fantasy_sci.fi_svet

Recenze na knihu Stíny nad univerzitou v Tir Erath - Rogenovo oko

stíny nad univerzitou

Hodnocení 4⭐/5⭐

Název díla: Stíny nad univerzitou v Tir Erath 1 – Rogenovo oko

Autor: Jarmila Mlčoušková

Počet stran: 272

Nakladatelství: Cpress

Rok vydání: 2021

Recenze: Robin

Děkujeme autorce @alydaress za zaslání výtisku své knihy k recenzi.

Anotace

Doprava poháněná parními ďasy. Nepolapitelný vrah, který se specializuje na kolegy z branže. Magická čtvrť ozubených kol, ocelových květů a podezřelých výtrysků páry. Úzká čtvrť plná studentských spolků, ohyzdných chrličů a skrýší uprchlých chimér. A samozřejmě kuchař, který býval travičem. To vše a mnohem víc skýtá jedinečný kolorit Tir Erath, města proslulého svou Univerzitou.

Rianet přezdívaná Karmína si zdejší studium užívá plnými doušky. Patří totiž k lovcům a její bestiář se jen hemží morkodlaky, unicery se zlatým rohem i rudookými dragostami se šupinami na plecích. To její kamarádka Elenis s katedrou objevitelů tolik štěstí neměla a nudu výuky zahání koketováním s pátracími krystaly – artefakty, které se už po mnoho let nacházejí na seznamu zakázaných předmětů.

Zatímco termín bakalářských projektů se blíží a Elenis s Karmínou kličkují mezi školními tresty, nad Univerzitou se stahují stíny z dávné minulosti a hrozí, že ji pohltí navždy.

Recenze

Magická univerzita, ve které se vzdělávají budoucí lovci magických i nemagických živočichů. Čarodějové, kteří nejraději filozofují a studují umění čisté magie. Také nesmí chybět řemeslníci, jež nejradši vytvářejí mocné magické předměty a také objevitelé, dobrodruzi, kteří neustále hledají nové informace o magickém světě. Každý by si zde vybral svou katedru. Tato magická univerzita sídlí v Tir Erath městě, jenž je barvité, je originální a má čtenáři co nabídnout.

 

Autorka Jarmila Mlčoušková má úžasnou fantazií a nic v jejím světě není jen tak náhodně umístěné, ať už mluvíme o magických tvorech, kouzelných předmětech či tajuplných městských uličkách. Učarovala mě atmosféra města a magické univerzity. Město a univerzita všeobecně jsou tou nejlepší části knihy, když k tomu přidáte spoustu neotřelých nápadů jako kuchař z menzy, jenž je bývalí travič. Zajímavou karetní hru, kterou bych chtěl určitě jednou zkusit. Renegáta, jež pluje po obloze ve svém nebeském korábu nebo vodní dýmku, která dokáže mění chuť podle potenciálu studenta. Dostáváme komplexní, originální a zábavný svět.

Příběh byl ze začátku docela nudný a moc jsem se nechytal. Dvě mladé studentky a jejích problémy s dospíváním a studiem (největší trofej jsou spoďáry vedoucího katedry) , ano jsem si jistý, že nejsem cílová skupina, pro kterou byla tato kniha napsaná, ale já rád objevuji nové fantasy světy, knižní postavy a hlavně tuzemské autory. Naštěstí kniha se četla dobře byla pěkně napsaná a stránky ubíhaly jedna za druhou. Navíc jsem neustále objevoval nové zajímavosti, jenž nám nabízí Tir Erath. Po půlce knihy jsem se naplno ponořil do příběhu a byl jsem mile překvapen, jak dobrou knihu Jarmila Mlčoušková napsala.

Příběh ve druhé půli nabere spád a hlavní protagonisté budou muset nejen spojit své schopnosti ale také zajít za hranicí svých fyzických sil i etických bariér. Musí totiž uspět jak u zkoušek univerzitních, tak ukázat i osobní sílu, jelikož univerzita a lidé, jenž jí obývají ukrývají více tajemství než si naši hrdinové, kdy uměli představit.

Závěrem – jedná se o příjemnou, zábavnou a magií protkanou knihu. Příběh má své kouzlo a svět je vážně povedený. Sice na můj vkus tam bylo až moc mladistvého vztahového odbočování ale vztahy k YA knihám patří. Určitě tuto knihu hodnotím pozitivně, hlavně díky krásné psané formě a zábavné, ojedinělé fantasií.

Sdílej:

Jaký obor byste chtěli studovat na magické univerzitě?