fantasy_sci.fi_svet

Recenze na knihu Země v troskách od Kristýny Sněgoňové

země v troskách

Hodnocení 5⭐/5⭐

Název díla: Města – Země v troskách (2.)

Autor: Kristýna Sněgoňová

Počet stran: 453

Nakladatelství: Epocha

Rok vydání: 2021

Recenze: Robin

Moc děkujeme nakladatelství Epocha, které nám ve spolupráci poslala tuto knihu.

Anotace

Svět je v troskách. Když se hroutil, postavili lidé svou spásu – města na obrovských pilířích, chráněná před vším zmarem tam dole. Ale to bylo dávno a nyní nastal čas vrátit se na zem. Jenže povrch je jiný než bezpečné výšiny měst v oblacích, a nejde jen o krvelačné Cizince – největším nepřítelem byl pro člověka vždycky zase člověk. Tam dole jsou však i věci, s jejichž pomocí by mohli lidé znovu ovládnout Zemi, a získat je bude to nejtěžší, co čeká výpravu slovanského města tyčícího se vysoko nad povrchem. Kristýna Sněgoňová se vrací do kulis svého nejúspěšnějšího románu a přináší příběh, který rozvíjí fascinující svět měst v oblacích.

Recenze

Uplynulo půl roku a jsme zpátky ve světě, kde povrch patří temným hrůzám a lidé jsou zde až na druhém místě v potravním řetězci.

První díl ze série Města (Město v oblacích) jsem přečetl v dubnu tohoto roku. Musím říct, že tuto knihu považuji za jednu z nejlepších, co jsem tento rok četl. A možná za tu úplně nejlepší, co se týče české tvorby.

 

„Země v troskách“ šlape svému předchůdci na paty… spíše se mu veze na zádech. Měl jsem upřímně strach, jak tato kniha dopadne, jak se bude tato série dál vyvíjet. První díl byl jedinečný. Města v oblacích mají své kouzlo a neznalost či nevědomost toho co na lidi čeká dole měla svou osobitou atmosféru.

 

V tomto díle nás autorka zavede do jiného města, kde to funguje trochu jinak. Lidé ví, co je čeká dole, a proto jsou tam posílání jen trestanci a lidé, jenž se nějak protivili systému. Jelikož návratnost takových osob z povrchu bývá velmi malá. Dostáváme nového hlavního hrdinu, jehož příběh je zajímavý. Charakteristika jeho postavy je jasná a dobře vystihuje, jak by asi lidé v jeho pozici fungovaly. Celý tento svět je velmi uvěřitelný a realistický. Hlavní hrdinové jsou jen lidé a jako lidé se chovají a přemýšlí. Dialogy jsou dobré, mají smysl a nejsou tu jen jako vycpávka mezi akčními sekvencemi.

 

Hlavní dějová linka je dost přímočará ale díky osobním menším příběhům se zdá, že není jediná. Navíc se tu neustále něco děje a postavy jsou nutné reagovat přímo za chodu, takže někdy během události, které se zrovna odehrávají ztrácí hlavní úkol své prvenství v časovém harmonogramu. To je také síla tohoto díla, vypadá jednoduše ale není.

 

Akčních sekvencí je tu oproti prvnímu dílu více ale vůbec to nevadí. Měl jsem obavy, že si autorka neporadí s jejich popisem, že to celkovému pohledu na příběh ublíží ale byl sem vyveden z omylu. Akční scény jsou bravurně vykreslené a popsané. Není to jen strohý popis, střelba tam, náboj zde, ustřelená hlava, kutálející se nábojnice atd… Je to emotivní, je to špinavé, je to krvavé…! Hlavní faktor, který dělá akční scény tak dobré je nepřítel, proti kterému hlavní postavy bojují. Tito netvoři, jenž jsou černější než noc a jejích pohyb vypadá, jak když přeléváte inkoust do vody, jsou jedinečné. Postavy jsou tímto monstrem naprosto fascinovány, když najednou zjistí, že jím trčí z hrudníku obří chitinový pařát a je pozdě na veškeré hrdinství a přichází jen smrt. Smrti a krve se zde dočkáme ve velkém množství. Kristýna vytvořila úžasné bytosti, které ukazují, že lidé jsou slabší článek a neslouží k ničemu jinému než k tomu, aby naplnili jejich touhu po masu.

země v troskách

Co se týká psané formy, jedná se o velmi čtivou a zábavnou knihu. Příběh má spád a čte se úplně sám. Proplouval jsem příběhem a neustále očekával co dalšího mi toto putování za lepšími zítřky a světem ukáže. Celá tato série působí velmi otevřeně. Do budoucna zde máme prostor pro spoustu dalších příběhu, které mohou být každý úplně jiný, a přitom se můžou spojovat do jednoho. Něco takového se už v menším měřítku stane i zde ale nebudu spojlerovat.

 

Kniha má klasický rozměr, který používá epocha tak akorát do ruky ani malý ani velký.

Obálka působí velmi neutrálně, jemně naznačuje, o čem asi kniha bude. Onen obrázek patří k těm hezčím, ale uměl bych si tam představit i něco jiného. Něco více temného, depresivnějšího. Víc co by se hodilo k příběhu 👍.

 

Jsem zvědav kam dál se bude tato série ubírat, tento díl skončil velmi otevřeně, takže už netrpělivě vyhlížím další pokračování. Mé očekávání teď budou ještě větší a Kristýna to bude mít o dost těžší, jelikož si sama nastavila laťku hodně vysoko. Série města má originální atmosféru, originální lore a celkové universum je vlastně v tuto chvíli nekonečné a ukrývá v sobě spoustu tajemna a nezodpovězených otázek…Kolik dalších měst na nebi je? Kolik dalších přeživších se ukrývá na povrchu? Existuje něco jako Eden město, kde lidé žijí jako předtím? Co je se zbytkem planety? Jak vznikají monstra, která vládnou planetě? Mají nějaká své doupata atd… Mám další trilión otázek a doufám, že mi jich autorka aspoň pár zodpoví v budoucích dílech. Jak tuto knihu, tak prozatímní sérii doporučuji všemi deseti 👍

Znáte tuto autorku? Jaké její dílo máte nejraději?