fantasy_sci.fi_svet

Autor a majitel nakladatelství? To je Martin Štefko

martin stefko
o autorovi

Martin Štefko se narodil v roce 1986 v Českém Krumlově, kde v současné době již nežije, ale jihu Čech zůstává nadále věrný. Zde se věnuje svojí práci a od svých zhruba patnácti let také vlastní beletristické tvorbě.
Nejprve doma objevil foglarovky, ale na střední škole se v knihovně setkal s takovými autory, jako jsou Frank Herbert, Stephen King, Brian Lumley nebo P. K. Dick. Fantastická literatura ho učarovala a ve své tvorbě se zaměřuje na různé formy hororu, thrilleru, sci-fi a fantasy. Není žánrově vyhrazený a v poslední době se mu dokonce daří od fantastických prvků ve své tvorbě oprostit.
V roce 2014 si splnil sen, když vydal svůj první román – Mrtví kráčí po zemi. Od té chvíle věděl, že chce vydávat knihy, především tedy vlastní, ale případně i knihy jiných autorů. To vedlo v roce 2015 ke vzniku nakladatelství Golden Dog. Kromě psaní jsou pak jeho zálibami film, knihy a deskové hry.

Chtěli bychom poděkovat autorovi a majiteli nakladatelství Golden Dog @martinstefko (@goldendogbooks ) za velice zajímavý rozhovor. 😊

Recenze na autorovu knihu nejdete 👇ZDE👇

Rozhovor

Kdy jste se rozhodl, že napíšete knihu?

V roce 2004. Do té doby jsem psal povídky, ale nějak mě to nenaplnilo tak, jak bych potřeboval. A tak jsem přešel k delšímu útvaru. Je pro mě jako stvořený. Mám víc prostoru, můžu si hrát s postavami, zápletkou. A od té doby se soustředím hlavně na romány. Dokončeno jich mám devatenáct, ale vydáno zatím jen sedm. Pár jich v šuplíku zůstane navždy. K prvnímu publikování jsem se rozhodl až v roce 2014.

Máte radši sci-fi nebo fantasy?

Horor. Ale kdybych si měl vybrat z těch dvou jmenovaných, tak asi sci-fi. Fantasy prvky se mi ale do tvorby také často vloudí. Je to všechno jako jeden svět, který je tvořen fantazií, a je jen na mě, jakým směrem se vydám, ať už jako autor, nebo jako čtenář. Ale v poslední době se nejraději vydávám do těch temných koutů.

Váš nejoblíbenější autor potažmo kniha?

Byl to Stephen King a jeho série Temná věž, protože jsem v ní našel tolik inspirace, že se to v mé tvorbě projevuje asi doposud. Ale už Kinga nečtu, čtu jiné autory, ale žádného vyloženě oblíbeného nemám. Líbí se mi rozmanitost, a to jak ve vlastní tvorbě, tak i v četbě jiných autorů.

Kterou z vašich napsaných knih mate nejraději? A která z nich se Vám nejlíp psala?

Nejde asi říct přímo nejraději, není ani jedna, za kterou bych se styděl, ale mám silný citový vztah k Zatracencům. To, že se mi podařilo napsat a vydat western, pořád vnímám jako něco neuvěřitelného. A ten příběh mě pořád baví. Nejsnáze se psala Nikdy se nepřestala usmívat. Ten příběh ze mě vyletěl za tři týdny. Dral se ven a já ho nemohl zastavit.

Jaké jsou vaše koníčky mimo psaní knih?

Do loňska jsem bral jako koníček vydávání knih, nakladatelství Golden Dog bylo v podstatě moje hobby, ale v posledních měsících už mám pocit, že je to trochu víc práce než jen koníček. Ale jinak rád koukám na filmy a čtu, i když nyní hlavně rukopisy, a v poslední době se s partnerkou oddáváme deskovým hrám. Jo, a sex je taky příjemný koníček.

Z jakého důvodu jste se rozhodl založit vlastní nakladatelství? Bylo to z autorských důvodu, chtěl jste sám své díla dovést k dokonalosti? Nebo z důvodu, že vám v Česku chyběl specifický druh knižní tvorby?

První impuls bylo vydávání vlastních knih. Nic víc. Ale postupně jsem zjišťoval, jak je smutné, že česká vydavatelství kašlou na české hororové autory. Tak jsem se do vydávání opřel trochu víc s tím, že vydám autory, kteří mě v hororu baví. A to se povedlo. Až do té míry, že mohu přinášet i zajímavé zahraniční autory, po nichž také čeští vydavatelé jinak neštěknout, což je škoda.

Čtete všechny knihy, než je vaše nakladatelství vydá? Rozhodujete sám o vydání knih, nebo máte na to tým?

Nebudu tvrdit, že Golden Dog jsem jenom já, ale tohle jsou úkoly, které leží primárně na mně. Já čtu rukopisy, já rozhodnu, jestli se jimi dál zabývat, já mám poslední slovo. Ale mám kolem sebe lidi, bez kterých bych se neobešel, ať už je to korektorka Lucka, anebo – a ten především – Michal Březina, který dává Golden Dogu jeho grafickou podobu – připravuje obálky, některé kompletně dělá, sází knihy. Michal je pro mě nenahraditelný.

Jak se zrodil název nakladatelství – Golden Dog? Na horor či thriller nám to nějak nesedí. 😊

Jeden z napsaných a nevydaných románů, co mám v šuplíku, se jmenuje Zlatý pes a létající medvěd. To zlatý pes, v angličtině, se mi do mysli vrylo natolik, že jsem prostě věděl, že to bude název nakladatelství, pokud ho někdy budu mít. A to se stalo. A líbilo se mi logo packy, které nakladatelství na začátku mělo. Takhle jsem Golden Dog viděl. Pravda, hodně se změnilo, ale ten název zůstal a jsem rád. Myslím, že si na něj lidi už zvykli. I na to, že pod anglickým názvem chci primárně vydávat české autory.

Pracujete nyní na své další knize?

Měl jsem teď půl roku pauzu, kdy jsem pro jiné povinnosti neměl sílu ani chuť psát, ale v posledních týdnech jsem si sedl k pokračování románu Mrtvé ženy. Rukopis už je za polovinou, možná za druhou třetinou, ale ještě je toho dost, co dopsat. A pak ty korektury. Ale pokud vše půjde dobře, tuhle svou knihu bych rád vydal příští rok.

📚Martin Štefko již napsal tyto knihy📚:
– Mrtví kráči po zemi – 2014 (DK 80%)
– Nikdy se nepřestala usmívat – 2015 (DK 87%)
– Agentura 1: První tým – 2016 (DK 75%)
– Mrtví kráčí po zemi: Život v ráji – 2017 (DK 85%)
– Zatracenci – 2018 (DK 92%)
– Agentura 2: Střepy minulosti (DK 87%)
– Mrtvé ženy – 2020 (DK 91%)

Četli jste nějakou z knih tohoto spisovatele? Či mate nějakou oblibenou z nakladatelství Golden Dog?