fantasy_sci.fi_svet

Recenze na komiks Hellblazer - Vzlety a pády

hellblazer

Hodnocení 4⭐/5⭐

Název díla: Hellblazer – Vzlety a pády

Autor: Tom Taylor

Ilustrace: Darick Robertson

Nakladatelství: @crew_komiks

Počet stran: 152

Rok vydání: 2021

Recenze: Janča

Moc děkujeme nakladatelství @crew_komiks za poslání komiksu ke zrecenzování.

Anotace

Fakt bohatý chlápek se zřítí z oblohy a skončí brutálně napíchnutý na špici kostelní věže. Ještě divnější je skutečnost, že má k zádům přidělaná andělská křídla. Další podobná úmrtí na sebe nenechají dlouho čekat, a tak chvalte Pána, prší byznysmeni! Policistka Aisha Bukhari je tímhle zvláštním jevem dost vyvedená z míry, dokud ji nenavštíví dávný kamarád z dětství, vyšetřovatel okultních věd John Constantine. Ten totiž objeví spojitost mezi padající elitou a jedním šokujícím momentem z jeho a Aishina promrhaného mládí. Jak tedy nové vraždy souvisejí s prvním mrtvým, kterého měl John na svědomí? Čím se to týká nebe a pekla? A i když je to celé tak trochu Johnova vina, nechá Constantine z oblohy s radostí spadnout další boháče, jako nějaký škodolibý Robin Hood?

 

DC Black Label uvádí titul Hellblazer: Vzlety a pády – okultní detektivku vytvořenou hvězdným týmem, scenáristou Tomem Taylorem (DCeased) a kreslířem Darickem Robertsonem (Banda). Užijte si pohromadě všechny tři díly téhle zvrhlé a zhýralé minisérie!

Recenze

V originále se tento komiks nazývá Hellblazer: Rise and Fall a do češtiny ho přeložil Jan Kukrál, který přeložil například i Batman: Černé zrcadlo.

 

Zajímavost:
John Constantine se poprvé naživo objevil ve filmu z roku 2005 Constantine, kterého hrál Keanu Reeves . V televizním seriálu s názvem Constantin ztvárnil stejnojmennou postavu Matt Ryan. Ryan si později postavu zopakoval v seriálech Arrowverse Arrow a Legends of Tomorrow a přidal se k hlavnímu obsazení až do šesté sezóny.

Tomuto komiksu vévodí hlavní myšlenka… a tou je vina. Vina všeobecně na nás všechny má frustrující účinek a hlodá naše svědomí. Je to příběh o cestě neopatrného a cynického hrdiny za věčným vykoupením. Už od dětství, kdy se chtěl vytáhnout před holkou a kamarádem věděl, že magie opravdu existuje, a že jí dokáže ovládnout. Ovšem, již od toho okamžiku ho tížila vina, protože díky jeho vytahování a zaříkávání se stalo něco, kvůli čemu jeho kamaráda našli mrtvého. Navíc když k tomu přidáme fakt, že pro otce Johna Constantina by bylo nejlepší, aby jeho vlastní syn vůbec neexistoval. Proto mu jako postavě chyběla právě ta otcova ruka a vedení, jakou potřebuje každý chlapec.

 

„Mrtvola Gary má samozřejmě pravdu. Proč jsou mrtvý vždycky tak kurevsky moudrý?“ (John Constantin)

 

Scenárista Tom Taylor nám chce ukázat Johna Constantina v celé jeho kráse, ať už jeho magické schopnosti a obranu proti nim (a také proti magickým netvorům), až po jeho obsesivní chování a jeho slabostem pro osobní neřesti. V komiksu snad není dvojlist, kde by náš hlavní hrdina neměl v puse cigaretu, navíc nemá ani daleko k alkoholu. I jeho mluva odpovídá jeho charakteru. Příběh je kreativní a poutavý, místy až hororový.

hellblazer
hellblazer

Co se týče kresby, u té mám nejasné pocity, určitě jde cítit umělecká vize tohoto grafického románu,

 mě osobně přišla kresba zajímavá, avšak místy ošklivá. Malba mi bohužel moc nesedla. Ovšem výrazy a emoce postav byly zpracovány zajímavě a pozoruhodně výstižně. Musím vychválit vzhled a formát komiksu, který je v tvrdé vazbě, a navíc ta obálka je perfektní. Vně komiksu se okna nedrží struktury a předem určeného počtu čtverců a uspořádání, naopak okna se překrývají a jsou nepravidelné. Autor kreseb si dokáže pohrávat s vytažením různých barev. I tím, že je celkový komiks tmavý dodává na temné atmosféře. Krveprolití tam je velmi zřetelné. A moc se mi líbilo vyobrazení démonů a všeho pekelného.   

„Mám trochu potíže se sebekontrolou, ale pracuji na tom.“ – „Vyrval jsi tomu chlapovi ledvinu.“ – „Má ještě jednu“ – „S tím se nedá nesouhlasit. A to neříkám jenom proto, že tvoje poslední dohadování s někým skončilo vyrvanou ledvinou.“

Celkově hodnotím komiks kladně, ale myslím si, že autor komiksu byl k Johnu Constantinovi ještě docela mírný, a i když je to antihrdina, tak se choval docela proaktivně a byl v rámci možností hodný. Komiks se čte sám, dialogy jsou svěží a hlavní hrdina nešetří sarkasmem a hláškuje kdykoliv mu to situace dovolí. Docela jsem se u toho nasmála. Dokonce jsem na zahraničním webu četla, že při provádění nějakého kouzla má John šest prstů (kreslíř se asi trochu spletl 😊 ) , ovšem v mé knize jsem je nenašla. Tak je možné, že nakladatelství CREW si toho také všimlo a vydalo to již opravené. 😊

Sdílej:

Máte rádi komiksy? Který jste četli naposledy? Stalo se vám, že jste v komiksu našli v kresbě chybu?