fantasy_sci.fi_svet

Znáte Legendy staré Prahy? Pokud ne, podívejte se na český animovaný seriál

Hodnocení 72%

Název seriálu: Legendy staré Prahy

Žánr: Animovaný / Historický

Rok vydání: 2013

Režie:  Ondřej Žatečka

Stopáž: 70 min (Special Edition: 50 min)

Pár dní zpátky při projíždění Netflixu na mě vyskočil animovaný seriál s názvem Legendy staré Prahy. Já osobně mám rád legendy a mýty všeho druhu. Navíc, když se jedná o naše české/pražské legendy! Bylo tedy jasné, že si na to musím udělat čas. Po shlédnutí jsem zjistil, že se vlastně jedná o starší dílo z roku 2013. Právě z toho důvodu se chci s vámi o tento zajímavý projekt podělit. Myslím si, že je důležité, aby obyvatelé ať už Prahy, nebo jakéhokoli jiného města ČR znali legendy a historií naší země a našich měst.

 

Originální anotace:

Animovaný seriál o působivých pražských legendách. Všechna starobylá místa mají svá tajemství. Ani Praha není výjimkou. Magické město v srdci Evropy zažilo nejen chvíle slávy, ale také období temnot. O jeho uličkách, palácích i zastrčených zákoutích se navzdory plynoucí historii dochovaly pověsti, z nichž dodnes běhá mráz po zádech. Nechte se fascinovat světem dávných tajemných příběhů, které se možná skutečně staly…

Jedná se o sérii 12 povídek/legend:

O neviňátku z Karlova mostu

O Pražském orloji

O neviňátkách z židovského hřbitova

O lásce na zámeckých schodech

O hraběnce z Černínského paláce

O Golemovi

O Faustově domě

O Čertových kamenech

O zlatém pokladu

O hvězdáři, který nalezl věčnost

O rotundě na Starém Městě

O Atlantovi z Malé Strany

 

Největší slabinou tohoto projektu je délka každé Legendy. Čtyři maximálně pět minut dlouhé epizody jsou vážně krátké, jsem si naprosto jistý, že by se dalo o většině těchto legend mluvit mnohem déle. Chápu, že autoři měli velmi omezené finance a snažili se i s tak omezeným rozpočtem předat divákům krásy těchto legend, jak nejlépe dokázali. Většina povídek je i přes krátký čas dobře popsána a nebyla o nic důležitého ochuzena. Je pravda, že legenda „O Pražském orloji“ končí tak, že si kde kdo může myslet, že se už orloj nepodařilo nikdy zprovoznit, ale je to jen malá drobnost. Vypravěč, jenž nás provází jednotlivým příběhy má příjemný hlas a dobrou intonaci. V temnějších povídkách bych sice ocenil někoho z výraznějším a hlubším hlasem, ale to jen pro dotvoření atmosféry.

Vizuální stránce nemám co vytknout. Povedený účelný vzhled, který i přes svoji jednotnost krásně podtrhuje děj každé Legendy. Musím ocenit nápaditost a kresbu, která má své kouzlo a dokáže diváka uhranout. Démoni a čerti vypadají strašidelně, dokonce v některých scénách až hororově. Každá část Prahy je jedinečná a svým způsobem nezaměnitelná, jsem rád, že se toto podařilo autorům přenést po vizuální stránce na výbornou.

Závěrem bych řekl, že se jedná o příjemné dílo, které nám výpravy legendy staré Prahy osobitým a oku vizuálně lahodný způsobem. Myslím si, že by se toto dílo mělo pouštět ve všech školách, jelikož by byla veliká škoda, aby dnešní mládež neznalá tyto úchvatné příběhy. Sám jsem o některé z nich slyšel poprvé a jsem rád že jsem je viděl.

Autoři o projektu:

V projektu jsme spojili několik animačních technik – siluetovou techniku, klasický kreslený film a reálné prvky. Tím vznikl výtvarně naprosto ojedinělý a výjimečný projekt, který částečně odkazuje například i na tradici filmů Karla Zemana a dalších originálních českých tvůrců.

Sdílej:

Znáte nějaké legendy nebo mýty z vašeho rodného města/vesnice/kraje? Podělte se o ně s námi. Máte rádi legendy?