fantasy_sci.fi_svet

Jak se z youtubera stal spisovatel nám poví sterakdary

sterakdary
Co nám o sobě řekl autor Radek "sterakdary" starý

Vystudoval jsem Střední Průmyslovou Školu Stavební v Ostravě, pak jsem úspěšně dokončil Bakalářské studium na VŠB. Už 10 let dělám herní videa na Youtube, zhruba 6 streamuji na Twitchi, 5 let jsem pracoval pro herní pořad RE-PLAY, procestoval jsem díky tomu kus Ameriky a teď všechno tohle vkládám do knih. Třicítka mi klepe na dveře, ale já se toho nebojím 🙂 

 

KNIHU ARILU JSME HODNOTILI 4⭐/5⭐

RECENZI NA KNIHU SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE.

Moc děkujeme spisovateli za jeho poskytnutý čas k rozhovoru! DÍKY a těšíme se na tvou další tvorbu!

Knihu nebo merch si můžete zakoupit 👉ZDE!👈

Odkazy na autora. 👇

Rozhovor

Co Tě motivovalo k tomu abys napsal knihu?

Fantastické příběhy jsem vymýšlel už od nejranějšího dětství. Cestování časem, pohyblivá města, magické artefakty a draci… To vážně provázelo téměř každý krok mého života, aniž bych si to pořádně uvědomoval. Nějak jsem si myslel, že takhle to má každý. Když jsem se konečně rozhodl opravdu napsat skutečnou knihu, motivovali mě k tomu převážně mí diváci. Ti mi velmi často píšou o nějaké rady k seberozvoji, ptají se na disciplínu, motivaci… Vždy jsem jim odpovídal taková klišé! Musíš si věřit, nevzdávej to… Ugh… A tak jsem se rozhodl jít příkladem, pustit se do něčeho úplně nového, cestu zdokumentovat na video abych přidal mým slovům trochu na váze. Když to zvládnu já, tak to přece zvládneš i ty! 🙂

Ovlivnilo Tě hraní/recenzování her v tvé literární tvorbě? Jaká je Tvá oblíbená hra?

Definitivně. Dobře strukturovaná hra a kniha má mnohem více společného, než by se na první pohled mohlo zdát. V obou případech se člověk ocitne v nových světech, snadno se přehltí informacemi a možná se dokonce nechá odradit. Proto jsem Arilu 1 i 2 strukturoval jako herní zážitek. Začátek jednoduchý, pak nastanou nové „levely“, vždy jsem dával čtenáři něco, na co se může dále těšit, aby nikdy nebyl bez vize toho zlatého konce a spoustu dalšího. Paradoxně ale RPG hry, které jsou nejblíže knižnímu zážitku, moc nehraju. Mnohem více mě baví simulátory a strategie, jako třeba Factorio, ale taky akčnější kousky jako Path of Exile nebo Sekiro: Shadows Die Twice. 

Čteš rád? Jaká je tvá nejoblíbenější kniha, potažmo autor?

Čtu rád, ale definitivně ne tolik, jak si lidi myslí. Ze začátku jsem to považoval jako velkou slabinu při psaní knih, ale teď to z části vidím jako silnou stránku. Už několikrát jsem se vyvaroval hloupým klišé a ohraným nápadům jen proto, že jsem je prostě neznal. Nicméně opravdu si užívám práci Brandona Sandersona, který je pro mě obrovskou inspirací, moc rád čtu Sci-fi jako třeba sérii Problém Tří Těles, kterou jsem si nesmírně užil, ale hodně času taky trávím nad knihami o seberozvoji. Teď třeba čtu zajímavý kousek jménem Lost Connections. 

Bylo pro tebe náročné najít si čas na psaní Arily?

Čas je ten největší nepřítel. Dělat videa na Youtube, streamovat na Twitchi, psát knihy, zařizovat marketing a merch, do toho mám skvělou přítelkyni a psa… Žonglovat s tímhle vším je nesmírně náročné a pořád se učím jak to dělat lépe. Já jsem ale člověk, který se neskutečně rád zlepšuje a vše kolem optimalizuje, takže mám vytvořený systém, díky kterému to všechno zvládnout jde. A zdá se, že vážně funguje! Například druhou knihu, Arila – Poslední hvězda, jsem začal psát přesně na začátku roku 2021 a dopsáno bylo 14.5. Samozřejmě se do toho nepočítají revize, ale spousta lidí podceňuje, jak moc je ten management času důležitý. Dle mého je to jedna z nejdůležitějších částí celého procesu. 

Tvá kniha má nádhernou obálku, podílel jsi se na tvorbě nebo jsi to nechal čistě na ilustrátorovi?

V podstatě všechno co se týče knihy bylo z mé hlavy. Příběh, slovníček, vzhled obálky a dokonce i logo. Moc rád se na všem podílím, ale vím, že je nesmírně důležité chápat složitost tohoto procesu a nechávat možnost pro interpretace. Obálku připravoval František Sedláček (https://www.instagram.com/frantiseksedlacek_/), který pracoval i na obálce druhé knihy a ilustracích uvnitř. Františkovi jsem dal mou „ilustraci“, která připomíná voskovkovou čmáranici ze školky, napsal jsem k tomu hromadu textu o tom, co je důležité a co musí být v popředí a zbytek jsem nechal na něj. Zasahoval jsem jen v případě, že se něco výrazně odklonilo od původní vize. Nikdy není možné udělat přesnou vizi autora, ať už jde o malbu, seriál nebo film, a proto tomu dávám volný průběh, aby do toho vložil i autor něco svého a vzniklo ještě něco lepšího. A to se myslím podařilo u obou dílů, František je excelentní!

Proč zrovna fantasy?

Protože to je velká zábava! 🙂 Miluju ty heroické příběhy, fantastické světy a neuvěřitelné bytosti, které člověk najde často jen ve fantasy příbězích. Musím se ale přiznat, že jen u fantasy nechci zůstat. Neustále se potřebuju posouvat a proto třetí kniha, na které právě pracuji, je sci-fi pro o fous starší publikum, než byla Arila. Chci se znovu vystavit tomu novému neznámému prostředí, které mi možná nepůjde jako už umím fantasy, ale jen tak se naučím psát lépe. 

V listopadu má vyjít druhý díl, jaké máš očekávání, myslíš, že bude stejně kladně hodnocen jako první díl této série?

Obecně odhady hodnocení a prodejů jsou pro mě velkou enigmou. Nemám nejmenší tušení jak dopadne Arila 2, ale co se týče literárního hlediska, tak mi alfa a beta čtenáři společně se samotným nakladatelem říkali, že jde o velké zlepšení. Soustředil jsem se na všechen feedback k Arile 1 a s klidným srdcem můžu říct, že je cítit velký posun kupředu. Co se týče příběhu samozřejmě doufám také! Arila 2 uzavírá takzvanou „sezónu“ #1, představení do světa Aldolonu. Třetí díl Arily bude trochu jiný a zároveň bude druhým vstupním bodem pro nové čtenáře. Člověk může začít u Stříbrného města, ale dost dobře bude moct začít u trojky. Takto jsem to naplánoval kvůli mému skillu psaní. Arila 1 i 2 jsou začátky mého psaní a nechtěl jsem, ať má neznalost potopí celou sérii. 

Kolik plánuješ dílů pro Arilu? Chystáš se tento svět využít i pro jiné postavy a příběhy­?

Arila má jasně daný příběh a hlavně konec. Jak jsem psal výše, první dva díly tvoří takové intro do světa Aldolonu, druhá série bude zásadně zajímavější, ale rozhodně nechci ať je to jedna z těch brutálně dlouhých knižních sérií, na kterou potřebuje člověk 3 lidské životy. Arila bude série několika knih (záměrně nechci prozradit kolik, kdyby se něco muselo změnit), která bude mít pevný konec. V celém světě bude ale spousta prostoru pro vedlejší příběhy nebo spinoffy. Moc by se mi třeba líbila taková odlehčená povídka z moderního světa, kde Arila a Harari mají pořád své schopnosti Splétače a Hlídače. Takže možností je opravdu hodně! 🙂 

Budeš vytvářet i jiné světy a příběhy, třeba pro jinou cílovou skupinu?

Výhledově určitě. Jak jsem říkal, sci-fi píšu přesně pro tyto důvody. Když budu psát pořád a jenom fantasy, tak se toho moc nenaučím. Chci ale zůstat zhruba někde v kolonce Young Adult, až Adult. 

Je něco, co byste rád vzkázal svým čtenářům?

Chtěl bych poděkovat! Zájem o Arilu a zpětná vazba, která se ke mě dostala je neuvěřitelná. Viděl jsem obrazy, rytiny, dokonce i tetování! Je mi velkou ctí vytvořit svět, který pro tolik lidí tak moc znamená a nemůžu se už dočkat, až se dostanete k jejímu pokračování! 

Znáte tvorbu autora? Hrajete rádi hry nebo máte radši knihy?