fantasy_sci.fi_svet

Český sci.fi román "Obojek" je bizarní a osobitou četbou

napsal Robin 🦴 06.11.2023

Název díla: Obojek

Autor: Rosana Zvelebilová

Nakladatelství: Canc

Počet stran: 318

Rok vydání: 2023

Děkujeme autorce @rosanacanc za zaslání své knihy.

Kniha „Obojek“ od Rosany Zvelebilové je tím druhem literárního zážitku, který je naprosto originální a snad ho nikde jinde nedostanete, minimálně v ČR ne. Od prvního okamžiku, od prvních stránek mě tento sci-fi, psychózní román pohltil svým neobvyklým světem a zprvu jsem vůbec nevěděl co mě čeká, a právě to je na „Obojku“ tak vzrušující. Je tu od začátku určitá pachuť předchozích knih autorky ale v průběhu čtení jsem byl příběhem tak pohlcen, že to nemělo žádný negativní vliv na mé hodnocení knihy.

Hlavních hrdinů tu tentokrát máme vícero. Prvním z nich je Eša, vojenský důstojník rudé armády, který bojuje ve druhé světové válce a dostal na starost skupinu těch nejhorších vojáků co mohl. Sám je navíc hodně ubohou postavičkou a jeho život je jedno velké zklamání. Nejraději by vůbec nežil.

Druhá hlavní postava je pomocník číslo 68, který byl vytvořen v roce 2017, aby tupě sloužil. Jeho část mi přišla absolutně šílená a je tahounem celého románu.

A nesmíme zapomenout ani na Emouše, který se v roce 3023 stále dokola snaží dostat skrze starou, opuštěnou důlní šachtu plnou smrtících nástrah. Ze začátku to vypadá, že ho snad vyloženě baví umírat a tuto svou pouť si nebývale užívá.

 

Hlavní postavy Eša, Blbeček, Úchyl a Emouš, jsou tak různorodé, že vás zaujmou svou odlišností a složitostí. Jsou to postavy, které by se na první pohled neměly setkat, což je paralelou této knihy, jsou i nejsou provázání. Autorka je spojila v neuvěřitelně promyšleném konceptu, který vás nutí přemýšlet a pátrat po spojitostech.

 

Během čtení jsem se několikrát musel zastavit a dosti přemýšlet o lidské povaze, o chovaní hlavních i vedlejších postav. Je tam docela dost věcí, které odrážejí dnešní společnost. Autorka svým osobitým a pro mě už velmi známým způsobem podává nejen psychické ale i fyzické utrpení. Bolest je tu hmatatelná skoro na každé stránce a utrpení hlavních postav je až děsivě.

 

Toto dílo si vyniká svým jedinečným stylem, ať už vizuálním tak psaným, který vám nedá jinou možnost než se ponořit do děje. Je to trochu kniha, trochu komiks, a musím uznat, že mě tento koncept baví. Kniha je plná bizarních dobrodružství, zvratů a nutí nás také prožívat chvíle smíchu a utrpení spolu s postavami. Zároveň nám zlomí srdce několika nečekanými zvraty a přinutí nás přemýšlet o životě a jeho smyslu.

Celý příběh se zakončuje epickým finále, kdy jsem konečně všemu porozuměl, jak jsou všechny ty zmatené příběhy a postavy propojeny. Je pravda, že během četby mi asi spojitosti unikaly, ale každý příběh byl sám o sobě dosti zajímavý a chytlavý, aby mě četba bavila.

 

Závěrem – „Obojek“ je kniha, která mě oslovila na vícero úrovních – emocionálně, intelektuálně i filozoficky. Je to osobité dílo, které není pro každého, ale o to více je pro mě osobně zajímavé. Je to kniha, která má jiný pohled na literaturu. Rozhodně ji doporučuji všem, kdo si rádi přečtenou originální dílo, něco co jde úplně mimo mainstream.

 

Hodnocení 4⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
MAJITEL WEBU / AUTOR WEBU

Rád se nechává unášet na vlnách fantazie, neustále má hlavu v oblacích a snaží se najít další planetu plnou vetřelců a Jaffů. Miluje volnost, kterou mu nabízí četba a pozorování filmů a seriálů s sci-fi a fantasy tématikou. Je vášnivý hráč her, nejraději má RPG jak stolní tak i počítačové. Dovahkiin a Geralt z Rivie jsou jako jeho bratři a všechnu tuto vášeň a lásku pro věc se snaží předávat dál.