fantasy_sci.fi_svet

Recenze na komiks Hellblazer - Vzlety a pády

hellblazer

Hodnocení 4⭐/5⭐

Název díla: Hellblazer – Vzlety a pády

Autor: Tom Taylor

Ilustrace: Darick Robertson

Nakladatelství: @crew_komiks

Počet stran: 152

Rok vydání: 2021

Recenze: Janča

Moc děkujeme nakladatelství @crew_komiks za poslání komiksu ke zrecenzování.

Anotace

Fakt bohatý chlápek se zřítí z oblohy a skončí brutálně napíchnutý na špici kostelní věže. Ještě divnější je skutečnost, že má k zádům přidělaná andělská křídla. Další podobná úmrtí na sebe nenechají dlouho čekat, a tak chvalte Pána, prší byznysmeni! Policistka Aisha Bukhari je tímhle zvláštním jevem dost vyvedená z míry, dokud ji nenavštíví dávný kamarád z dětství, vyšetřovatel okultních věd John Constantine. Ten totiž objeví spojitost mezi padající elitou a jedním šokujícím momentem z jeho a Aishina promrhaného mládí. Jak tedy nové vraždy souvisejí s prvním mrtvým, kterého měl John na svědomí? Čím se to týká nebe a pekla? A i když je to celé tak trochu Johnova vina, nechá Constantine z oblohy s radostí spadnout další boháče, jako nějaký škodolibý Robin Hood?

 

DC Black Label uvádí titul Hellblazer: Vzlety a pády – okultní detektivku vytvořenou hvězdným týmem, scenáristou Tomem Taylorem (DCeased) a kreslířem Darickem Robertsonem (Banda). Užijte si pohromadě všechny tři díly téhle zvrhlé a zhýralé minisérie!

Recenze

V originále se tento komiks nazývá Hellblazer: Rise and Fall a do češtiny ho přeložil Jan Kukrál, který přeložil například i Batman: Černé zrcadlo.

 

Zajímavost:
John Constantine se poprvé naživo objevil ve filmu z roku 2005 Constantine, kterého hrál Keanu Reeves . V televizním seriálu s názvem Constantin ztvárnil stejnojmennou postavu Matt Ryan. Ryan si později postavu zopakoval v seriálech Arrowverse Arrow a Legends of Tomorrow a přidal se k hlavnímu obsazení až do šesté sezóny.

Tomuto komiksu vévodí hlavní myšlenka… a tou je vina. Vina všeobecně na nás všechny má frustrující účinek a hlodá naše svědomí. Je to příběh o cestě neopatrného a cynického hrdiny za věčným vykoupením. Už od dětství, kdy se chtěl vytáhnout před holkou a kamarádem věděl, že magie opravdu existuje, a že jí dokáže ovládnout. Ovšem, již od toho okamžiku ho tížila vina, protože díky jeho vytahování a zaříkávání se stalo něco, kvůli čemu jeho kamaráda našli mrtvého. Navíc když k tomu přidáme fakt, že pro otce Johna Constantina by bylo nejlepší, aby jeho vlastní syn vůbec neexistoval. Proto mu jako postavě chyběla právě ta otcova ruka a vedení, jakou potřebuje každý chlapec.

 

„Mrtvola Gary má samozřejmě pravdu. Proč jsou mrtvý vždycky tak kurevsky moudrý?“ (John Constantin)

 

Scenárista Tom Taylor nám chce ukázat Johna Constantina v celé jeho kráse, ať už jeho magické schopnosti a obranu proti nim (a také proti magickým netvorům), až po jeho obsesivní chování a jeho slabostem pro osobní neřesti. V komiksu snad není dvojlist, kde by náš hlavní hrdina neměl v puse cigaretu, navíc nemá ani daleko k alkoholu. I jeho mluva odpovídá jeho charakteru. Příběh je kreativní a poutavý, místy až hororový.

hellblazer
hellblazer

Co se týče kresby, u té mám nejasné pocity, určitě jde cítit umělecká vize tohoto grafického románu,

 mě osobně přišla kresba zajímavá, avšak místy ošklivá. Malba mi bohužel moc nesedla. Ovšem výrazy a emoce postav byly zpracovány zajímavě a pozoruhodně výstižně. Musím vychválit vzhled a formát komiksu, který je v tvrdé vazbě, a navíc ta obálka je perfektní. Vně komiksu se okna nedrží struktury a předem určeného počtu čtverců a uspořádání, naopak okna se překrývají a jsou nepravidelné. Autor kreseb si dokáže pohrávat s vytažením různých barev. I tím, že je celkový komiks tmavý dodává na temné atmosféře. Krveprolití tam je velmi zřetelné. A moc se mi líbilo vyobrazení démonů a všeho pekelného.   

„Mám trochu potíže se sebekontrolou, ale pracuji na tom.“ – „Vyrval jsi tomu chlapovi ledvinu.“ – „Má ještě jednu“ – „S tím se nedá nesouhlasit. A to neříkám jenom proto, že tvoje poslední dohadování s někým skončilo vyrvanou ledvinou.“

Celkově hodnotím komiks kladně, ale myslím si, že autor komiksu byl k Johnu Constantinovi ještě docela mírný, a i když je to antihrdina, tak se choval docela proaktivně a byl v rámci možností hodný. Komiks se čte sám, dialogy jsou svěží a hlavní hrdina nešetří sarkasmem a hláškuje kdykoliv mu to situace dovolí. Docela jsem se u toho nasmála. Dokonce jsem na zahraničním webu četla, že při provádění nějakého kouzla má John šest prstů (kreslíř se asi trochu spletl 😊 ) , ovšem v mé knize jsem je nenašla. Tak je možné, že nakladatelství CREW si toho také všimlo a vydalo to již opravené. 😊

Máte rádi komiksy? Který jste četli naposledy? Stalo se vám, že jste v komiksu našli v kresbě chybu?

Tento příspěvek má 10 komentářů

 1. Jamesnok

  Best and news about drug. Read information now.
  https://stromectolst.com/# ivermectin 18mg
  drug information and news for professionals and consumers. Read information now.

 2. RonaldSlice

  drug information and news for professionals and consumers. Drug information.
  [url=https://stromectolst.com/#]stromectol medicine[/url]
  Commonly Used Drugs Charts. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 3. JesseDIp

  Comprehensive side effect and adverse reaction information. Read information now.
  https://stromectolst.com/# purchase oral ivermectin
  Generic Name. Drug information.

 4. Zacharyontom

  Get warning information here. п»їMedicament prescribing information.
  https://stromectolst.com/# ivermectin 1 topical cream
  п»їMedicament prescribing information. Everything information about medication.

 5. hadocoola

  compra kamagra online A management review this summer conducted by Defense Secretary Chuck Hagel indicated the Army might have to shrink by up to 70, 000 more soldiers, to 420, 000

 6. RonaldSlice

  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Read information now.
  ivermectin canada
  Long-Term Effects. Everything about medicine.

 7. Zacharyontom

  Get here. Read here.
  [url=https://stromectolst.com/#]ivermectin cream 1%[/url]
  Best and news about drug. Drug information.

 8. RonaldSlice

  drug information and news for professionals and consumers. Read information now.
  https://stromectolst.com/# where to buy ivermectin
  Comprehensive side effect and adverse reaction information. Some are medicines that help people when doctors prescribe.

Napsat komentář