fantasy_sci.fi_svet

Recenze na fantasy knihu Vazači zhouby od Artemiana ze Stranger and Dragons

Název díla: Vazači Zhouby

Autor: Artemian

Pod hlavičkou: Strangers and Dragons

Crowdfundingová kampaň na Startovači

Děkujeme Artemianovi  ze  @stranger_and_dragons  za spolupráci a zaslání beta verze této knihy.

V první řadě děkujeme všem lidem ze Strangers and Dragons za podporu a možnost si přečíst jejich první knihu.  Držíme palce, aby se knize na Startovači dařilo, věříme že si své fanoušky určitě najde.

Stranger and Dragons je skupina, která se převážně věnuje hrání Dračího doupěte a působí nejen na Youtube, kde tvoří videa s touto tématikou, ale mají také Facebook, Instagram a Discord, kde se s nimi můžete pobavit o čemkoliv, co vás nejen k tomuto tématu zajímá. Navíc se snaží více přiblížit lidem, co to jsou hry na hrdiny.

Ovšem aby kniha mohla vyjít, musíte se přičinit i vy sami. 😊 Kniha totiž běží na startovači a potřebuje vaši podporu aby mohla vyjít, tím že projekt docílí konečné částky. Ovšem ani potom není konec, knihu můžete stále kupovat ale už s jistotou, že stoprocentně vyjde na světlo světa. Tento projekt začal 27.4. a končí 27.5., tudiž máte dostatek času si knihu zakoupit či projekt podpořit. Stranger and Dragons si pro váš připravili zajímavé odměny a cíle.

 

 Výpravné fantasy pro všechny, kteří vědí, že na světě neexistuje pouze černá a bílá, a že příběhy i život se utváří sérií těžkých rozhodnutí.

Kniha má 174 normostran a bude vydána ve formátu A5 s lepenou lamino vazbou. Odhadem jde o cca 260 stran. 

Recenze

Teď k samotné knize. Kniha se jmenuje Vazači Zhouby. Jak už samotný název napovídá půjde zde o zhoubu a utrpení, na kterou se váže nejen příběh této knihy ale také bolest a utrpení všech hlavních hrdinu.

Příběh je vcelku jednoduchý. Jeho základ se za mě nachází v klasickém DrD tažení, jde vidět, že autoři jsou milovníci her na hrdiny a touto svou lásku a herní zkušeností přenesly své příběhy do této knihy. Celý děj se odehrává za pohybu velké armády, jenž má za úkol najít a zničit armádu složenou z obyčejných lidí, kteří trpí zvláštní nákazou, nemocí (zhoubou). Ta z nich děla něco jako zombie. Toto tažení sledujeme očima několika hlavních postav.

 

Máme zde dva bratry staršího Velehlase a mladšího Coriela. Oba jsou vysocí důstojníci a mají být součásti velení při tomto tažení. Velehlas se chystá splnit svou důstojnickou povinnost, ale Coriel se rozhodne, že už nebude posílat své muže na smrt a rozhodne se stát řadovým vojákem a okusit stejná muka jaká prožívají ti, jenž posílá do první linie. Další zajímavou a důležitou postavou je Jiskra, poslední z devíti andělů, věčných a takřka nesmrtelných bytostí. Jiskra má za úkol najít hlavního Vazače, bytost, která ovládá armádu zhouby. Samozřejmě tu máme také bytosti i na druhé straně barikády ale nebudu vice prozrazovat.

Postavy zde jsou docela dobře napsané a povedené, většině z nich jsem jejich vystupování věřil. Jejich chovaní má své hluboké kořeny a okolnosti příběhu je formují tím správným směrem, ale ne vše je vždy tak, jak se na první pohled zdá. Co se týká vedlejších postav, tam si to autor nekomplikoval a vsadil jen na hrstku méně či vice důležitých postav. Nečekejte žádné hry o trůny.

Kniha se mi četla dobře. Jde vidět, že autor má praxi jak s vedením příběhu, tak s konverzacemi mezi postavami. Monology i dialogy mezi postavami mi připadaly přirozené a dávaly povětšinou smysl, nebylo to jen plané tlachání. Bohužel jsem se občas ztrácel v druhu konverzace, jelikož zde dost konverzací probíhalo mimosmyslově a po ní ihned následovala konverzace z oči do oči, nebo pokračovala dále nějaká situace, která byla tímto mimosmyslovým spojení přerušena. Bylo to občas dost matoucí. Děj plynul velmi rychle a četba knihy mě bavila. Nebyly tu snad žádná hluchá místa, občas jen nějaké osobní bloumání postavy ve svých myšlenkách, ale byly to jen střípky.

Jedná se o historickou fantasy, ve které jako čtenář očekávám určité literární a slohové určeni. I když se jedná o autorovu prvotinu, tak tu těch literárních nešvaru moc nebylo. Stylisticky je to povedené, občas je sice použito slovo či slovní spojení, jež mi do tohoto světa moc nesedělo, ale v celkovém kontextu mi to nevadilo a nepůsobilo to vůbec rušivě.

Závěrem se jedna o přímočaré fantasy se zajímavým a akčním příběhem. Bohužel, o světě, ve kterém se tento příběh odehrává se moc nedozvíme. Silou této knihy jsou zajímavé postavy a příběh, jenž se neustále stupňuje a je nabity akcí. Já mám radši propracované fantasy s vyšperkovanými světy a originálními postavami, zde jsem dostal jen polovinu z toho, co mám rád. Líbila by se mi mapa tažení či aspoň části světa, ve kterém se tažení odehrává, třeba vznikne v budoucnu i díky kampaní na Startovači. Určitě by to příběhu i knize velmi prospělo. Do budoucna věřím v další příběhy z tohoto světa. Má totiž zajímavou a docela šedou atmosféru, jedná se spíše o temnější záležitost, která má určitě potenciál. Já bych si další příběhy z tohoto světa přečetl rád.

Hodnocení 3,5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
autor webu
Sdílej:

Znáte Strangers and Dragons? Podpořili jste někdy někoho při startovači?