fantasy_sci.fi_svet

Komiksový "Ranaři" jsou výbornou akční jízdou od DC

napsal Robin   ☠ 09.11.2023 

Listovací ukázku komiksu najdete ZDE

Název díla: Ranaři

Autor: Joshua Williamson

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 2023

 

 

Děkujeme nakladatelství @crew_komiks za zaslání recenzního komiksu.

Série Black Label od DC comics je má oblíbená. Komiksy a příběhy, které obsahuje jsou většinou jiné a odlišné svým celkovým pojetím od zaběhnuté produkce. Tentokrát jsem sáhl po komiksu Ranaři. Jedná se o skupinu lidí, kteří mají nějaké schopnosti a zrovna nesekají dobrotu. Hlavním činitelem příběhu je Captaina Cold, kterého můžete znát i z jiných DC projektů.

Foto: Crew.cz

Kresba komiksu je specifická, osobitá a nemusí se líbit každému. Mě osobně na tento příběh seděla. Není úplně technický dokonalá je taková svobodnější. V akčních scénách ale vykazuje slušnou dynamiku, a i díky tomuto mě tyto stránky velmi bavily. Ilustrace je celkově drsnější a chladnější což velmi dobře koresponduje s děním v komiksu.

 

Komiks přináší nový pohled na tradiční i méně známé postavy a způsob, jakým funguje svět DC, kde schopnosti hrdinů nejsou tak mocné a neomezené. Postavy zde prožívají docela obyčejné životy sice zastřené temnou minulostí, ale na ulici by na vás působily jako normální lidé. To přináší nový rozměr do známého vesmíru, kde se objevují i temnější záporáci.

 

Většina zdejších postav má už vyšší věk a zejména Leonard Snart, se může zdát drsnější a chladnější ve srovnání se svými tradičním komiksovým já. Leonardova sestra Lisa vyniká svou dobrotou a zajímavou povahou ale i ona v sobě nese své rány minulosti. Ostatní postavy dopadly každý jinak a dohromady tvoří nesourodou směsici smutku, zklamání a osobního selhání. Proto je také nová mise za lepšími zítřky spojí.

Příběh komiksu je poutavý a zábavný. Ranaři se pokusí získat tajemný poklad s legendárního Gorila city. Bohužel, jednoduchý a rychlý plán se změní v krvavou řež a boj o holé přežití. Komiks se soustředí spíše na lidské zápletky a tradičním superhrdinským prvkům se docela vyhýbá, což je typické pro sérii Black Label. Kde mají autoři volnější ruku a mohou tvořit to co je jejich vizi o vesmíru DC blíže.

 

Závěrem je komiks „Ranaři“ jedním z lepších komiksů a řada Black Label mě opět přesvědčila o své výjimečnosti. Ranaři přináší zralý a dospělý pohled na postavy a jejich psychologický vývoj, což je odlišné od jejich tradičních portrétů. Navíc přináší zajímavý konflikt a ukazuje, jak cena po moci může být vysoká. Komiks stojí za přečtení pro ty, kteří hledají odlišný styl a druh superhrdinského komiksu. Ranaři nejsou černí ani bílý, jsou šedí, jsou temní a jsou ztraceni.

 

Hodnocení 5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
MAJITEL WEBU / AUTOR WEBU

Rád se nechává unášet na vlnách fantazie, neustále má hlavu v oblacích a snaží se najít další planetu plnou vetřelců a Jaffů. Miluje volnost, kterou mu nabízí četba a pozorování filmů a seriálů s sci-fi a fantasy tématikou. Je vášnivý hráč her, nejraději má RPG jak stolní tak i počítačové. Dovahkiin a Geralt z Rivie jsou jako jeho bratři a všechnu tuto vášeň a lásku pro věc se snaží předávat dál.