fantasy_sci.fi_svet

Gó Tanabe dotáhl děsivý příběh od Lovecrafta k vizuální dokonalosti.

napsal Robin 19.12.2023

Název díla: V horách šílenství H. P. Lovecrafta: Kniha první a druhá

Autor: Gó Tanabe

Nakladatelství: Crew

Počet stran: 296 a 336

Rok vydání: 2023

 

Děkujeme nakladatelství @crew_komiks za zaslání mangy.

Listovací ukázku komiksu najdete ZDE

V ledna 1931: V mrazivé antarktickém závětří se zjevuje příběh, který překračuje hranice běžného hororu, na který jsme dnes zvyklí. Expediční tým vstupuje do tábora smrti, kde se setkává s děsivým divadlem lidského strádání. Zohavená lidská těla jsou roztroušena jako hrůzné puzzle. Tento výjev, který by mohl vzejít jen z chladnokrevného snu, nemohl vytvořit žádný zdravý člověk. A pak, vstoupíte-li do stínu hvězdicovité hromady sněhu, naleznete hrob, kde spí něco, co se neodvážíte nazvat člověkem.

 

„V horách šílenství“ není pouhým románem, je to výprava do nitra Lovecraftova mýtu, kde se prolíná mystéria neprobádaných jeskyní a míst s temnou časovou propastí na kontinentu, který nese pod svým chladným pláštěm tajemství historie naší planety. Gó Tanabe, japonský vizionář, vdechuje život tomuto příběhu skrze svoji jedinečnou kresbu, která překlenuje hranice západního komiksu a japonské mangy.

Foto: Crew.cz

Slovem i obrazem se otvírá brána do roku 1930, kdy dvě lodě, Miskatonic a Arkham, vyplouvají směrem k Rossově ostrovu. Zde začíná dobrodružství, jež je rozděleno do dvou knih – první polovina, spíše tajemna, badatelská, při které jde mráz po zádech a druha, kde se mraz z nečekaného objevu zahryzává nejen do morku kostí ale i do samotného srdce. Hlavní představitelé zažívají něco, co nejde slovy vysvětlit, jejich objev je jedinečný a naprosto překračuje lidské chápání. Ačkoli jsem zprvu váhal nad tím, zda se chopit manga verze mého oblíbeného příběhu, jsem rád, že jsem to nakonec udělal. Byl to jiný pohled, který mě přivedl k pochopení geniálního spojení východního a západního uměleckého stylu. Jsem velmi rád, že toto spojení vzniklo.

 

Tanabe nás zasvěcuje do tajemného světa, kde je kresba silou sama o sobě. Jeho obrázky jsou jak symfonie emocí – od hrůzy až po radost velkého objevu. Před očima čtenáře ožívá loď na vlnách, chladivá voda i pach lidských těl. Kresba je vskutku uměleckým dílem, které zasáhne každého, kdo se odváží vstoupit do této hororové katedrály. Když jsem tento příběh četl poprvé byl jsem z něho tak ohromený, má představivost fungovala na 120 %. Tato manga adaptace mou představivost dosti překonala. Gó Tanabe vdechl život něčemu, co mělo radši zůstat jen u slov.

Zážitek ze čtení této dvou dílné série je jako návrat do zlaté éry pulpových časopisů. Stránky jsou prostoupeny ilustracemi, které vyprávějí příběh samy o sobě. Kreslený svět je působivý a nezapomenutelný, až vám to zamrazí krev v žilách. Příběh vás vtáhne do svého sevřeného abstraktního objetí a nechá vás tam, dokud si nezíská veškerou vaši pozornost.

Závěrem Dvou dílná série „V horách šílenství“ se nestala jen knihou, ale portálem do surreálního světa, kde hranice mezi realitou a šílenstvím se rozplývají. Gó Tanabe a jeho manga je nejen vstupní branou do japonského komiksu, ale i klíčem k odemčení dveří do psychozní a pokřivené myslí Lovecrafta. Připravte se na dobrodružství, které změní směřování nejen dějin, ale i vašeho literárního vkusu. Já osobně jsem z těchto dvou knih uchvácen a všem tento příběh doporučuji. Věřím, že málo kdo zůstane při četbě tohoto příběhu v naprostém klidu. Spojení Tanabeho kresby a Lovecraftova příběhu je geniální.

Hodnocení 5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
MAJITEL WEBU / AUTOR WEBU

Rád se nechává unášet na vlnách fantazie, neustále má hlavu v oblacích a snaží se najít další planetu plnou vetřelců a Jaffů. Miluje volnost, kterou mu nabízí četba a pozorování filmů a seriálů s sci-fi a fantasy tématikou. Je vášnivý hráč her, nejraději má RPG jak stolní tak i počítačové. Dovahkiin a Geralt z Rivie jsou jako jeho bratři a všechnu tuto vášeň a lásku pro věc se snaží předávat dál.