fantasy_sci.fi_svet

Želvy Ninja – známe je všichni z dětství, a sledují je i naše děti. Známe je ale doopravdy? část 39. 

napsal Comics Boy CZ  🐢 25.07.2023

Želví mánie za dob československých

Bláznivé devadesátky 🤪

Už jsme si tu několikrát řekli, že začátkem 90. let zažívaly Želvy mohutnou expanzi a těšily se celosvětové oblibě. Jejich komiksy, hračky a jiné vychytávky byste tehdy našli nejspíš úplně všude.

Jak to ale bylo u nás? 🤔

Ještě za dob České a Slovenské Federativní Republiky se k nám dostaly první knihy Teenage Mutant Hero Turtles, které byly zaměřené na děti. Šlo vlastně o obrázkový časopis o délce necelých 100 stran, který tu tehdy vydávalo nakladatelství Egmont ČSFR (dnes Egmont). Úplně prvním výtiskem byl časopis s názvem Hrdinové z podzemí, který se na pultech objevil v roce 1991. Pokud vám vrtá hlavou proč je v názvu “Hero” místo “Ninja”, vraťte se k epizodě 12 😉 Ve vydávání těchto časopisů Egmont pokračoval i v roce 92, kdy vyšly další příběhy jako Boj o sochu Svobody nebo Setkání v dimenzi X. V témže roce vydalo nakladatelství Egmont taky příběhy ze série TMNT Movie Adaptations Series: Nindža-želvy zasahují a Tajemství mutagenu. I v tomto případě se nejednalo o komiksy, ale o knihy pro děti v měkké vazbě. Kolik jich tehdy vyšlo celkem se mi bohužel nepodařilo zjistit 🤷‍♂️ Stejně jako u předchozí série neexistuje žádná databáze, kde by se tyhle informace daly snadno dohledat. Aspoň mně se to nepodařilo..

Ale tím se v roce 92 rozhodně nekončilo! 💥

Našel jsem ještě jeden zajímavý časopis o délce 32 stran, který obsahoval 252 nalepovacích obrázků s Želváky, různé křížovky a jiné rébusy pro děti. Bohužel opět vůbec netuším o jakou šlo sérii a kdo ji tehdy u nás vydal. Jediné co vám můžu s jistotou říct je, že původně časopis vydalo italské vydavatelství @panini_comics, které se v evropě soustředí na vydávání komiksů a sběratelských samolepek. A se samolepkami je úzce spojená i první komiksová série, která na našem území vyšla:

Teenage Mutant Hero Turtles 🐢

Úplně první Želví komiksy se pod tímto titulem objevily na tuzemských pultech v roce 92. V roce, který byl pro Želvy u nás očividně průlomový. Šlo o přetisk komiksů, které vyšly původně jako TMNT Adventures u @archiecomics v roce 1988. A jak už všichni jistě víme, šlo o tu veselou verzi Želvích bojovníků s barevnými šátky.

A příště si řekneme víc o těch samolepkách 🤓

Sleduj Comics Boy CZ
  • Opens in a new tab
  • Opens in a new tab
  • Opens in a new tab

 

 

Sdílej: