fantasy_sci.fi_svet

Jaká bude naše budoucnost o tom mluví autor sci-fi knihy Andrej Líbal

Andrej Líbal

Recenzi na knihu 2071 najdete 👉ZDE👈.

Co nám autor o sobě prozradil?

Kdybych se býval narodil o pár dní dříve, možná bych byl vášnivý sběratel mincí a zručný řezník. Pokud by mi do kolonky „místo narození“ napsali místo Prahy třeba Londýn, mohl bych být klidný a spokojený řidič doubledeckeru. Každá minuta a umístění našeho příchodu na svět má svůj význam. Já věřím, že spojení horkého srpnového odpoledne a budovy na břehu Vltavy způsobilo, že mou největší vášní je psaní. 

Nejvíc si vážím života, když jsem někde po boku mé ženy nebo vidím úsměv na tváří svých dětí. To jsou okamžiky, které člověka dokáží nabít i v těch nejobtížnějších situacích.

Pokud potřebuji vypnout nebo zkrátka upustit páru, sáhnu do lednice pro limonádu nebo malé pivo, sednu na balkón a za poslechu rozmanité hudby sleduji město pod sebou.

Jelikož jsem se narodil uprostřed léta, nemusím jistě více popisovat, které že roční období je mé nejoblíbenější.

Kdyby nebyl rychlostní limit na dálnici 130km/h, napsal bych, že mám rád rychlou jízdu – ideálně v nějakém italském voze.

Stejně jako rozmanitá hudba, i jídlo na všechny světové způsoby mi dokáže vytvořit úsměv nejen na tváři.

Mám rád svou rodnou zemi. Je to můj domov. Domov, do kterého se vždy rád vracím. Vracím, z nejrůznějších cest po světě.

Moc děkujeme spisovateli za jeho poskytnutý čas k rozhovoru! DÍKY a těšíme se na tvou další tvorbu!

Rozhovor

To, že budeš psát knihy bylo spontánní rozhodnutí či plánované?

Určitě plánované. První příběhy jsem začal psát, když mi bylo kolem jedenácti. Byly to takové dětské fantasy, ale když jsem je vymýšlel, úplně mě to pohltilo a věděl jsem, že se tomu chci věnovat i v budoucnu. Jenže během dospívání jsem chuť ke psaní zcela ztratil a nalezl ji až v cca 25ti letech, když jsem vydal svůj první román. 

Jaká je Tvá oblíbená kniha? Potažmo autor?

Nedá se říct, že by byla jen jedna. Mám hodně rád thrillery, sci-fi a obecně knihy, které jsou napínavé od samého začátku. Poslední dobou jsem si oblíbil třeba Metro od Glukhovského a na toto téma, tedy téma budoucnosti bych také rád dál tvořil. 

Jak tě napadlo propojit sci-fi Prahu a thriller?

Napsat sci-fi příběh mě lákalo už delší dobu a protože jsem se narodil a žiji v Praze, zasadil jsem příběh tam. Námět jsem vybíral poměrně dlouho a když jsem zvážil všechny možné a nemožné varianty světa za 50 let, tedy kolem roku 2071, došlo mi, že bude tolik nástrah, věcí které budou zasahovat do našeho soukromí, že se thriller prostě nabízel.

Jak trávíš svůj volný čas?

Toho moc bohužel není, a tak se snažím, užívat si ho naplno se svou rodinou a každý jeden den si co nejlépe zapamatovat. 

Součástí příběhu knihy 2071 je i nesmrtelnost, chtěl bys být nesmrtelný?

Chtěl bych žít tak dlouho, abych prožil všechno, co bych si prožít přál. Je mi 30 let, jsem ženatý, mám dvě děti a je toho ještě ohromná spousta, co bych chtěl zažít, vidět, vědět a bojím se, že to za ten běžný lidský život nestihnu. Takže ano, chtěl bych být nesmrtelný a nebo prožít život tak, abych na jeho konci mohl smrtce říct: ,,Ano, už je čas.”

Je těžké psát o Praze v budoucnosti? Líbilo by se ti žít v takovém městě?

Pokud by byla přesně taková, jako v knize 2071, tak ani ne. V takovém světě bych se necítil svobodně. Na druhou stranu by taková Praha byla jistě bezpečnější a mnohem mnohem vyspělejší. Mno… možná si to povíme za 49 let. 🙂

2071
2071

Tvá kniha naráží na problematiku tzv. velkého bratra, kde pro pohodlnější a bezpečnější život jsou schopni lidé zahodit své soukromí. Jak se k této problematice stavíš ty?

Mám z toho strach. Bojím se, že brzy přijdeme o jednu z nejcenějších věcí, které máme – o svobodu. A nejhorší na tom je, že většině z nás to bude úplně jedno…

Pracuješ na nějaké své nové knize?

Ano, chystám pokračování poslední knihy. 2072 bude ze stejného prostředí, vrátí se některé z postav, ale půjde o zcela odlišný a nový příběh. 

Je těžké v ČR vydat knihu? Ty ses rozhodl pro crowdfunding. Bylo to dobré rozhodnutí? 

Předně musí být kniha hodně dobře napsaná. Pak také záleží, komu se váš rukopis dostane na stůl. Jednomu se může líbit, druhý ho zavrhne. Myslím, že je to velmi individuální. Crowdfunding jsem chtěl vyzkoušet, abych poznal celý proces vzniku knihy a mohl zasahovat třeba do výběru ilustrací nebo obálky. Navíc se člověk mnohem víc snaží knihu propagovat ještě předtím, než vůbec vznikne. V ČR není těžké knihu vydat, ale prodat ji. 

Kde bereš náměty na svou tvorbu?

To je různé. Sleduji zahraniční vědecké weby, sám přemýšlím, co by se dalo do budoucna zlepšit a pak hledám, zda už někdo někde ve světě přišel s nějakým nápadem, aby takový zlepšovák zrealizoval. V knize 2071 jsem se snažil, aby celý svět působil reálně a uvěřitelně, tak doufám, že se v osmdesáti nebudu chytat za hlavu. 😀

Máš radši fantasy nebo sci-fi? Či dáváš přednost úplně jinému žánru?

Raději mám sci-fi, ale dříve jsem hodně hltal knihy od Tolkiena. 

Je něco, co bys rád vzkázal svým čtenářům?

Žijte naplno, protože život netrvá věčně. Zamyslete se, jestli se jako lidstvo opravdu ubíráme tím správným směrem a pokud ne, co s tím každý z nás můžeme udělat.

Sdílej:

Jakou budoucnost si představujete vy?