fantasy_sci.fi_svet

Filmový denník Marvelu - Hulk najmocnejší

 

CELÝ ČLÁNOK OBSAHUJE ENORMNÉ MNOŽSTVO SPOILEROV ZO SVETA MCU.

World War Hulk – udalosť, ktorá zmení celý svet super-hrdinov!

Ešte len pred nedávnom sme dostali zavŕšenie seriálu She-Hulk: Attorney at Law, kde sa nám vo finálnej epizóde predstavila úplne nová postava menom Skaar. Ako nám jeho biologický otec prezradil, ide o syna Hulka, čo znamená, že sa nám v tomto komiksovo-filmovom univerze (MCU) objavil ďalší gama-jedinec patriaci do rodiny Dr. Bruca Bannera. Ide tak už o druhého Hulkovho príbuzného, ktorého účasť v rámci tejto snímky určite nie je náhodná. V tomto článku sa bližšie pozrieme na ďalšie pokračovanie týchto postáv, aká budúcnosť čaká jednotlivých hrdinov, v akých filmoch alebo seriáloch rátame s ich účasťou, kto je Skaar, s kým má Bruce dieťa, a čo za udalosť je World War Hulk a v poslednom rade aký vplyv budú mať tieto udalosti a samotné postavy na zavŕšenie 6. fázy MCU, Avengers: Secret Wars.

Počas svetovej komiksovej konferencie D23 Expo 2022 nám bolo oficiálne oznámené, že pre filmovú sériu sa vracia známa herecká posila Tim Blake Nelson, ktorého sme už predtým mohli vidieť vo filme The Incredible Hulk, pričom stvárni záporáka pre nového Kapitána Ameriku/Falcona menom The Leader1. Toto oznámenie prišlo ešte v čase, keď sme o predstavení Skaara vo finále seriálu She-Hulk nemali ani len potuchy. MCU nám teda jasne naznačuje, že udalosť známa ako World War Hulk je v plánoch nejakú dobu, a pravdepodobne už teraz môže stáť na prahu vchodových dverí do sveta filmového Marvelu. Poďme sa na to ale spolu pozrieť ešte viac do hĺbky.

Po dlhých rokoch čakania bude môcť MCU pripraviť ďalší film o Hulkovi.

V záverečnej epizóde, než sme sa dočkali „veľkého“ oznámenia sme sledovali konverzáciu Jennifer Walters s výkonným riaditeľom MCU Kevinom Feigem, ktorý mal v seriáli malé cameo ako umelá inteligencia K.E.V.I.N.2 Ich vzájomná konverzácia vyzerala následne: K.E.V.I.N.: „Ale Bruce by sa mal vrátiť, aby vysvetlil, čo robil…“ Jen: „Nie, nie, nie. Nepotrebujeme nič z toho počuť.“ K.E.V.I.N.: „Ale my sme chceli predstaviť…“ Jen: „Ehh, nechaj si to na film!“. Po dohadovaní sa s Jennifer o závere prvej série K.E.V.I.N ukončuje celý rozhovor so slovami „Dobre. Teraz sa vráťte k šou. Uvidíme sa na veľkej obrazovke.“

V súčasnosti vlastní distribučné práva na akýkoľvek film s Hulkom alebo Namorom v hlavnej úlohe štúdio Universal. Tzn., že za ich účasť vo filmoch MCU majú významný podiel na zisku. To by sa však malo v blízkom období zmeniť. Podľa zmluvy, ktorá bola medzi jednotlivými štúdiami uzavretá, by mohla spoločnosť Disney v júni 2023 znovu získať distribučné práva na postavu Hulka, čo by im umožnilo produkovať úplne nový sólový film.3

Keďže snímka The Incredible Hulk vstúpila do kín v júni 2008, 15-ročné obdobie naznačuje, že Disney znovu získa distribučné práva na postavu v júni 2023, kedy by Marvel Studios mohlo začať s produkciou prípadnej sólovky World War Hulk, ktorú by distribuovalo samotné Disney, a tiež by poberali celkový zisk z filmu.

V akej časovej línii by sa mohla udalosť World War Hulk odohrávať?

V komunite fanúšikov koluje už niekoľko rôznych teórií, kedy by sa dej World War Hulk mohol odohrávať. Jedna z teórií tvrdí, že by sme mohli dostať podobný projekt vo formáte akého sme sa dočkali aj v snímke o Black Widow, čo znamená, že by sme dostali prequel film, ktorý by sme pozerali z hľadiska minulosti. Snímka by tak nemala priamy vplyv na aktuálne dianie MCU. To je však jedna z menej obľúbených prijateľných teórií.

Druhá fanúšikovská teória hovorí už o priamom vplyve filmu na aktuálne MCU, a teda film by sa odohrával chronologicky v čase, kedy sa odohrávajú aj ostatné filmové a seriálové projekty. Dej tejto udalosti by mohol byť odštartovaný práve po finále seriálu She-Hulk: Attorney at law, kde nám bol predstavený syn Skaar. V prípade tejto teórie by sa dej mohol odohrávať v súčasnosti, a zároveň by skúmal udalosti vo forme flashbackov, ktoré sa odohrávali po filme Avengers: Age of Ultron na planéte Sakaar. V týchto flashbackoch by sme sa mohli dozvedieť o pôvode Hulkovho syna Skaara, alebo ako sa Hulk stal šampiónom Sakaaru. Tiež tu je možnosť, že ak by boli tvorcovia moc premotivovaní a chceli by spraviť „veľkú“ komiksovku podobnú filmu Captain America: Civil War, tak by sme sa mohli vo flashbackoch stretnúť s postavami ako je Beta Ray Bill, Ares alebo Man-Thing, ktorých podobizne boli vyobrazené na budove Grand Mastera v snímke Thor Ragnarok.

Každopádne, každá z týchto alternatív by nám priniesla skutočne veľkolepý film, ktorý by opäť otvoril dvere ešte stále neprebádaných udalostí MCU. Aký formát však môžeme od takejto snímky očakávať? Dostaneme projekt, ktorý bude svojou veľkoleposťou pripomínať Avengers: Endgame alebo menšiu skupinovku akú sme dostali v prípade Thor: Ragnarok alebo vyššie spomínaného Captain America: Civil War? Na túto otázku sa pokúsime nájsť odpoveď v nasledujúcej časti článku!

Komiks VS. MCU 1. časť – Hulk porazí každého, kto sa mu postaví do cesty!

Pre lepšie pochopenie udalosti World War Hulk sa v stručnosti pozrieme na jej komiksovú predlohu. V stručnosti znamená, že sa nebudem zameriavať na každého super-hrdinu, s ktorým sa bude chcieť Hulk vysporiadať. Nakoľko MCU sa často úplne nedrží komiksovej predlohy, mnoho postáv z komiksovej predlohy sa ani nemusí vo finálnej snímke objaviť.

Vráťme sa úplne na začiatok, kde sa najprv dostávame do prvého kontaktu s udalosťou známou ako „Planet Hulk“, ktorá neskôr vyústi v spomínanú World War Hulk. Hulk bol pôvodne vyhnaný špeciálne navádzanou kozmickou loďou, skupinou Illuminati na planétu, ktorá mala byť bez akýchkoľvek inteligentných foriem života. Na kozmickej lodi však došlo k chybe v navigácii, a Hulk tak stroskotal na planéte Sakaar, kde sa stal najprv gladiátorom a neskôr kráľom. Tu sa zamiloval do ženy menom Caiera Oldstrong, ktorá s ním otehotnela a priviedla na svet syna Skaara.

Nanešťastie pre Hulka, vesmírna loď, v ktorej priletel na Sakaar v jednom okamihu explodovala, zabila milióny ľudí a výsledný chaos spustošil väčšinu povrchu planéty prudkými sopečnými erupciami. V domnienke, že za tento výbuch mohli Illuminati, prinútil Hulka vrátiť sa na Zem, aby vykonal pomstu za smrť svojho syna a manželky6.

Práve v tomto momente začína udalosť známa ako World War Hulk. Hulk sa s ďalšími prisluhovačmi známymi ako skupina „The Warbound“ vracia na planétu Zem, aby sa pomstil hrdinom, o ktorých si slepo myslí, že môžu za smrť jeho blízkych. Hulk na planéte pobije niekoľkých hrdinov zoskupenia Illuminati, a v New Yorku vytvorí obrovskú gladiátorskú arénu. Neskôr sa do bitky s Hulkom pripojí aj Sentry (ktorý je považovaný za Marvel ekvivalent Supermana). V tomto boji zničia takmer aj to posledné, čo z New Yorku zostalo. Po zdĺhavých a vyčerpávajúcich bojoch je jeden z členov Hulkovho The Warbound, Miek, odhalený, že stojí za zradou a práve on a ďalší následníci bývalého režimu na Sakaare sú zodpovední za výbuch kozmickej lode a smrť miliónov ľudí vrátane Hulkovej manželky. Hulk sa tak rozzúri, že ohrozuje takmer celé Východné pobrežie. Prinúti Tonyho Starka aktivovať sériu satelitných zariadení, ktoré spustia paľbu a navrátia Hulka do jeho podoby Brucea Bannera. S.H.I.E.L.D. po tejto udalosti svetových rozmerov väzní Bannera v zariadení tri míle pod zemou.

Komiks VS. MCU 2. časť – Filmová verzia udalosti sa bude zásadne líšiť od komiksovej predlohy

Ako už bolo vyššie zmienené, existuje niekoľko fanúšikovských teórií o tom, ako by mohla Hulkova honba za pomstou započať. V aktuálnej filmovej fáze je zatiaľ príliš skoro na teoretizovanie, čo konkrétne môže túto udalosť spustiť. Hulk je momentálne vo svete MCU vnímaný ako Smart Hulk, a teda jeho racionálnejšia forma bez výraznejších známok agresie. Tu sa však už naskytá otázka, prečo Bruce privádza na planétu Zem svojho syna Skaara? Prečo s ním nezostal na Sakaare, na jeho domovskej planéte? Je vysoko pravdepodobné, že spúšťače udalosti komiksovej World War Hulk na planéte Sakaar sa už dali do pohybu, no MCU mohlo tento začiatok udalosti značne pozmeniť, resp. (zatiaľ) neukázať. Po snímke Thor: Ragnarok už vieme, že s kozmickým plavidlom, v ktorom Hulk prišiel na planétu Sakaar, spolu s Thorom unikli. Tzn., že výbuch tejto kozmickej lode, ktorý v komiksovej predlohe „naplánujú“ hrdinovia z planéty Zem, by mohla byť vylúčená.

Pravdepodobne však k podobnej situácii došlo. Na planéte Sakaar mohlo prísť k vražde matky Skaara, resp. smrti miliónov ľudí, ktorá mohla byť zapríčinená postavou „The Leadera“. Ten má byť čoskoro opäť uvedený vo filme od MCU, konkrétne v Captain America: New World Order. Čo sa jeho postavy týka, jeho úloha a motivácia, zatiaľ neboli odhalené. Isté však je, že sa stretneme s postavou vyšinutého vedca, ktorého schopnosti siahajú za hranice bežných ľudských myslí.

Nakoniec tu máme fanúšikovskú teóriu, že Hulk, ktorý prebýval na Sakaare mohol mať dieťa so ženou, o ktorom zatiaľ nevedel. V snímke sa tiež dozvieme, ako a prečo „táto“ žena zomrela. Hulk, ktorý sa dozvedá o smrti matky Skaara (spomeňme si na prvú epizódu seriálu She-Hulk, kde sa objavila vesmírna loď, pochádzajúca z planéty Sakaar), čo ho prinúti vrátiť sa, prevziať zodpovednosť, a vychovať tak syna v tom najlepšom svetle. Táto posledná verzia znie najdôveryhodnejšie, a tiež je s ňou spájaná ďalšia fanúšikovská teória o synopse tejto snímky, ktorá už nejaký čas koluje na internetovom portáli reddit.

Komiks VS. MCU 3. časť – na reddite koluje potenciálna synopsa filmu

Na internetovom portáli „reddit“, ktorý je tiež známy aj ako fórum pre rôzne fanúšikovské teórie a uniknuté informácie, prichádza s potenciálnou synopsou tejto veľmi očakávanej snímky. Potenciálna synopsa znamená, že sa nejedná o oficiálne oznámenie, nakoľko ani samotná snímka nebola potvrdená. V tejto teórii, udalosť známa ako World War Hulk vo flashbackoch preskúma Bruceovo detstvo, výchovu jeho rodičov, a uvedie nás do problému, prečo je Bruce jediný, kto nedokáže svojvoľne ovládať premenu na Hulka, narozdiel od She-Hulk alebo Red Hulka, generála Rossa. Dozvieme sa, že Smart Hulk nie je ani Hulk, ani Bruce Banner ale jeho tretia osobnosť, ktorá nám neskôr napovie niečo o jeho zlovestnej budúcej forme menom „Maestro“. Skaar sa bude chcieť svojmu otcovi pomstiť za opustenie ich rodiny tým, že ďalším ľuďom bude v tajnosti vstrekovať Hulkovu krv, a meniť ich tak na monštrá podobným ako je on sám. V snímke by sa tiež mala objaviť dcéra generála Rossa, Betty Ross (naposledy videná v snímke The Incredible Hulk, 2008) v jej komiksovej podobe, ako Red She-Hulk. Bruce sa bude snažiť byť správnym otcom pre Skaara, no ten bude manipulovaný záporákom The Leaderom. V snímke sa objaví postava Doctora Samsona, ktorý by sa mal obetovať pre zastavenie Leadera. Hulk zmizne ako osobnosť, po tom, čo sa Bruce vyrovná so svojou traumou z detstva, a presvedčí tak Skaara, že bude lepším otcom. Betty začne akceptovať Brucea a Skaara ako svoju rodinu, a Leader bude zadržaný. Avšak, v hlave bude stále myslieť na to, že vnútri Brucea sa nachádza Smart Hulk, ktorý jedného dňa prerazí na svet.7

V tomto momente vlákno zameriavajúce sa na informácie o budúcnosti postavy Hulka a udalosti World War Hulk končí. Za mňa je táto teória nie moc potešujúca, nakoľko si určite milióny fanúšikov po celom svete praje vidieť Hulka v zbesilej forme, bažiaceho po pomste za smrť jeho blízkych a porážajúceho jedného hrdinu za druhým.

V budúcnosti by sme sa mohli stretnúť aj s Edwardom Nortonom a Red She-Hulk!

Edward Norton/Bruce Banner/Hulk

Postavy, ktoré sa takmer s určitosťou objavia v ďalších snímkach MCU zameriavajúce sa na postavu Hulka je dozaista Bruce Banner, ktorého stvárňuje Mark Ruffallo. Prečo začíname práve postavou Burcea Bannera, keď bez jeho účasti by ani nemohol vzniknúť tento (pre komiksový svet) zásadný film? Pri poslednom seriáli She-Hulk: Attorney at Law sme sa dozvedeli, že tvorcovia premýšľali nad zakomponovaním herca Edwarda Nortona, ktorý pôvodne stvárnil Brucea Bannera vo filme The Incredible Hulk, v 1. fáze MCU do deja seriálu, no nakoniec od tohto nápadu upustilo.

Režisérka seriálu She-Hulk, Kat Coiro, exkluzívne v rozhovore pre redaktorku Pamelu Gores z internetového portálu The Direct, prezradila, že: „Veľa sa hovorilo o tom, že keď boli naposledy spolu vo filme, Hulka hral iný herec. Mark o tom tiež mnohokrát žartoval. Nakoniec sme sa zaoberali myšlienkou vymeniť Marka za Edwarda Nortona pre finále seriálu, ale od tohto nápadu sa upustilo.“8 Čo sa však neudialo teraz, stále môže byť! Hulka v podaní Nortona sa môžeme dočkať práve v snímke World War Hulk, pričom by mohlo ísť o podobný scenár, ako pri variantoch Spider-Mana v poslednom filme Spider-Man: No Way Home.

Jennifer Walters/She-Hulk

V nadväznosti na seriál sa takmer s určitosťou stretneme s postavou Jennifer Walters/She-Hulk, ktorej 2. séria seriálu zatiaľ nebola oficiálne oznámená, ale podľa niektorých informácií sa jej dočkáme.

Skaar

Následne je tu Hulkov syn Skaar, ktorý v príbehu zohrá dôležitú úlohu. Ak by sme sa po tomto filme s Hulkom nejakým spôsobom (možno len na určitý čas) rozlúčili, tak Skaar by v budúcom dianí MCU vedel zaujať jeho miesto.

Thaddeus „Thunderbolt“ Ross/Red-Hulk

Jedna z najviac fanúšikmi preberaných tém je účasť postavy generála Thaddeusa „Thunderbolta“ Rossa a jeho Red Hulka, ktorého pôvodný predstaviteľ William Hurt náhle zomrel v marci tohto roku. MCU dlhšie uvádzalo, že Red Hulk sa v najbližších projektoch nepredstaví, no nedávno sme dostali správu, že postava generála Rossa by mala byť preobsadená legendárnym hercom Harrisonom Fordom, ktorý by sa mal objaviť dokonca už vo filme Captain America 4!Tiež sa špekuluje o jeho účasti vo filme „Thunderbolts“, v ktorého tíme je v komiksovej predlohe, jeho postava neodmysliteľnou súčasťou. Či tomu tak ale reálne bude, si budeme musieť počkať až do oficiálneho oznámenia Marvelu.

Betty Ross/Red She-Hulk

V závere najočakávanejších postáv tu máme dcéru samotného generála Rossa, Betty Ross. Ide o Bannerovu bývalú lásku, ktorá má v komiksovej predlohe podobné schopnosti, ako She-Hulk ale vo verzii podobnej viac svojmu otcovi, a teda ako Red She-Hulk.

Ktoré postavy sa ešte podpíšu pod snímkou World War Hulk?!

Vo flashbackoch príbehu by sme sa mohli dočkať stretnutia s matkou Skaara – Caierou the Odlstrong (pokiaľ MCU nezmení jeho pôvod), a vysvetliť tak jej smrť, prípadne, kde sa v danej časovej línii nachádza. Ďalej tu máme Hulkovu komiksovú „The Warbound“, medzi ktorými bol napr. Korg alebo jeho kamarát Miek (Thor: Ragnarok). The Warbound v pôvodnom príbehu sprevádzali Hulka po ceste za pomstou na planétu Zem. Do čela záporákov by sa mohol opäť dostať The Leader, čo by mohlo vysvetliť, prečo sa v príbehu objaví aj Captain America/Sam Wilson. Taktiež je tu spomínaný Doctor Samson, ktorý mal v komiksovej predlohe s Betty Ross vzťah. Vylúčená nie je ani účasť ďalších Avengerov.

Ako to celé s touto obrovskou komiksovou udalosťou dopadne, by sme sa mohli dozvedieť v priebehu nadchádzajúceho roku, kedy by sa mali určite prerokovávať filmové práva na postavu Hulka. Dovtedy sa môžeme tešiť aspoň na účasť jednotlivých charakterov v rámci ďalších filmov MCU. Čo však isté je, že dej okolo týchto postáv pomaly ale isto smeruje k vyvrcholeniu v podobe World War Hulk. Či sa filmu dočkáme pred, alebo až po udalostiach Avengers: Secret Wars je tiež otázne. MCU má stále niekoľko voľných dátumov, zadných dvierok a plánov B, kam by sa tento projekt eventuálne ešte mohol zmestiť.

 

Sdílej:

 

 

Sleduj Marvelnews_sk
  • Opens in a new tab

Bude Hulk family tahákem Marvel?