fantasy_sci.fi_svet

Recenze na Aldebaran, mistrovské dílo evropského komiksu

crew komiks

Listovací ukázku komiksu najdete ZDE

Název díla: Aldebaran

 

Autor: Luiz Eduardo de Oliviera (Leo)

 

Počet stran: 260

 

Nakladatelství: Crew

 

Rok vydání: 2022

 

 

Děkujeme nakladatelství @crew_komiks za zaslání recenzního výtisku této knihy.

Když se řekne sci-fi komiks, představím si obrovské kosmické lodě, které jsou součástí dechberoucích vesmírných bojů. Nebo nebezpečné výpravy do neznámých části nekonečného vesmíru. Moderní technologie, neskutečné objevy a cestování časem i prostorem.

Když se řekne klasický sci-fi komiks, představím si chapadlovité emzáky nebo trifidy, kteří se snaží zničit naši planetu. Já si také představím srandovní kosmonauty s prosklenou helmou, co vypadá jak akvárko. V ruce třímají laserovou pistoli a tisknou se k nim svůdné ženštiny v rudých upnutých šatech. Děj komiksu se většinou odehrává časově velmi blízko našemu současnému roku.

Aldebaran je ale jiný! Spoustu z těchto sci-fi stereotypů nesplňuje, ale v menším množství v něm nalezneme od každého trochu. Je to jedinečné a zvláštní sci-fi. Jedná se vlastně o dobrodružný příběh odehrávající se na planetě Aldebaran 4 (4tá planeta v Aldebaranské sluneční soustavě), na které před více jak sto lety přistála pozemská loď s třemi tisíci kolonisty. Bohužel, nový kolonisté ztratili kontakt se zemí. Zavedli proto autokratickou společnost a museli si na nové planetě vystačit s tím málem co měli sebou.

Příběh začíná v roce 2179, populace na Aldebaranu činí více jak 20.000 obyvatel. Většinu planety tvoří oceány a kontinent vypadá jak prosluněná Brazílie. Horko, nekonečné písčité pláže a bujné pralesy. Bohužel, tato krásná planeta skrývá svá tajemství. Ty největší tajemství se ukrývají ve vodách nekonečného, nikým neprobádaného oceánu. Celkově nalezneme hlavní rozdíl mezi planetou zemi a Aldebaran ve fauně a flóře, ta je tu úžasná propracovaná a každé zvíře či kdejaká rostlina je naprostý unikát. Pozemšťané i přes staletí života na této planetě zdaleka neznají všechny její obyvatelé. Jeden velmi vzácný netvor vyleze z oceánu a zničí jednu vesnici. Tuto nešťastnou událost přežijí tři její obyvatelé, mladík Mark a sestry Kim a Nellie. Mark a Kim ale nemohou tuto událost nechat být, potřebují znát pravdu. Proto se spojí s tajemným mužem, který pár dnů před událostí vesnici varoval, že se bližší neznámá hrozba, bohužel mu nikdo nevěřil…

Příběh vypadá jednoduše, ale není, děj se stupňuje a hlavní hrdinové přecházejí z jednoho problémů k druhému a společně s novými objevy také poznávají odvrácenou tvář lidské společnosti. Seznamují se se skutečným životem. Životem, kde vyhrává ten, který má méně slitování. Komiks je složen ze čtyř dění a každé odvypráví kousek příběhu. Velmi se mi líbil vývoj postav. Nejen psychický ale také fyzický a duševní. Díky tomu, že se příběh odehrává v rámci několika let tu vznikají  nové možnosti, jak změnit děj a pohrát si z jeho vrstvami. Autor díky tomu mění nejen postavy ale celý Aldebaran.

Kresba je výborná, jde vidět, že už má svůj věk, ale na mě působila, že je stvořená přímo pro tento příběh. Postavy jsou propracované na jejich vzhledu jde vidět určitý vývoj. Textových bublin a textů všeobecně je tu spousta, přesto nijak nevadí kresbám a nepůsobí vůbec rušivě.

Autor ukazuje, že má úžasnou fantasii, ve které se hodně promítá jeho rodná Brazílie. Fauna i flora je úžasná a vzhled většiny monster je naprosto neokoukaný.

Závěrem – Musím konstatovat, že vizuál na první pohled ničím nepřipomíná sci-fi komiks, přitom Aldebaran je planetární space opera, která na mě působí jako cestopisná encyklopedie, která se na druhé stránce promění ve vědecko-fantastický román následovaný dobrodružným příběhem, kde je na prvním místě vlastní přežití.  Příběh má přes to všechno mnohem větší přesah, ať už politický nebo lidský či morální. Ukazuje dvě tváře člověka, ať už tu kladnou tak také tu odvrácenou, temnou. Jedná se prostě o komplexní a dobře fungující dílo. Určitě bych také vyzdvihnul práci s postavami a jejich charakterem, ta je skvělá. Aldebaran je právem označován za výjimečné, dnes už klasické sci-fi, které je svým příběhem i pojetím jedinečné a originální, jeho četbu doporučuji úplně všem 👍.

Hodnocení 5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
autor webu
Sdílej:

Máte rádi evropské komiksy?