman: V každé roční době je zajímavou a osobitou sondou do života mladého kluka/muže, který poznává nejen své super schopnosti, ale také sám sebe. Vizuálně originální a pěkně vypadající dílo. Tento komiks je nutností pro všechny fanoušky Supermana. Může, ale také být výbornou vstupní branou pro úplné nováčky tohoto superhrdiny.

 

Hodnocení 5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
MAJITEL WEBU / AUTOR WEBU Rád se nechává unášet na vlnách fantazie, neustále má hlavu v oblacích a snaží se najít další planetu plnou vetřelců a Jaffů. Miluje volnost, kterou mu nabízí četba a pozorování filmů a seriálů s sci-fi a fantasy tématikou. Je vášnivý hráč her, nejraději má RPG jak stolní tak i počítačové. Dovahkiin a Geralt z Rivie jsou jako jeho bratři a všechnu tuto vášeň a lásku pro věc se snaží předávat dál.
Sdílej:

Četl/a jsi komiks? Máš rád/a Supermana?