fantasy_sci.fi_svet

Zaklínač tentokrát v komiksu! Co nám prozradí jeho blednoucí vzpomínky?

witcher

Hodnocení 4⭐/5⭐

Název díla: Zaklínač grafický román 5.díl: Blednoucí vzpomínky

Autor: Bartosz Sztybor

Počet stran: 108

Nakladatelství: @crew_komiks

Rok vydání: 2021

Recenze: Robin

Moc děkujeme nakladatelství @crew_komiks, které nám ve spolupráci poslalo tento komiks.

Anotace

Netvorů zbývá pomálu a Geralt přemýšlí o novém uplatnění, když vtom obdrží pozvání od starostky městečka Badreine – nezvyklá smečka mlhavců prý ohrožuje děti. Zaklínač práci přijme, avšak vyprávění místních lidí o útocích nedává smysl a znepokojivé vidiny také nezpůsobila tlupa prostých netvorů. Podezřelý je každý, život zdánlivě postrádá smysl, nebezpečí roste – a Geraltovi nezbývá než spolehnout se na vlastní úsudek a necouvnout.

Recenze

Tak po dlouhých dvou letech tu máme další zaklínačský grafický román s Bělovlasým vědmákem Geraltem v hlavní roli. Tento komiks je docela jiny než všechny předchozí ze světa Sapkowského. Jedná z prvních věcí, co mě nemilé zaujala, byl počet stran, těch je jenom 108 takže komiks jsem měl za půl hodiny přečtený, což po tak dlouhém čekání je prostě málo. Na druhou stranu to komiks vynahradí příběhem, u kterého musí čtenář dosti přemýšlet, číst mezi řádky a ponořit se do jeho složitosti naplno.

 

Už samotný přebal nám napovídá, v jakém stylu bude komiks veden. Atmosféru měl naprosto dokonalou. Vše je šedé, deštivé a ponuré. Na vaše smysly působí tíha Geraltova samotářského života a jeho neustálý boj s pocitem méněcennosti. Geralt zde ztrácí smysl života. Nikdo o jeho služby lovce netvoru už nestojí a on ponořen ve svých myšlenkách filozofuje nad svým budoucím údělem. Snaží se vymyslet co bude dál. Protože, když člověk něco dělá celý život a nic jiného neumí, velmi těžko si je schopný představit, že by třeba místo lovení monster chytal ryby.

witcher
witcher
witcher

Komiks se odehrává spoustu let po hrách. Geralt je už starý, a v tomto díle putuje absolutně sám. Není tu žádná další postava, kterou můžeme znát buď z herní, knižní či seriálové verze. Zaklínačské služby už více či méně nejsou potřeba. Netvorů, příšer je všeobecně málo a zaklínačů ještě méně. Navíc zde stále přetrvává všeobecný negativní názor na vědmáky. Pro obyčejný lid jsou to mutanti hříčka přírody, takže zde vznikne několik konfliktů mimo hlavní příběh. Geralt bojuje sám se sebou, se svými názory, se svým kodexem. Vlastně celý tento komiks je o jeho vnitřním boji. Prolíná se nám tu vícero příběhu, navíc v různých časových obdobích, takže jsem byl občas mírně zmatený a musel jsem se vracet, jestli jsem náhodou něco nepřehlédl. Nebylo tomu tak, tento komiks je na tomto postaven má ve vás vyvolat pocit zmatení a nedokonalostí. Geralt zde především bojuje s dobou a s lidmi, jenž se v ní objevují.

Po technické stránce je komiks povedený. Textové bubliny a okna jsou dobře rozmístěna, kresba odpovídá příběhu je dostatečně atmosférická. Není sice moc detailní, spíše více rozhozená, jak kdyby všechno okolo bylo v oparu odpovídá to pocitům hlavních protagonistů. Boje tu je málo, ale když už tu je, tak je přímý, naturalistický a dostatečně krvavý. Jedná se o příjemnou explicitní podívanou. Většinou jsou boje rychlé a jednoduché, tak jak to u zaklínače má být.

Za mě se jedná o dobrý komiks ze světa Zaklínače. Oceňuji jeho originalitu a ponurost, kterou jsem měl rád u knižní předlohy. Svět je zde černý, a ještě černější a nikdy nevíte, kdo je ten zlý a kdo dobrý. Každý příběh má své odůvodnění a člověk se někdy chová jako monstrum, a přitom má jen ušlechtilé pohnutky anebo prostě ani neví, co svými činy způsobil. V tom je Zaklínač jedinečný.

Četli jste nějaký díl zaklínačské komiksové série? Máte rádi zaklínače? A jaké jeho zpracování je vám nejbližší – knižní, filmové, seriálové , komiksové či herní?