fantasy_sci.fi_svet

George Lucas: Tvůrce filmových světů, které nadchly miliony lidí

napsala Janča   💛    14.05.2023 

George Lucas je jednou z nejvýznamnějších osobností v historii filmu. Jeho nejznámější tvůrčí prací je filmová série Star Wars, která se stala kulturním fenoménem a stále má obrovský vliv na popkulturu.

George Lucas se narodil 14. května 1944 v kalifornském městě Modesto. Jeho otec byl podnikatel v oblasti maloobchodu s elektronikou a matka byla ošetřovatelka. Lucas vyrůstal v prostředí, kde se věnoval hudbě, ale také se zajímal o techniku. Už jako teenager si začal hrát s kamerou a snažil se vytvářet své vlastní filmy.

V roce 1962 Lucas nastoupil na University of Southern California, kde se začal věnovat filmové tvorbě. Zde se seznámil se svými budoucími spolupracovníky, včetně režiséra Francise Forda Coppoly. Spolu s ním Lucas napsal scénář pro film The Rain People, který byl v roce 1969 uveden v kinech.

V roce 1971 Lucas natočil svůj první celovečerní film THX 1138, který se stal kultovním hitem. Film se odehrává v dystopické budoucnosti, kde je každý člověk označen číslem a žije v totální kontrole. THX 1138 byl velmi netradiční film, který se vymyká klasickým představám o sci-fi žánru.

Lucas se však nejvíce proslavil jako tvůrce filmové série Star Wars. První film byl uveden v roce 1977 a ihned se stal obrovským hitem. Star Wars se stal fenoménem a Lucas se stal jednou z nejvýznamnějších osobností v průmyslu filmu. Filmová série Star Wars se skládá z devíti filmů, které vyprávějí epický příběh o boji mezi dobrem a zlem.

Lucas napsal scénáře ke všem filmům série a režíroval první tři díly. Jeho vizionářský přístup k filmovému umění se projevil nejen v jeho režijních schopnostech, ale také v tom, jak využíval nejnovější technologie pro tvorbu filmů. Vytvořil například jednu z prvních digitálních kamer.

Lucas založil společnost Lucasfilm v roce 1971, která se stala jedním z důležitějších a nejúspěšnějších filmových studií v historii. V rámci Lucasfilmu vznikaly nejen filmy série Star Wars, ale také další úspěšné filmy, jako například Indiana Jones, Willow či Labyrint.

Lucas se také stal průkopníkem v oblasti filmových efektů. V roce 1975 založil společnost Industrial Light & Magic, která se specializuje na tvorbu vizuálních efektů a animaci. Tato společnost vytvořila efekty pro mnoho filmů, včetně Star Wars, Indiana Jones, Piráti z Karibiku a Avatara.

Po dokončení filmové série Star Wars v roce 2005 se Lucas rozhodl odejít z filmového průmyslu a soustředit se na další zájmy, jako je například filantropie. Jeho filantropická práce se soustřeďuje zejména na podporu vzdělávání a umění. Založil například Nadaci George Lucase pro umění, která podporuje umělce a organizace v oblasti výtvarného umění, filmu a digitálního umění.

George Lucas je také znám svým konzervativním přístupem k filmové tvorbě a kritiku moderního Hollywoodu. V rozhovorech často zdůrazňuje, že se snažil vytvářet filmy, které by měly vysokou kvalitu a které by byly určeny pro širokou veřejnost, a nikoli jen pro zisk. Lucas také kritizuje závislost Hollywoodu na pokračováních a remakách a snaží se podporovat nezávislou filmovou tvorbu.

George Lucas je jednou z nejvýznamnějších osobností v historii filmu a jeho přínos pro průmysl filmu a vizuální efekty je obrovský. Jeho práce zůstává nadále inspirací pro další tvůrce a jeho filmy stále přitahují nové a nové generace fanoušků.

Článek pro Vás napsala a vytvořila:
janča
Janča
autor webu

Miluje fantasy již od dětství a její největší vášní byl a je Harry Potter a Pán prstenů. První si zamilovala knihy a poté i filmy. Od té doby miluje vše co je s fantasy svázáno. Ať už se jedná o PC hry, stolní hry, hru na hrdiny, knihy nebo filmy a seriály.
Sdílej: