fantasy_sci.fi_svet

Rozhovor s autorkou Terezou Kadečkovou

Golden Dog
o autorovi

Tereza Kadečková je v internetových vodách známá jako Kadet. Narozena léta páně 1993 v Hradci Králové. Z rodného města nevytáhla paty, vystudovala tam pedagogiku a teď v něm mučí děti hodinami angličtiny.

Po publikování povídek ve sbornících – Čas šelmy (2015), FASCINACE: Bazén (2017) Ve jménu Brožova! (2019) jí u nakladatelství Golden Dog vyšla první kniha O dracích a lidech (2020). V roce 2022 následovala další kniha ze světa draků – O dracích a Sedmi. V roce 2023 vydala svou třetí knihu, tentokrát fantasy s motivy severské mytologie Ve větvích Yggdrasilu.

Píše převážně fantastiku, ale čas od času zavítá do vod komiksů (Vějíř 2015, Vějíř 2016). Je redaktorkou fantasy webu Sarden. Protože má obě ruce levé, psaní je její jediný koníček. Když zrovna nepíše, tak knihy aspoň konzumuje – většinou s kečupem.

Velké díky @terezakadeckova, že s námi tento rozhovor spáchala. 

Začneme takovou klasickou otázkou. Jak ses dostala k psaní knih?

Já tvrdím, že psaní se dostalo ke mně, ne naopak. Od chvíle, kdy jsem uměla číst a psát jsem prostě psala. Už v pěti letech jsem rozepsala svou první knihu – byla to vykrádačka všech pohádek, na které jsem koukala. Od té doby mě to nepřešlo (to psaní, ne vykrádání… no, i když…) Pokud existují soulmates, tak já a psaní to jsme. Jeden bez druhého prostě nemůžeme být.

Co ráda děláš ve svém volném čase?

Jsem domácí povaleč, ze židle mě zvednou jen cony a fantasácké nebo knižní akce. Ale jinak svůj volný čas trávím hlavně psaním. Když se k němu nemůžu dokopat, tak potom čtu, hraju hry (počítačové i deskové), koukám na filmy a seriály a skládám puzzle. Jsem houba na příběhy v jakékoliv jejich podobě.

Máš nyní něco rozečteno? Jaká je Tvá oblíbená kniha, potažmo autor?

Právě teď jsem uprostřed výbuchu po stěhování, takže moje knihovna leží zabalená v krabicích a nemůžu se ke knihám dostat. Až se k nim dostanu, plánuju si přečíst obě knížky z Azylu od Lucky Lukačovičové a těším se, až mi přijde nové Zrnko temnoty od Madly Pospíšilové Karasové V pekle jsme všichni Hébert, to si přečtu hned, jak dorazí.

Moje oblíbená kniha je 451° Fahrenheita od Raye Bradburyho. Promlouvá ke mně, četla jsem ji mnohokrát a psala jsem na ni bakalářku a diplomku. Oblíbeného autora asi nemám – tedy ne tak, že bych kupovala vše, co vydá a vše přečetla. Ale vím, že nikdy nešlápnu vedle u produkce Golden Dog. A to neříkám jen proto, že mi vydávají knihy, vážně od nich vše čtu a výběr Martina Štefka je skvělý.

V lednu ti vyšla kniha Ve větvích Yggdrasilu. Co nám o ní můžeš říct?

Je to dobrodružná fantasy s motivy severské mytologie. Agáta je úplně normální ženská, která má za sebou hodně špatných věcí. Teď se ale její život dal do pořádku a když si dovolí doufat, že už bude jen líp, vpadne jí do něj Loki a vše otočí vzhůru nohama.

Je to příběh o osudu, předurčení, věrnosti, nenaplněné lásce a přenášení traumat z dětství.

Yggdrasil spadá pod severskou mytologií. Proč zrovna severská mytologie, co tě na ní nejvíce zaujalo?

Kdysi, ještě na střední, se mi zdál sen o Lokim, rozhodla jsem se o něm napsat povídku (a poslala ji do Vidoucích a bylo mi řečeno, ať už nikdy nepíšu). Jsem ten typ, co si sedne, načte hromadu faktů a pak z nich stejně použije jen desetinu. Tak jsem se dostala k příběhům, samotné mytologii, a dokonce k Marvelu. Příběhy mě zaujaly víc než třeba Řecká mytologie, ale nedokážu posoudit, čím to je. Prostě mě bozi baví a baví mě o nich psát.

Co máš nejraději na žánru fantasy, který je pro tvou tvorbu stěžejní?

Volnost. Můžu vytvářet a kombinovat věci tak, jak by to v reálném světě nešlo. Můžu mít draky ve stejném příběhu jako kyborgy a epidemii a nikdo mě nemůže zastavit. Tohle je něco v čem mě už typická high fantasy nebaví, protože mi přijde ohraná. Krásné elfy a mrzuté trpaslíky si nechám pro dračák, ale psát o nich nebudu. Aspoň ne v téhle podobě.

Na konci února má vyjit kniha Jiný kraj, kde jsi dělala editorku a také tam máš svou povídku. Jak je komplikované pro editorku dát dohromady povídkovou knihu?

Tak, že na to musí být dvě! Druhou editorkou je Tereza Matoušková a spolu jsme to zvládly. Byla to úplně jiná zkušenost – nejdřív lov na autory, čtení a editace povídek, komunikace, hledání nakladatele a potom peklo marketingu. Naštěstí jsme v průběhu tvoření antologie nenarazily na žádný větší problém* a s našimi autory se spolupracovalo skvěle.

*do těch větších problémů nepočítám Covid a válku, protože to byly problémy číslo 1, 2, 3, 4 i 5.

Kterou ze svých vydaných knih máš nejraději?

Všechny něco mají. Z postav mám nejradši Rodericka a Jainu z O dracích a lidech, protože jsem s nimi strávila nejvíc času a neuvěřitelně mě jejich dynamika baví. Chtěla bych je vidět v nějakém sitcomu – konzervativní náboženský fanatik a jeho agresivní, lesbická spolubydlící.

Ve větvích Yggdrasilu mám zase ráda, protože miluju severskou mytologii a psát Lokiho byla hrozná sranda. Doteď, když čtu některé jeho hlášky, tak se pochechtávám.

Ale ze tří vydaných knih mám nejradši O dracích a Sedmi. Je to kombinace tématu, žánru, postav a boží růžové obálky, která z ní v mých očích dělá topku.

Máš nyní rozpracovanou další knihu?

Když řeknu, že ano, tak bude Martin Štefko brečet, ať toho nechám a proboha mu už další rukopisy neposílám.

To je samozřejmě vtip. Ale dva rukopisy jsou u něj na posouzení – Lovecraftovský horor střihnutý s kyberpunkem a další O dracích – a já teď píšu detektivní thriller. Úplně bez fantastiky!

Chystáš se někdy napsat knihu v jiném žánru než fantasy?

Já tvrdím, že jiné žánry píšu, protože kombinuju. Ale jo, chci dokončit tu rozepsanou detektivku, je to trochu kunšt, protože tomu žánru moc nerozumím, ale snažím se. Sériový vrah, u kterého vypadalo, že pověsil řemeslo na hřebík, se po dvou letech vrací s novou obětí. Detektivové Norbert a Camille se musí na případ podívat z jiného úhlu, aby ho tentokrát chytili.

Ale protože jsem žánrový míchač, tak i tady se vyskytne pár podžánrů. Jen nebudou fantastické.

Jaký máš názor na české fantasy? V čem je jiné než to světové či evropské.

Je naše! Pořád se setkávám s názorem, že lidi české autory nečtou, protože čeští autoři neumí psát. Ale to z nich většinou promlouvá jen nechuť ke čtenářským deníkům ze škol anebo řeči někoho jiného, protože často zjistím, že tihle lidi nikdy české autory nečetli a „prostě si to myslí.“

Čeští autoři jsou skvělí. Umí psát stejně dobře a někdy dokonce líp než ti, kteří se k nám dostávají v překladové literatuře. Dávejte jim šanci, protože to za to stojí. Určitě si i vy najdete někoho, koho můžete číst vždy, když něco vydá!

Je něco, co bys ráda vzkázala svým čtenářům?

Jste naprosto boží a miluju vás!

Sdílej: