fantasy_sci.fi_svet

Odkud čerpá inspiraci autorka Rosana Zvelebilová, to se dozvíte v rozhovoru

FB – @knihabedny 

web: www.zabit.cz

O autorce

Autorka Rosana Zvelebilová pochází z Kladna, ale k žití si vybrala Brno, je šťastně vdaná a živí se jako učitelka. V rámci uměleckého vyjádření se snaží napsat, natočit i namalovat prakticky cokoliv, co má na srdci i v temné duši.

Její přátelé o ní říkají: Nikdy nejde s davem a obvykle vybočí ještě dřív, než se vůbec rozjede. Neméně rafinovaná je ve všem, co dělá, do tvorby se pouští po hlavě a je neúnavným samoukem. Drží se motta: „Všichni jednou zemřeme.“, a pak dodává: „Otázkou je, jak moc to bude bolet. Ostatně, jsou i horší věci než smrt…“ Vyobrazení či popis násilí, erotiky i spojení těchto dvou témat je pro ni výzvou. Občas je i vtipná, jen není jisté, zda je to záměr. Zrovna vydala svoji první knihu „Bedny: zabít sráče!“.

Moc děkujeme autorce @rosanazabit, že s námi udělala tento rozhovor. 

KNIHU Bedny – Zabít sráče!  HODNOTÍME 4⭐/5⭐.

RECENZI NA KNIHU SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE.

bedny - zabit srace

Rozhovor

Co tě motivovalo k tomu, abys začala psát knihy?

Stále něco tvořím. Kniha je pro mě výhodný formát ke sdělení příběhu tak, jak potřebuji.

 

Kde si čerpala inspiraci pro svou knihu­?

Kdysi se mi zdálo, že bezduše nosím dřevěné bedny z místa na místo. To byl asi první podnět, kdy se mi ten nápad začal klubat v hlavě. Obecně čerpám inspiraci ze snů. Má to své výhody – když nevím, jak dál, jdu si lehnout :D.

 

Byly ‌dny, kdy jsi nevěděla, jak pokračovat s rozepsanou knihou?

Toto jako autorka neznám. Prostě sednu a pokračuji, dokud není hotovo. Obvykle totiž začnu psát až ve chvíli, kdy mám v hlavě celou kostru. Při psaní mě pak napadají další věci.

 

V tvé knize se objevuje spousta tvých ilustrací. Chtělas více čtenářům přiblížit postavy a atmosféru z tvé knihy?

Spíš neumím moc popisovat vzhled lidí a místa, jelikož se v textu spíš soustředím na gesta, myšlenky, povahu, dialogy a akci. Aby nebyl čtenář ochuzen o popis, jak kdo nebo co vypadá, začala jsem dělat ilustrace. To mě velmi baví.

 

Jaká je tvá oblíbená kniha, potažmo autor?

Bedny od Rosany Zvelebilové. Pardon, neberu inspiraci z dalších knih a obecně nejsem moc vášnivý čtenář, proto tuto otázku záměrně sabotuji.

 

Jaké jsou tvé koníčky mimo psaní knih?

Kreslení třeba. A psaní jiných věcí než knih, třeba povídek, komentářů na FB a podobně. Jinak kdybych měla vyjmenovat všechny své koníčky, byl by z toho článek na několik stran. Dá se říct, že ráda objevuji nové věci, proto zkouším naprosto všechno (legálně, jo?).

 

Máš radši fantasy nebo sci-fi jako literární žánr? V jakém žánru bude tvá další kniha?

Obecně neuznávám žánry, četbou jsem zjistila, že mi ani tak nejde o prostředí, ale o děj, jednotlivé postavy a jejich vztahy. Takže mám ráda jakýkoliv žánr, záleží jen na tom, jak dobrý příběh v knize je. Moje další kniha „Smrdutý kojot“ je western. Ale určitě se v budoucnu můžete těšit i na sci-fi, fantasy, steampunk a mrak dalších žánrů, které se u mě pěkně míchají. Bedny jsou také spíš „pulp“, ale někdo říká, že romantika, někdo v tom vidí psychologický thriller, jiný zase obyčejnou gangsterku z paralelního světa.

 

Jak tě napadla hlavní postava mafianského bosse alias „Sráče“?

To je můj miláček, kterého jsem si vymazlila už před lety. Není podle žádné reálné osoby (i když vzhledově může připomínat jednoho slavného britského herce). Každopádně jsem do něj promítla třeba ty svoje depky. Do každé postavy promítnu něco ze sebe. Ale žádná z postav není já, každá je jedinečná a originál.

 

Další zajímavostí bylo, že si knihu navoněla parfémem, který nosí jedna z hlavních postav. Co tě k tomu vedlo?

Tím, že jsem při sazbě dávala citoslovce do komiksových „bublin“, začala kniha působit, jako by třeba ta střelba byla fakt slyšet. Napadlo mě udělat tu knihu ještě více 3D, takže na čtenáře ta bichle nevysílá jen obraz a zvuk, ale i pach. Ale navoněné jsou jen ty výtisky, které posílám přímo já, ty z klasické distribuce navoněné nejsou.

 

Je něco, co bys ráda vzkázala svým čtenářům­?­­­­

Kupte si Bedny, přečtěte si tu knížku, a pak ji věnujte svému největšímu nepříteli.

rosana zvelebilova
rosana zvelebilova

Znáte tuto autorku? Zaujala vás její kniha?