fantasy_sci.fi_svet

Filmový denník Marvelu (3. diel) – The Kang Dynasty na vzostupe!

CELÝ ČLÁNOK OBSAHUJE ENORMNÉ MNOŽSTVO SPOILEROV A TEÓRIÍ ZO SVETA MCU.

Avengers: Endgame bol spúšťačom hrozby, ktorej rozmery si najmocnejší hrdinovia Zeme ani len nevedia predstaviť. Kto je Kang The Conqueror?

Kang The Conqueror (ďalej iba Kang Dobyvateľ), vlastným menom Nathaniel Richards. Človek, pochádzajúci z reality Earth-6311, a narodený v budúcnosti v 30. storočí. Ako dospelý objavil stroj času, a keď ho pokojné a mierové obdobie na jeho planéte omrzelo, cestoval späť v čase do starovekého Egypta v realite Earth-616, kde sa vďaka moderným technológiám stal faraónom Rama-Tutom.1 V tomto bode začína príbeh jedného z najznámejších nepriateľov skupiny Fantastic Four, a v prípade MCU aj Avengers.

The Kang Dynasty – Avengers budú musieť svoje sily opäť spojiť v boji proti novej hrozbe.

MCU pomaly ale isto pripravuje pôdu pre ďalšieho mocného záporáka, ktorý nám bol už predstavený v skvelom seriáli Loki na platforme Disney+, kde sme sa stretli s jeho priateľskejším variantom. S jeho najznámejším variantom sa však zoznámime v kinách už počas najbližších mesiacov, a to konkrétne 17. februára 2023 v snímke Ant-Man and The Wasp: Quantumania. Táto snímka nám úplne prvýkrát predstaví záporáka prezývaného Kang Dobyvateľ v podobe, s ktorou sa stretneme v piatej tímovke, Avengers: The Kang Dynasty. V hlavnej úlohe záporáka Kanga sa opäť predstaví Jonathan Majors, pričom film režíruje ostrieľaný Destin Daniel Cretton2, ktorý má za sebou niekoľko úspešných snímok, vrátane Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings z roku 2021. Scenár k filmu napíše Jeff Loveness (Ant-Man 3, Rick a Morty).

Vo filme by sme sa mali stretnúť aj s ďalšími hrdinami MCU, ktorí boli, alebo len budú predstavení v najbližších rokoch (napr. Fantastic Four). Oficiálne potvrdený je zatiaľ iba herec Jonathan Majors, ktorý stvárni hlavného záporáka, no už teraz vieme, že sa v snímke dozaista stretneme s Paulom Ruddom (Ant-Man), Anthonym Mackiem (Captain America/Falcon), Brie Larson (Captain Marvel), Simu Lium (Shang-Chi), Benedictom Cumberbatchom (Doctor Strange), Benedictom Wongom (Wong), Marcom Ruffalom (Hulk). Tiež by sme sa mohli dočkať zastúpenia niektorých členov zoskupenia Young Avengers, ktorí nám boli v nedávnych snímkach predstavení, menovite sú to Xochitl Gomez (America Chavez), Kathryn Newton (Stature, dcéra Ant-Mana), Dominique Thorne (Ironheart), Iman Vellani (Ms. Marvel). Ráta sa aj s prítomnosťou Thora (ktorý by sa v snímke mal s najväčšou pravdepodobnosťou objaviť), avšak herec Chris Hemsworth pred nedávnom prehlásil, že si aktuálne dáva pauzu od natáčania filmov, v nadväznosti na jeho zvýšené riziko vývinu Alzheimerovej choroby. Toto však nevyvracia, že sa do úlohy Thora nevráti, a fanúšici sa tak môžu opäť tešiť na tohto božského super-hrdinu.3 Podobne to je aj s postavou Petera Parkera, ktorého predstaviteľ Tom Holland si aktuálne tiež dopriava pauzu od herectva. V tomto prípade však hrá veľkú rolu aj filmové štúdio Sony, ktoré (zatiaľ) stále nemá podpísaný kontrakt na ďalšie filmy s obľúbeným pavúčím hrdinom, čo znamená, že Marvel jeho postavu nemôže použiť v ďalších snímkach. Toto by však nemal byť problém, keďže už teraz sa povráva, že dohoda medzi hercom a štúdiom ústne prebehla.

Čo nás čaká, kým sa dostaneme k filmu o záporákovi, ktorý devastuje celý Multivesmír?

Ako už bolo v úvode spomenuté, Kang nám bol prvýkrát predstavený v seriáli Loki, ako priateľský variant Kanga Dobyvateľa, ktorý zatiaľ iba upozornil na tohto záporáka. Najbližšie sa s jeho nepriateľským variantom stretneme v blížiacej sa snímke Ant-Man 3, kde bude jeho rola s určitosťou väčšia ako obyčajné cameo.

Jeden z potenciálnych uniknutých plot-ov, koľujúcich na webovej stránke reddit, pre snímku Ant-Man and The Wasp: Quantumania prináša vcelku racionálne vysvetlenie Kangovej motivácie. „Nathaniel bol v minulosti spolu s Janet Van Pym uväznený v Quantum Realm. Vlastní špeciálnu loď, vďaka ktorej dokáže cestovať naprieč celým Multiversom. Janet mu pomáhala pri oprave lode, za čo jej ponúkol stratený čas, ktorý mohla tráviť so svojou dcérou Hope. Janet po čase prišla na to, že jeho úmysly sú nečestného charakteru, a tak sa rozhodla Kanga konfrontovať a následne jeho loď poškodiť s tým, že ich uväznila ešte hlbšie v Quantum Realm. Pri prvom stretnutí Kanga a Scotta mu prezrádza, že Avengers porazil už niekoľkokrát.“4 Plot k snímke pokračuje, avšak niektoré informácie sa bijú s pozadím jeho príbehu.

Niekoľko ďalších zdrojov tvrdí, že Kang by nemal byť úhlavným záporákom pre tretie pokračovanie o Ant-Manovi. Aké sú však ďalšie vyhliadky na potenciálne cameo, prípadne „väčšiu“ úlohu v iných snímkach od MCU, alebo kde by sme sa mohli stretnúť s ďalším variantom Kanga, či už v priateľskej alebo inej forme? Do spomínanej veľkej tímovky by sme mali dostať až 18 rôznych potvrdených projektov, kde by sa Kang the Conqueror mohol objaviť, vrátane seriálov, a medzi ktoré naviac nerátame potenciálne štvrté pokračovanie Spider-Mana, alebo druhé pokračovanie filmu o hrdinovi Shang-Chim. To dokopy tvorí až 20 rôznych príbehov, do ktorých by sa mohol niektorý z jeho variantov pravdepodobne pripojiť.

What If…? (2. séria)

Prvého zo spomínaných projektov by sme sa mali dočkať už v prvej polovici roku 2023. V aktuálnych dňoch vychádzajú prvé oficiálne potvrdenia seriálových projektov od MCU, ktoré majú plánovanú premiéru na rok 2023, a seriál What If…? sa medzi nimi zatiaľ nenachádza. Obsahovo však ide o jeden z ďalších projektov, do ktorých by sa mohol Kang racionálnym spôsobom zapojiť, a jeho pôsobenie by nemuselo mať vplyv na aktuálne dianie v MCU. Seriál, ako už bolo vyššie spomenuté, je svojim obsahom ako stvorený pre Kanga, pretože každá epizóda vyrozpráva iný príbeh v rámci Multiverza, ktorý (aspoň v 1. sérii nemal) by nemal mať priamy vplyv na chod aktuálneho filmového diania. Mohli by sme sa tak dočkať hneď niekoľko rôznych alternatív, ako by Kang do seriálu zapadol.

Prvou a zároveň najjednoduchšou možnosťou je predstavenie a vznik postavy Kanga Dobyvateľa, a to ako sa do Quantum Realm dostal. Ďalšou možnosťou je vyrozprávanie príbehov jeho predchádzajúcich charakterov, ktorých bolo v rámci príbehov Marvel Comics hneď niekoľko. Mohli by sme sa stretnúť s mladým Nathanielom Richardsom, ktorý o existencii Kanga nemá absolútne žiadne tušenie. Taktiež by sme mohli dostať spracovanú epizódu o mladom hrdinovi Iron Ladovi, patriaceho do zoskupenia Young Avengers, alebo o Immortusovi, ktorý je pre širšie publikum fanúšikov menej známy.

Tiež je tu možnosť spracovania príbehu v nadväznosti na ikonického záporáka Doctora Dooma, ktorého technické plány sa dostali do rúk mladého Nathaniela, vďaka čomu bol schopný vytvoriť si vlastný dobyvateľský oblek, stroj času alebo zosnovať jeho púť do starovekého Egypta, kde sa stal božstvom v podobe faraóna Rama-Tuta, odkiaľ ho v komiksovom príbehu vyhnali Fantastic Four.

Loki (2. séria)

Jedným z najväčších ťahákov aktuálneho MCU je bezpochyby seriál Loki, ktorý sa po ospevovanej 1. sérii dočká tento rok v lete 2. série. Počas diania v 1. sérii sme sa vďaka Lokiho vyčíňaniu, ktoré odštartovalo počas filmu Avengers: Endgame, stretli s prvou inkarnáciou Kanga, prezývaným „He Who Remains“. Ako už vieme, seriál bude pokračovať a zaoberať sa podobnou tematikou, akou sa zaoberal v 1. sérii, a teda Multiversom. To znamená, že by sme sa mali stretnúť opäť s postavami ako je Sylvie, Mobius alebo službou, pracujúcou (v užšom slova zmysle) na odstránení chýb v rámci časovej línie, TVA.

Ako sme vo finále 1. série mohli vidieť, Sylvie sa rozhodla zabiť He Who Remains, ktorá týmto činom rozpútala Multiverse War. Jedna z teórií o 2. sérii seriálu Loki prináša plot, v ktorom je Tom Hiddleston ako Loki v novej časovej osi uväznený. Nachádza sa vo väzení na mieste, kde je tiež prítomná socha Kanga Dobyvateľa, čo znamená, že Kang je variantom He Who Remains, a prevzal vedenie celého TVA, a potenciálne aj všetkých ostatných časových línií. Smrťou He Who Remains je celé TVA s vymazanou pamäťou, a nemajú absolútne žiadne tušenie o únose z ich vlastných časových línií, alebo o smrti ich riaditeľa.5 Po týchto činoch, by sme v závere série mohli vidieť povstanie TVA, Lokiho, Sylvie a mnohých ďalších proti Kangovi, čo by ho prinútilo k úteku na stroji času, ktorým by dorazil do aktuálneho filmového diania v MCU, a teda do udalosti Avengers 5.

Tento fakt, a tiež ten, vďaka ktorému vieme, že sa Kang objaví ako najbližšia úhlavná hrozba pre Avengers potvrdzujú, že sa s ním v 2. sérii seriálu Loki s určitosťou stretneme.

Všetky cesty vedú k Fantastic Four…

O snímke Fantastic Four je v aktuálnej dobe len málo potvrdených informácií. Režisérom je Matt Shakman, ktorý stojí napr. za seriálom WandaVision z platformy Disney+. O scenár sa postará Jeff Kaplan spolu s Ianom Springerom. Herecké obsadenie filmu známe nie je. Premiéra je plánovaná na 14. februára 2025, no je možný ďalší časový odklad.

Ako už bolo v úvode článku spomenuté, dospelý Nathaniel Richards vo svojej realite objavil stroj času, ktorým sa vrátil späť v čase do starovekého Egypta, kde sa ustanovil faraónom Rama-Tutom. Najnovšie správy o príbehu tohto slávneho zoskupenia tvrdia, že snímka by mala byť inšpirovaná komiksovým príbehom Fantastic Four Vol. 1 – 19, v ktorom hrdinovia cestujú v čase do minulosti, pomocou stroja času Dr. Dooma. Pri dorazení na miesto sú zajatí armádou faraóna Rama-Tuta, ktorý im prezradí, že pochádza z budúcnosti, a čo stojí za jeho skutkami. Neskôr vedú proti faraónovi povstanie, čo donúti Rama-Tuta k úteku na svojom stroji času.6

Podľa niektorých fanúšikovských teórií, by snímka mohla ponúknuť príbeh o Fantastic Four, v ktorom skupina v zložení Reeda Richardsa, Sue Storm, Johnnyho Storma a Bena Grimma použijú neotestovaný stroj Victora Von Dooma, s ktorým pri poruche uviaznu v minulosti v starovekom Egypte v realite, kde bude vládnuť práve jedna z inkarnácií Kanga ako faraón Rama-Tut. V závere filmu, v ktorom by prebehli podobné udalosti, ako vo vyššie spomenutom komiksovom príbehu, by mohli odštartovať udalosti vedúce k snímke Avengers: The Kang Dynasty. Rama-Tut by sa dostal do časovej línie, ktorá je pre nás vo filmoch primárna. Fantastic Four by ho prenasledovali, a tak by sa pripojili do diania ďalšej veľkej tímovky.

Avengers: The Kang Dynasty – alebo ako si Kang The Conqueror podmaní celý svet?

Udalosť Avengers: The Kang Dynasty je inšpirovaná komiksovými príbehmi Avengers (vol. 3) #41-55 a Avengers Annual 2001, ktoré sú tiež v komiksovom svete Marvelu známe ako Kang Dynasty. Vo vyššie rozpísaných projektoch (Loki, Fantastic Four), kde by sa Kang mohol objaviť ako súčasť príbehu, bol záver príbehu zakončený tým, že uteká pred hrdinami z rôznych časových línií a realít na stroji času, pričom dorazí do aktuálneho diania MCU, a teda do začiatku udalosti snímky Avengers 5.

Kang sa predstaví pred OSN, kde sa podobne ako v komiksoch, alebo u predchádzajúcich snímkach (Rama-Tut pre Egypt, He Who Remains pre TVA), bude snažiť klamstvami presvedčiť vládu o tom, že iba vďaka nemu bude môcť ich realita prežiť a prosperovať. OSN na čele s Avengermi jeho ponuku odmietne, čo spustí vojnu, ktorú Avengers prehrajú.

Ak sa budeme držať komiksovej predlohy, Kangovi sa postupne podarí prevziať kontrolu nad Zemou tým, že zničí celé OSN a porazí aktuálnych Avengers. Svoje sily spojí s celým zoznamom záporákov, vrátane Deviants (ktorí sa predstavili vo filme Eternals, ako úhlavný nepriateľ), alebo podmorskej armády Atlantídy/Talocanu na čele s Attumom, ktorým po prevzatí vlády nad Zemou sľubuje rôzne územia.

Kang bude na porazenie Avengers využívať svoj stroj času, s ktorým dokáže cestovať do budúcnosti, aby videl ako ho Avengers môžu zastaviť, vrátiť sa do prítomnosti a prekaziť ich plány. Svet sa čoskoro poddá, a Kang sa stane novým vládcom Zeme. Najmocnejší hrdinovia Zeme budú porazení na rôznych bojových líniách. Niektorí Avengers, ktorí stále prebývali na Zemi budú uväznení a nútení vzdať sa Kangovi. Ďalšia skupina Avengers, ktorí po boji uviazli vo vesmíre budú zachránení vesmírnou loďou Eternals (v komiksoch ide o kult zvaný Triune Understanding, no v tomto prípade dáva loď Eternals väčší zmysel).

Toto spojenie dvoch skupín nadprirodzených bytostí umožňuje zachráneným Avengers uskutočniť prekvapivý útok na základňu Kanga, v rámci ktorého sa vrátia na Zem a oslobodia mnoho ľudí z táborov, vrátane svojich spojencov. Vytvárajú novú operačnú základňu mimo Kangovho dosahu a plánujú spustiť úplný protiútok na Zemi aj vo vesmíre. Postava The Wasp bude vo filme veľmi dôležitá, pretože práve ona by mala presvedčiť väčšinu Kangových spojencov pridať sa na stranu dobra. V záverečnom boji by sme sa mali dočkať bitky, v ktorej sa proti sebe postavia technológie Kanga Dobyvateľa a Eternals, v spojení s Avengers, na čele s Captainom Americom.7

Proti záporákovi bude stáť až šesť skupín super-hrdinov!

Vo filme by sme mali tiež vidieť bojovať menšie skupiny super-hrdinov proti rôznym variantom Kanga. Zloženie skupín by malo byť nasledovné:

Prvá skupina: Scarlet Witch, Blade, Moon Night, Wonder Man a Werewolf/Jack Russell. O tejto skupine sa sa vedú klebety, že sa postavia farónovi Rama-Tutovi/Kangovi.

Druhá skupina: Spider-Man, Doctor Strange, Clea, Daredevil, America Chavez. Tento tím má úlohu zastaviť inváziu. Cestujú tiež do reality Earth-838, aby sa stretli s ďalším variantom Avengers (boli sformovaní po udalostiach v Doctor Strange 2), kde sa odohrajú nejaké nevídané incidenty. Strange a Clea spolu s Earth-838 variantmi niekoľkých Avengerov utečú do primárneho univerza MCU, a vytvoria „multiverzný obranný tím“.

Tretia skupina: She-Hulk, Thor, Hulk, Shuri/Black Panther. Táto skupina hrdinov bola zostavená pre nejakú „tajnú misiu“, o ktorej zatiaľ neboli odhalené žiadne informácie.

Štvrtá skupina: War Machine, Rescue (Pepper Potts), Ironheart, Reed Richards/Mr. Fantastic. Hrdinovia budú mať za úlohu bojovať proti záporáckej verzii Iron Lada, ktorý je ďalším Kangovým variantom z budúcnosti. Iron Lad má podobný oblek, ako ostatní hrdinovia, avšak je vyrobený zo vzácnej syntetickej zliatiny z budúcnosti. V komiksoch je jeho postava prevažne kladného charakteru.

Piata skupina: Ms. Marvel, Captain Marvel, Shang-Chi, Hawkeye, Kate Bishop. Úlohou tejto skupiny je chrániť artefakty, ktoré vlastní Ms. Marvel (náramok) a Shang-Chi (prstene). Tieto artefakty pochádzajú zo starej multiverzálnej vojny, a Kang ich bude chcieť získať späť. V neskoršej polovici boja by sa k nim mali pripojiť aj Wonder Man a Nova.

Šiesta skupina: Ant-Man, Loki, The Wasp, Sylvie, Captain America (Sam Wilson). Skupinu vedú Ant-Man a Loki v nadväznosti na ich osobné a predchádzajúce skúsenosti s Kangom. Táto skupina je braná ako vedúca skupina, ktorá zostavuje všetky ostatné skupiny hrdinov, a prideľuje jednotlivé misie na splnenie, ochranu a boj proti rôznym variantom Kanga.

Ako to bude s Eternals, a či sa pripoja do boja známe nie je, avšak podľa ich „kódexu“ sa nemôžu zapájať k žiadnym vojnám vedeným medzi ľuďmi. Najpravdepodobnejšou alternatívou je, že pomôžu Avengers požičaním technológie, ktorou budú vedieť Kanga a jeho vyspelú technológiu premôcť.

Z The Kang Dynasty priamo do Secret Wars.

Keďže ide o snímku, ktorá má premiéru len rok pred ďalšou veľkou tímovkou – Avengers: Secret Wars, v závere filmu by sme sa mohli dočkať podobného scenára, ako u jednotlivých super-hrdinov pred komiksovými udalosťami Secret Wars. V tomto bode boli najmocnejší hrdinovia a záporáci Zeme premiestnení entitou Beyonderom, ktorý z pozadia sledoval dianie celého Marvel univerza, na planétu Battleworld vo vzdialenej galaxii, aby ho presvedčili o tom, že ľudstvo je hodné života. Za odmenu im prisľúbil čokoľvek, po čom túžia. To by teoreticky mohlo byť hlavnou myšlienkou Beyondera aj v tomto prípade.

Do akých rozmerov MCU pozmení túto udalosť, zatiaľ známe nie je (a v najbližších rokoch ani nebude). Premiéra je stanovená na 1. mája 2026, čo je vyše tri roky ďaleko.8 S najväčšou pravdepodobnosťou sa aj pri tomto filme dočkáme časového sklzu. Prvé oficiálne oznámenie, ktoré nás čaká v nadväznosti na snímku je odhalenie režiséra, a neskôr hereckého obsadenia. Avšak, oznámenia týkajúce sa vyvrcholenia celej The Multiverse Saga, si MCU dozaista necháva na svetoznáme podujatia typu San Diego Comic-Con a pod.

Čo sa týka samotného príbehu snímky, predpokladá sa, že podobne ako v komiksoch, bude Beyonder „v rozpakoch“ z toho, akým smerom sa vyvíjajú udalosti v rámci celého univerza, pričom usúdi, že prameňom všetkých „problémov“ bude náš primárny Marvel universe. To by mohlo byť podnetom na premiestnenie najmocnejších bytostí do vzdialeného Battleworldu, kde už budú hrdinovia bojovať za ľudstvo a ich budúcnosť. V závere snímky The Kang Dynasty, by sme tak mohli vidieť spokojných super-hrdinov, vracajúcich sa do svojich bežných životov po skončení ďalšej Multiverzálnej vojny, na čo budú teleportovaní do vzdialenej galaxie.

A sme v závere článku, ktorý mapuje všetky oficiálne, a tiež niektoré neoficiálne ale zaujímavé a zdrojmi podložené teórie, ktoré by eventuálne mohli zapadať do deja. O udalostiach Secret Wars si povieme opäť niekedy inokedy.

Sdílej:

 

 

Sleduj Marvelnews_sk
  • Opens in a new tab

Ako sa vám článok páčil?