fantasy_sci.fi_svet

Recenze na baladu o dvou vlcích ze světa Zaklínače

napsal Robin   16.12.2023 

Listovací ukázku komiksu najdete ZDE

Název díla: Zaklínač – Balada o dvou vlcích.

Autor: Bartosz Sztybor

Nakladatelství: Crew

Počet stran: 116

Rok vydání: 2023

 

Děkujeme nakladatelství @crew_komiks za zaslání komiksu.

Grafický román „Zaklínač – Balada o dvou vlcích“ přináší zajímavá dobrodružství našeho oblíbeného Zaklínače Geralta ve světě inspirovaném pohádkami. Příběh se odehrává ve městě Grimmwald, kde se šíří zvěsti o řádícím vlkodlakovi. Geralt přichází pomoci a zároveň se tu setkává s Marigoldem, který hledá inspiraci pro svou novou baladu.

 

Příběh je to zcela jiný a pro mě nový, jeho začátek mě zaujal, jelikož je postaven na předloze Červené Karkulky, ale je úplně jinak a nově zpracován. Pohádkové motivy jsou zde temnější, a celé toto dílo je zpracované temněji a po Zaklínačsku. Nečekejte tu Karkulku chodící s košíčkem plným dobrot a vlka s kamením v břiše. Je to stále příběh ze světa Zaklínače a zde není vše bíle a černé zde má každá postava různou paletu barev.

Foto: Crew.cz

Hlavní děj se zaměřuje na odhalení totožnosti vlkodlaka, který řádí v bývalém důlním městečku Grimmwald. Geralt musí zjistit, zda za řáděním vlkodlaka nestojí příchod tří zbohatlých sester.Příběh pomalu plyne a odhaluje nejen minulost, ale je také plný tajemství a intrik, které neustále drží čtenáře v napětí. Je to temný příběh, kde se nedá nikomu věřit ani přátelům, ani rodině, ani příběhům.

 

Vedlejší postavy, se kterými se Geralt potkává, jsou zajímavé a různorodé. Některé z nich mají na Geralta velký vliv, jiné ho zase zesměšňují. Tyto postavy jsou promyšleně a dobře zakomponované do příběhu a přidávají mu další rozměr. Geralt jako vždy stoji na pokraji propasti a pere se s mlýnskými kameny. Musí volit menší zlo a tyto volby většinou nejsou jednoduché.

 

Grafické zpracování románu je dobré, ale dobré je za tři. Kresba je zajímavá a poměrně pohádková, až na Geralta, který vypadá příšerně. Co hodnotím kladně je grafické znázornění Marigoldova pokusu o složení nové balady, což je líbivě vizuálně znázorněno. Celkově má grafický román příjemný vzhled, ale já bych zvolil trochu jiný druh kresby, aby to dodalo příběhu ten správný podtón.

 

Konec příběhu je morálně šedý a melancholický, což je typické pro Zaklínače. Bez takového konce by tento svět nebyl kompletní a já bych nebyl úplně spokojený. I když se nejedná o žádný revoluční příběh, byl jsem jako fanoušek a příznivec tohoto světa docela spokojený. Jedná se o solidní a zajímavé dobrodružství, které neurazí a drželo mě v napětí a pozoru.

Závěrem – je pravda, že tato adaptace pohádky Červená Karkulka může působit trochu zvláštně, mě se ale příběh a celkový námět líbil. Kresba je jiná ale na to jsem si už u komiksu z tohoto světa zvykl. Každý komiks má originální grafické zpracování. Některé momenty z příběhu mi připadali jen jako omáčka a bez odůvodnění, sloužily jen jako prodloužení příběhu. Například scéna mezi Geraltem a čarodějnicí. Beru to jako ukázku Geraltovy neschopnosti odolat ženskému pokolení. Komiks je poviností pro všechny fanoušky Zaklínače.

Hodnocení 4⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
MAJITEL WEBU / AUTOR WEBU

Rád se nechává unášet na vlnách fantazie, neustále má hlavu v oblacích a snaží se najít další planetu plnou vetřelců a Jaffů. Miluje volnost, kterou mu nabízí četba a pozorování filmů a seriálů s sci-fi a fantasy tématikou. Je vášnivý hráč her, nejraději má RPG jak stolní tak i počítačové. Dovahkiin a Geralt z Rivie jsou jako jeho bratři a všechnu tuto vášeň a lásku pro věc se snaží předávat dál.