fantasy_sci.fi_svet

Arkham: Pochmurný dům v pochmurném světě - Temný a nezapomenutelný komiksový zážitek!

napsala Janča  🦇 19.04.2023 

Listovací ukázku komiksu najdete ZDE

Název díla: Arkham – Pochmurný dům v pochmurném světě

 

Originální název: Arkham Asylum: A Serious House on Serious Earth (1989)

Autor: Grant Morrison

Kresba: Dave McKean

Počet stran: 128

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 2023

Děkujeme nakladatelství @crew_komiks za zaslání recenzního výtisku tohoto komiksu. 

V roce 1920, po smrti své narušené matky, začal geniální psycholog Amadeus Arkham přestavovat svůj rodný dům na nemocnici pro léčbu duševně nemocných. O více než půl století později je Arkhamův ústav místem plným bezútěšných chodeb a tísnivých stínů – temnou hádankou z kamene a dřeva, kterou je nejlepší nechat nerozluštěnou. V jeho klaustrofobních vypolstrovaných celách a neosvětlených sklepeních přebývají Batmanovi duševně narušení nepřátelé a sní o dni, kdy povstanou a svrhnou svět rozumu.

A ten den konečně nastal.

Je 1. dubna a blázni ovládli blázinec. Obyvatelé Arkhamu, v čele s Jokerem, předkládají strašlivé ultimátum muži, jenž je zodpovědný za jejich uvěznění. Batman musí sestoupit do srdce temnoty a čelit pravdě o své vlastní rozpolcené identitě – nebo se odsoudit ke sdílení osudu pacientů Arkhamova ústavu.

Komiks Arkham: Pochmurný dům v pochmurném světě, který vyšel nedávno v nakladatelství Crew v edici Legendy DC včetně bohatého bonusového materiálu, je z roku 1989 a je jedním z nejvýznamnějších komiksů, který vzešel z pera spisovatele Granta Morrisona a umělce Davea McKeana. Jedná se o temný a depresivní příběh o Arkhamově psychiatrické léčebně, kde jsou umístěny nejhorší padouchové z Gothamu, včetně Jokera,Two-face a dalších.

„Občas musíme bořit, abychom mohli budovat, Batmane.“

 

Morrison stvořil neuvěřitelně hluboký komiks k přemýšlení, který si klade otázky o šílenství, realitě a touze po moci. Hlavním motivem je zde pochybnost o tom, kdo je v Arkhamu vlastně šílený – pacienti nebo zaměstnanci, kteří je drží pod kontrolou. Morrisonovým cílem bylo přenést čtenáře do vnitřního světa hlavních postav a nechat je prožít, co prožívají, a to se mu skvěle podařilo. Dokázal vytvořit velmi tísnivou atmosféru.

„Chci, aby věděl, jaké to je umazat si ruce, když se hrabete v nejšpinavějších zákoutích vlastní mysli.“

McKeanova práce na ilustracích je prostě úchvatná. Použití temných a nevšedních technik vytváří dokonalou atmosféru, která se hodí k tématu komiksu. Jeho styl je silně a snadno rozpoznatelný – kombinuje kresby, malbu, fotografie a koláže. Což je něco, co se v komiksové tvorbě nevyskytuje příliš často. Navíc jeho až hororový nádech je skoro mrazivý.

„Někdy… někdy se mi zdá, že ústav je hlava. Jsme uvnitř obrovské hlavy, která si nás vysnila. Možná je to tvoje hlava, Batmane. Arkham je zrcadlo. A my jsme ty.“

Arkham – Pochmurný dům v pochmurném světě je komiks, který by si měl přečíst každý fanoušek Batmana a komiksových knih. Morrison a McKean dokázali vytvořit unikátní a nezapomenutelný příběh, který dokáže oslovit nejen fanoušky superhrdinů, ale i ty, kteří preferují hlubší a temnější tón. Je to více než jenom příběh o superhrdinech, je to příběh o šílenství, utrpení a hledání identity.

Tento netypický komiks o Batmanovi rozhodně doporučuji!

PS: Úvodní citát, který je použitý z příběhu Alenka v říši divů, tento komiks zcela vystihuje!

 

Hodnocení 5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsala a vytvořila:
janča
Janča
autor webu

Miluje fantasy již od dětství a její největší vášní byl a je Harry Potter a Pán prstenů. První si zamilovala knihy a poté i filmy. Od té doby miluje vše co je s fantasy svázáno. Ať už se jedná o PC hry, stolní hry, hru na hrdiny, knihy nebo filmy a seriály.
Sdílej: