fantasy_sci.fi_svet

Recenze na knihu youtubera/spisovatele sterakdaryho
arila:stříbrné město

arila

 

Hodnocení 4⭐/5⭐

Název díla: Arila – Stříbrné Město

Autor: Radek Sterakdary Starý

Počet stran: 376

Nakladatelství: @cooboo_redakce

Rok vydání: 2021

Recenze: Robin

Moc děkujeme autorovi @sterakdary, který nám ve spolupráci poslal svou knihu.

Anotace

Svět Aldolonu před tisíci lety postihla zničující událost, svět byl roztříštěn na tisíce malých kousků. Národ Nurů, skáče z jednoho takového světa na druhý a hledá potravu, nerosty, ale také nový domov. Navíc je pronásleduje šílená bohyně, která touží po jediném – zničit je.Hlavní postava příběhu Arila se snaží stát hrdinkou, jenž bude mít svou sochu a o jejích skutcích se budou skládat písně. Možnost stát se hrdinkou dostane dřív než očekávala. Dokáže čelit pravdě o hrdinech? Dokáže čelit vlastním démonům a prastarému nepříteli? Dokáže zachránit své město?

Recenze

Velmi originální svět, jeho celkové lore je na vysoké úrovni – přes flóru, faunu tak i propracovanou historií. Velké plus za různé originální drobnosti jako skladba jmen, sbírání aury až po legendy a různé osobní příběhy méně důležitých postav. Tyto příběhy dokreslují tento svět a dělají ho velmi komplexním místem. Díky těmto pevným základům dostáváme prostor pro uvěřitelný příběh, který je velmi zajímavý. Nejde v něm totiž jen o jednu věc! Kniha se čte dobře, autor sice není úplně vypsány ale na první knihu, je to velmi dobrý počin. Nikde jsem se nenudil, možná to je způsobené i tím, že já se rád knihou kochám … Mám radši více podrobností než extrémně rychlý tah na bránu (samozřejmě záleží na stylu a žánru knihy) u epické fantasy mám radši pořádný svět s fungujícím lore. Zde jsem to dostal.

Toto dílo je autorova prvotina a musím uznat, že se mu opravdu povedla.

Bohužel, co mi vadilo byl pohled na svět hlavní hrdinky, ve světě kde se více či méně každý rok bojuje o přežití bych čekal, že každá postava bude žít reálnosti světa a ne představou, že vše je růžové a dobro vždy a beze ztrát porazí zlo. Chápu jedná se o knihu pro mladší, takže zde musíme dostát nějaké to poznání a občasné moudro. Ale její naivita a chuť pomáhat všem a zachránit každého i když o to nestojí byla po čase docela otravná. Poslední čtvrtina knihy byla dost urychlená oproti začátku, navíc hrdinka projde velmi rychlým vývojem co se týká schopnosti a toto už bohužel působí nereálně. Konec je hodně o náhodě a náhodné pomocí jiných postav. Nakonec bych vyzdvihnul postavu vůdce jako pro mě hlavního záporáka, je nejlepší motivací a strůjce většiny nejzajímavější dialogů. Jsem velmi zvědav na pokračování tohoto příběhu!

Rozhovor s autorem si můžete přečíst ZDE!

Znáte tohoto autora? Znáte jeho knižní či herní tvorbu? Co ve fantasy knihách máte radši – fungující svět či osobní příběh jedince?