fantasy_sci.fi_svet

Mortal Kombat - 30 let stará záležitost a stále IN

Mortal Kombat 8.10. 1992

Mortal Kombat dnes už herní i filmová legenda a kult pro spoustu fanoušků bojových her a sportů. Spousta z nás na této bojové hře vyrůstalo a dnes je to 30 let od jejího vydání.

Mortal Kombat byl vydán 8.10. 1992. jednalo se o první ze série bojových her od společnosti Midway. Hra poprvé vyšla na arkádové automaty i díky svému úspěchu se dočkala vydání na většině tehdy známých platformách (DOS, Super Nintendo, Mega drive, Xbox, Gameboy, PlayStation a další).

V základu se jedná o jednoduchou hru. Hráč si vybere postavu a snaží se s ní probojovat turnajem přes arény s různými soupeři, nebo bojuje při hře dvou hráčů proti jinému hráči. Hra se vyznačovala a lišila především digitalizovanými sprity opravdových herců a také značnou brutalitou. Ve hře se mohlo bojovat proti NPC postavám nebo při hře dvou hráčů proti jinému hráči. Provedení bylo obdobné jako u staršího Street Fighter, avšak vzhled více tajemný se zajímavým fantasy příběhem. Navíc si hráče hra získala jednou brutální novinkou/ inovací a tou byly tzv. Fatality, finální dorážení protivníka. Když jeden hráč ztratil veškerou svou energii nepadl ihned k zemi, jako v obdobných hrách, ale vítěz jej mohl „dorazit“, resp. zabít brutálním a velmi krvavým způsobem. Nejen kvůli fatalitam ale celkové herní brutalitě byla hra v některých zemích zakázána a byla označena nejvyšším možným reatingem.

 

Další nosnou silou byl příběh.

Hra se odehrává v Pozemské říši, kde se na ostrově čaroděje Shang Tsunga uprostřed Ztraceného moře koná turnaj zvaný Mortal Kombat. Před 500 lety v tomto turnaji zvítězil princ Goro, od té doby padl turnaj do rukou čaroděje Shang Tsunga. Tito dva poté oslabili bariéru Pozemské říše ve snaze dohnat ji ke zkáze. Na loď, která pluje na turnajový ostrov nastoupí Šaolinský mnich Liu Kang, který získal povolení k turnaji od svého mistra a Hollywoodská filmová hvězda Johny Cage, který vstupuje do turnaje proto, aby dokázal, že se ve svých filmech nespoléhá jen na speciální efekty. Mezitím se Kano, člen kriminálního spolku Black Dragon, pokouší utéct důstojníkovi zvláštních sil Spojených států Sonye Blade a oba nastupují na tutéž loď. Shang Tsung také vyzval Raidena, boha hromu a strážce Pozemské říše, aby se zúčastnil turnaje. Turnaje se účastní také Sub-Zero, kterému nařídil jeho klan Lin Kuei zabít Shang Tsunga a vzít z ostrova jeho poklad. Sub-Zera chce v turnaji zabít pekelný zmrtvýchvstalý Scorpion, bývalý člen klanu Shirai Ryu, který se mu chce pomstít za jeho smrt.

Hra obsahuje sedm hratelných postav a další tři nehratelné. Každá z postav disponuje vlastními zbraněmi a schopnostmi.

Johnny Cage – Vystřeluje zelené koule energie.

Liu Kang – Vysílá ohnivé plameny ve tvaru draka.

Raiden – Ovládá blesky a může při levitaci narazit protivníka na druhou stranu místnosti.

Sonya Blade – Vystřeluje růžové energetické pruhy.

Kano – Hází nože.

Scorpion – Ovládá magií ohně

Sub-Zero – Disponuje magií ledu a dokáže na chvíli protivníka zmrazit

Ostatní postavy

Goro (sub-boss)

Shang Tsung (boss) – Vystřeluje ohnivé lebky a umí se proměnit v jakéhokoliv jiného bojovníka, a to i s jeho dovednostmi, tedy i v Gora.

Reptile (skrytá postava) – Skrytá postava. Aby bylo možné bojovat s Reptilem, musí hráč získat dvojnásobné dokonalé (flawless) vítězství v režimu pro jednoho hráče v aréně „Pit“ a dokončit zápas fatalitou, a to vše bez blokování. Kolem Měsíce musí také prolétat silueta, která se bude objevovat každou šestou hru. Jakmile jsou splněny všechny podmínky, Reptile oznámí: „Našli jste mě, nyní se osvědčte!“.

V dnešní době je Mortal Kombat obří fenomén a vzniklo několik herních pokračování a bylo natočeno několik seriálových i filmových adaptací. Postavy z této série jsou kultovní a často vyhledávané cosplayery. Skoro vždy když je nějaký con zaměřený na hry či filmy určitě tam někde pobývá nějaká postava z Mortal Kombat.

Příspěvek pro vás napsal a vytvořil:
Robin
autor webu
Sdílej:

Hráli jste někdy Mortal Kombat?